SOS vaikai!

SOS vaikai!

SOS vai­kai!

Praė­ju­sių me­tų pra­džio­je šei­mo­se bu­vo glo­bo­ja­mi tik 39 vai­kai. Ki­tiems rei­ka­lin­giems glo­bos be­li­ko ten­kin­tis vai­kų na­mų prie­globs­čiu. Me­tų pa­bai­go­je šei­mo­se bu­vo glo­bo­ja­mi jau 93 vai­kai. Juos glo­bo­ja 65 šei­mos. Glo­bo­ti sve­ti­mus vai­kus pa­si­ry­žu­sių šei­mų vis dar trūks­ta. So­cia­li­nių glo­bė­jų iš vi­so ne­pa­vyks­ta ras­ti. O so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­se vis dar au­ga 244 vai­kai.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Trūks­ta įsta­ty­mi­nės ba­zės

Ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Dan­guo­lė Tei­šers­kie­nė sa­ko, jog la­bai trūks­ta aiš­kios įsta­ty­mi­nės ba­zės vai­kų glo­bos klau­si­mais. Vai­ko tei­sių ap­sau­gos įsta­ty­mo nau­ja re­dak­ci­ja Sei­me lau­kia pa­lai­mi­ni­mo jau nuo 2013 me­tų. Ypač aiš­ku­mo rei­kia da­bar, kai nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos spar­čiai ei­na­ma prie vai­kų glo­bos šei­mo­se.

Nau­jo­je įsta­ty­mo re­dak­ci­jo­je bus įtvir­tin­ta nuo­sta­ta, jog pas lai­ki­nus glo­bė­jus vai­kas ga­lės bū­ti tik 3 mė­ne­sius. Vė­liau tu­rės bū­ti grą­žin­tas į šei­mą ar­ba pa­teks pas nuo­la­ti­nius glo­bė­jus. Mo­ty­vuo­ja­ma tuo, jog per il­ges­nį lai­ką vai­ko psi­chi­ko­je ga­li at­si­ras­ti ne­grįž­ta­mi po­ky­čiai, jis pra­de­da jaus­tis nie­kam ne­rei­ka­lin­gas.

So­cia­li­ne glo­ba šei­mos ne­si­do­mi

Lai­ki­ną­ja so­cia­li­ne glo­ba ra­jo­ne kol kas bu­vo su­si­do­mė­ju­si tik vie­na šei­ma. Ta­čiau ir ji per­si­gal­vo­jo. Nors so­cia­li­niai glo­bė­jai įdar­bi­na­mi, jiems skai­čiuo­ja­mas dar­bo sta­žas, ta­čiau dau­ge­lis ne­no­ri nuo­la­ti­nės glo­bo­ti­nių kai­tos. Jis priim­ti glo­bo­ti­nius tu­ri bū­ti pa­si­ruo­šęs 24 va­lan­das per pa­rą. Bet ka­da iš so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos ga­li at­vež­ti bū­rį ma­žy­lių. Glo­bė­jai prie jų pri­si­ri­ša. Bet pa­skui vai­kai ar­ba grą­ži­na­mi į šei­mą, ar­ba pa­ten­ka pas nuo­la­ti­nius glo­bė­jus.

Pa­gal nau­ją­sias Įs­ta­ty­mo nuo­sta­tas jie grei­čiau ga­lės bū­ti ir įvai­ki­na­mi, nes tė­vams bus pa­pras­čiau ap­ri­bo­ti tei­ses. Be­je, da­bar grą­žin­ti ar ne­grą­žin­ti vai­kus šei­mai spren­džia Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus spe­cia­lis­tai. Priė­mus nau­ją­ją įsta­ty­mo re­dak­ci­ją, spręs teis­mas.

O kol kas daug pai­nių da­ly­kų ir są­vo­kų, ku­rios su­ke­lia daug neaiš­ku­mų ir in­terp­re­ta­ci­jų. Sun­ku ir vai­ko tei­sių gy­nė­jams, ir glo­bė­jams.

Lai­ki­no­sios so­cia­li­nės glo­bos pa­slau­gas siū­lo SOS vai­kų kai­mų Lie­tu­vo­je drau­gi­ja. Ta­čiau sa­vi­val­dy­bėms jų pa­slau­gos ga­li bū­ti per bran­gios.

To­dėl bent kol kas Vi­jur­kų vai­kų glo­bos na­mams nu­pirk­tos pen­kios pa­pil­do­mos lo­vos. Iš so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų lai­ki­nai paim­ti vai­kai bus ap­gy­ven­di­na­mi čia.

Glo­bo­ti­nių dau­giau ne­gu no­rin­čių juos glo­bo­ti

Šiuo me­tu ra­jo­ne pa­reng­ta ne­ma­žai glo­bė­jų. Me­tų pra­džio­je be tė­vų glo­bos li­ku­sius vai­kus glo­bo­jo 21 šei­ma, o me­tų pa­bai­go­je – jau 65.

56 vai­kus glo­bo­ja gim­nai­čiai: se­ne­liai, se­se­rys, bro­liai, te­tos, dė­dės bei to­li­mes­ni gi­mi­nės. 37 glo­bo­ti­nius sa­vo na­muo­se pri­glau­dė sve­ti­mi žmo­nės. Ta­čiau į šei­mas pa­te­ko tik 93 vai­kai iš 156 rei­ka­lin­gų glo­bos. Li­ku­sie­ji au­ga vai­kų glo­bos na­muo­se. 11 tė­vus tu­rin­čių naš­lai­čių iki tre­jų me­tų am­žiaus, 16 – ket­ve­rių – še­še­rių me­tų, 26 sep­ty­ne­rių – de­vy­ne­rių, 53 de­šim­ties – ke­tu­rio­li­kos ir 50 – 15 – 17 me­tų am­žiaus.

Daž­niau­sias pa­grin­das glo­bai tė­vų ne­si­rū­pi­ni­mas vai­kais, gir­ta­vi­mas, smur­tas. Tik vie­no vai­ko tė­vas yra mi­ręs, du au­ga vai­kų na­muo­se, nes vie­nas iš tė­vų ne­veiks­nus ar­ba ne­pil­na­me­tis, ke­lių vai­kų tė­vai ne­ga­li jais pa­si­rū­pin­ti dėl li­gos ar dėl to, kad at­lie­ka baus­mę. 41 glo­bo­ti­nį au­gi­no vie­na mo­ti­na. Duo­me­nų apie tė­vą nė­ra.

81 iš tė­vų paim­tas vai­kas jau tu­ri nuo­la­ti­nius glo­bė­jus. 75 vai­kams pa­skir­ta lai­ki­no­ji glo­ba. Tai reiš­kia, kad tė­vai dar ga­li pa­keis­ti gy­ve­ni­mo bū­dą ir at­gau­ti sa­vo at­ža­las.

Vai­kų iš so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų pai­ma­ma ne­ma­žai. Per praė­ju­sius me­tus glo­ba nau­jai nu­sta­ty­ta 37 vai­kams. Ta­čiau gy­ve­ni­mo bū­dą pa­kei­čia ir sa­vo at­ža­las su­si­grą­ži­na tik vie­na ki­ta šei­ma. Už­per­nai ir per­nai vai­kus su­si­grą­žin­ti įsten­gė tik dvi šei­mos.

D. Tei­šers­kie­nė sa­ko, jog to­kiems tė­vams ga­li ne­ma­žai pa­dė­ti bend­ruo­me­nės. Tai pa­ro­dė Šau­kė­nų pa­vyz­dys, kai tris vai­kus pra­ra­du­siam tė­vui bend­ruo­me­nė pa­dė­jo su­si­ras­ti dar­bą, pa­rė­mė mal­ko­mis ir bū­ti­niau­siais daik­tais. Vai­kai grį­žo na­mo.

So­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­se dar gy­ve­na pust­re­čio šim­to vai­kų

So­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų po tru­pu­tį ma­žė­ja. Per­nai iš są­ra­šo iš­brauk­tos 35. Nau­jų įra­šy­ta tik 23.

Ta­čiau pa­ly­gin­ti su gy­ven­to­jų skai­čiu­mi jų dar ne­ma­žai –111. Jo­se au­ga 244 vai­kai. Tai­gi, ne­ma­žas po­ten­cia­las vai­kų glo­bos na­mams ir glo­bė­jų šei­moms.

Per­nai šio­se šei­mo­se smur­tą pa­ty­rė 8 vai­kai. Tiks­liau, tiek at­ve­jų už­fik­suo­ta. Ir tai tė­ra tik led­kal­nio vir­šū­nė. Nes su­žiū­rė­ti vis­ką, kas vyks­ta so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­se, pra­ktiš­kai neį­ma­no­ma. O pa­tys vai­kai lin­kę slėp­ti ne­ge­ru­mus sa­vo šei­mo­se. Jau­čia gė­dą ir di­de­lę kan­čią. Ge­riau ken­čia, bet ne­no­ri, kad kas nors su­ži­no­tų apie tai, kas de­da­si jų na­muo­se.

Au­to­rės nuo­tr.

Ka­dan­gi neat­si­ran­da so­cia­li­nių glo­bė­jų, ku­riems iš aso­cia­lių šei­mų paim­tus vai­kus bū­tų ga­li­ma at­vež­ti vi­są pa­rą, šios pa­slau­gos kol kas bus tei­kia­mos Vi­jur­kų vai­kų glo­bos na­muo­se.

Ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Dan­guo­lė Tei­šers­kie­nė sa­ko, jog aso­cia­lioms šei­moms pa­kil­ti tu­rė­tų pa­dė­ti kai­mo bend­ruo­me­nės ir se­niū­nai­čiai.