Socialinės pašalpos skirstomos griežčiau

Socialinės pašalpos skirstomos griežčiau

Socialinės pašalpos skirstomos griežčiau

Socialines pašalpas pradėjus skirstyti komisijoms, kuriose dirba ir bendruomenių atstovai, pretendentams į paramą tapo sunkiau slėpti tikrąsias pajamas ar nelegalų darbą. Pašalpų gavėjų nuo praėjusių metų rajone sumažėjo beveik keturiais šimtais – teigiama, kad padidėjus minimaliai algai ir pasikeitus pajamų mokesčio skaičiavimui.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Pakruojietis neteko pašalpos

Pakruojo gyventojui (pavardė redakcijai žinoma – red. past.) vasario pabaigoje nutrauktas socialinės pašalpos mokėjimas. Vyras žurnalistams tvirtino nesupratęs, kodėl. Nes pašalpų skyrimo komisijos nariai tokio sprendimo neargumentavę. Pakruojietis kreipęsis į Savivaldybės administracijos direktorių Virginijų Grigonį, tačiau ir šis tepasakęs, jog „kitaip nebus“.

„Susidarė įspūdis, kad kažkuo nepatikau pašalpų skirstymo komisijai arba Socialinės rūpybos skyriaus vedėjos pavaduotojai Baguževičienei. Nes mano, jau seniau pašalpą gaudavusio, materialinė padėtis nėkiek nepasikeitė“, – teigė redakcijos pašnekovas.

Vyras nedirba: iš statybos įmonės atleistas, prieš kurį laiką buvo išsiėmęs verslo liudijimą. Tačiau praradęs teisę vairuoti, ir verslas baigėsi. Pakruojietis gyvena nuomojamame bute, už kurį mokėti jam padedanti pensinio amžiaus motina.

„Buities tyrimo komisijai, kuri pas mane lankėsi, užkliuvo, kad turiu didelį televizorių. Sulaukiau ir kitokių, manau, nesusijusių su materialine padėtimi, klausimų. Įspūdis po šio apsilankymo – kad ieškoma „kabliukų“, kaip neskirti pašalpos“, – sakė pakruojietis.

Socialinės rūpybos skyriaus pavaduotoja Kristina Baguževičienė paneigė, kad tokių „kabliukų“ specialiai ieškoma.

„Neskirti šiam pakruojiečiui pašalpos įpareigojo jau vien vasario 20-ąją rajono Tarybos patvirtinta socialinių pašalpų skyrimo tvarka: jos nemokamos tėvams, kurių vaikus globoja valstybė ar kiti asmenys. O vyriškio mažamečio vaiko globėja oficialiai yra močiutė. Be to, pašalpų skirstymo komisijos nariai įtarė, kad pakruojietis slepia pajamas: iš pradžių vyras teigė, jog iš verslo uždirbo labai mažai, nes susirgo. Tačiau vietoj prašomos pažymos iš gydytojų pateikė versiją, neva sugedo automobilis, ir nebegalėjo važinėti dirbti. Po to ėmė pasakoti, kad prarado vairuotojo pažymėjimą. Buities tyrimo komisijos nariai pakruojiečio nuomojamame bute nerado. Paskambinus jo artimiesiems, vyras iš kažkur parskubėjo, apsivilkęs darbiniais drabužiais. Susidarė įspūdis, kad jis tik ką trumpam paliko darbo vietą“, – sakė K. Baguževičienė.

Slėpti tikras pajamas tapo sunkiau

Pašalpų skirstymo komisijose ėmus dirbti žmones pažįstantiems bendruomenių atstovams, pretendentams į socialines pašalpas pasidarė sunkiau slėpti realias pajamas. K. Baguževičienė prisiminė, kaip viena šeima pašalpos neteko, moters sugyventiniui išvažiavus uždarbiauti į užsienį. Kuomet vyras grįžo, užsiregistravo darbo biržoje – pašalpa vėl pradėta mokėti.

Socialinių pašalpų skirstytojai gavo pranešimą apie nelegalų darbą Klovainiuose prie tvarkomo pastato. Tačiau kažkas nelegalus buvo perspėjęs: dieną, kuomet komisijos nariai laikas nuo laiko pravažiuodavo pro šią teritoriją, joje nebuvo nė vieno žmogaus. Po to statybininkai toliau dengė pastato stogą, bet patikrinus paaiškėjo, kad jie visi tomis dienomis išsipirkę verslo liudijimus.

K. Baguževičienės vertinimu, lengviausia nelegalų darbą nuslėpti miško kirtėjams: kas suras, kokiame miško pakraštyje jie dirba?

„Be to, socialinio darbo specialistų (skirtingai nuo policininkų, darbo ar mokesčių inspektorių) privačių įmonių savininkai gali ir neįsileisti patikrinti, ar čia nedirba nelegalai. O kad mokesčių ar darbo inspekcijos imtųsi tyrimo, reikia surašyti labai išsamų pranešimą, nurodant netgi galimo nelegalaus darbo apimtis. Kaip jas nustatyti“? – iki galo reglamentuotos tvarkos pasigenda vedėjos pavaduotoja.

Pašalpų gavėjų sumažėjo

Šį mėnesį socialines pašalpas gaus 858 rajono šeimos. Pernai tuo metu šelpiama buvo 1271, užpernai – 1176 šeimos.

Šelpiamųjų skaičiaus mažėjimą K. Baguževičienė pirmiausiai sieja su padidėjusia minimalia alga bei pajamų mokesčio skaičiavimo pakeitimais. Nes rajonas yra antroje grupėje pagal pašalpų dydį vienam asmeniui Lietuvoje – pašalpa siekia nuo 190 iki 240 litų ir yra mažesnė už šalies vidurkį.

Anot vedėjos pavaduotojos, dėl sugriežtėjusios pašalpų skirstymo tvarkos jos gavėjų sumažėjo nedaug.

Šiemet numatoma išmokėti apie 5 milijonus litų socialinių pašalpų. Pernai ši suma buvo 5,2, užpernai – 5,5 milijono litų.

Autorės nuotr.

PAŠALPA: Socialinės pašalpos sumos rajone nesiekia šalies vidurkio vienam žmogui.

Redakcijos archyvo nuotrauka

REZULTATAS: Socialinės rūpybos skyriaus pavaduotoja Kristina Baguževičienė mato naujosios pašalpų skirstymo tvarkos rezultatą – nesąžiningiems pretendentams į jas sunkiau nuslėpti tikrąsias savo pajamas.