Socialiai remtini nori gyventi Kelmėje

Socialiai remtini nori gyventi Kelmėje

So­cia­liai rem­ti­ni no­ri gy­ven­ti Kel­mė­je

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė iš Eu­ro­pos skir­tų lė­šų nu­pir­ko tris so­cia­li­nius būs­tus. Ta­čiau pro­jek­to „So­cia­li­nio būs­to plėt­ra Kel­mė­je“ įgy­ven­di­ni­mas tam­pa tik­ru iš­šū­kiu. Už pro­jek­te nu­ma­ty­tas pa­ly­gin­ti ne­di­de­les kai­nas nie­kas ne­no­ri par­duo­ti bu­tų. Pi­giau juos bū­tų ga­li­ma nu­pirk­ti ma­žes­niuo­se mies­te­liuo­se. Bet be­veik vi­si so­cia­li­nio būs­to lau­kian­tys žmo­nės no­ri gy­ven­ti Kel­mė­je.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Du būs­tai – Kel­mė­je, vie­nas – Kra­žiuo­se

Per pa­sta­rą­jį pir­ki­mą ke­tin­ta nu­pirk­ti de­vy­nis so­cia­li­nius būs­tus. Ta­čiau Sa­vi­val­dy­bė ga­vo tik ke­tu­ris pa­siū­ly­mus. Vie­nas nea­ti­ti­ko rei­ka­la­vi­mų. Tai­gi, nu­pirk­ti tik trys so­cia­li­niai būs­tai. Du Kel­mė­je, vie­nas Kra­žių mies­te­ly­je.

Už 36,14 kvad­ra­ti­nio met­ro plo­to bu­tą J. Va­dei­kio gat­vė­je su­mo­kė­ta 16 tūks­tan­čių eu­rų. 28,89 kvad­ra­ti­nio met­ro bu­tas Bi­ru­tės gat­vė­je kai­na­vo 12 500 eu­rų. 54,17 kvad­ra­ti­nio met­ro bu­tas Kra­žiuo­se at­siė­jo 9500 eu­rų.

Trūks­ta dar 15 bu­tų

Įgy­ven­din­da­ma pro­jek­tą „So­cia­li­nio būs­to plėt­ra Kel­mė­je“ ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė iš Eu­ro­pos pa­ra­mos tu­rė­tų nu­pirk­ti 32 so­cia­li­nius būs­tus. Ta­čiau su pa­sta­rai­siais tri­mis nu­pirk­tais kol kas bus nu­pir­ku­si tik 17 būs­tų.

Trūks­ta dar pen­kio­li­kos. O pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo lai­kas sen­ka. Jį įvyk­dy­ti rei­kė­tų iki šių me­tų pa­bai­gos.

Pro­jek­to va­do­vas Stra­te­gi­nio pla­na­vi­mo ir in­ves­ti­ci­jų sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Da­lius Vait­ke­vi­čius įsi­ti­ki­nęs, jog agen­tū­ra pra­tęs pro­jek­to vyk­dy­mo lai­ką, nes būs­tų pir­ki­mas strin­ga ir ki­to­se sa­vi­val­dy­bė­se. Žo­di­nis pa­ža­das jau gau­tas.

Rin­kos ty­ri­mas ap­ga­vo

Vie­na iš pro­ble­mų – Kel­mė­je pa­ly­gin­ti aukš­tos ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to kai­nos. Gy­ven­to­jai, par­duo­da­mi būs­tą, no­ri gau­ti di­des­nę kai­ną ne­gu ga­li pa­siū­ly­ti Sa­vi­val­dy­bė.

Sa­vi­val­dy­bė pri­va­lo rem­tis In­ves­ti­ci­niu pro­jek­tu, ku­ria­me nu­ma­ty­tos pa­ly­gin­ti neaukš­tos būs­tų kai­nos. Ren­giant pro­jek­tą bu­vo at­lik­tas rin­kos ty­ri­mas. Rem­ta­si re­gist­rų cent­ro ir no­ta­ri­nių veiks­mų duo­me­ni­mis. Ta­čiau jie, ma­tyt, neats­pin­dė­jo tik­ro­sios pa­dė­ties. No­rė­da­mi mo­kė­ti ma­žes­nį mo­kes­tį no­ta­rui, par­da­vė­jai ir pir­kė­jai daž­niau­siai nu­ro­do ma­žes­nę su­mą už par­duo­da­mą ir per­ka­mą būs­tą.

To­dėl da­bar su­si­du­ria­ma su pro­ble­ma, kai gy­ven­to­jai ne­no­ri par­duo­ti bu­to už Sa­vi­val­dy­bės siū­lo­mą kai­ną. Kai­ną nu­sta­to ne­prik­lau­so­mas ver­tin­to­jas, ap­žiū­rė­jęs siū­lo­mą par­duo­ti būs­tą. Be to, at­si­žvel­gia­ma ir į in­ves­ti­ci­nia­me pro­jek­te nu­ma­ty­tas kai­nas.

Sa­vi­val­dy­bė ga­li pri­dė­ti tik 10 pro­cen­tų sa­vų lė­šų prie per­ka­mo būs­to. Ta­čiau ir tai ne vi­suo­met iš­gelbs­ti si­tua­ci­ją. Ne su vi­sais būs­to siū­ly­to­jais de­ry­bos bū­na sėk­min­gos. Daž­nas už sa­vo būs­tą no­ri gau­ti dau­giau. O Sa­vi­val­dy­bė pri­va­lo va­do­vau­tis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos tur­to ir vers­lo ver­ti­ni­mo pa­grin­dų įsta­ty­mu.

Kai­muo­se bū­tų pi­giau

Kai­muo­se ir ne­di­de­liuo­se mies­te­liuo­se so­cia­li­nius būs­tus bū­tų ga­li­ma nu­pirk­ti pi­giau. Ta­čiau tik re­tas so­cia­li­nio būs­to lau­kian­tis žmo­gus ar šei­ma no­ri gy­ven­ti kai­me. Vi­si ver­žia­si į Kel­mę. To­dėl iki šiol nu­pirk­ta tik vie­nas ki­tas bu­tas Ty­tu­vė­nuo­se, po vie­ną Už­ven­ty­je ir Kra­žiuo­se.

Be šių mies­te­lių stra­te­giš­kai ge­ro­je vie­to­je, prie ge­ro ke­lio yra ir Vai­gu­vos mies­te­lis. De­ja, čia gy­ven­ti no­rin­čių nė­ra.

D. Vait­ke­vi­čius sa­ko, jog ri­bo­ja ir pa­tys pro­jek­to rei­ka­la­vi­mai. Pro­jek­te nu­ma­ty­ta, jog so­cia­liai rem­ti­ni žmo­nės tu­rė­tų ge­rą su­si­sie­ki­mą, kad ne­to­li na­mų bū­tų au­to­bu­sų sto­te­lė.

Pa­dau­gės so­cia­li­nio būs­to

Šiuo me­tu ei­lė­je so­cia­li­niam būs­tui gau­ti lau­kia 108 šei­mos. Nu­pir­kus dar 15 būs­tų, ei­lė su­ma­žės.

Ra­jo­ne yra apie 140 so­cia­li­nių būs­tų. Pu­sė jų Kel­mės mies­te, 12 Ty­tu­vė­nuo­se, po ke­le­tą Ty­tu­vė­nų apy­lin­kių, Už­ven­čio, Šau­kė­nų se­niū­ni­jo­se. Tuo tar­pu Ku­ke­čių se­niū­ni­jo­je – vos du, Pak­ra­žan­čio se­niū­ni­jo­je – tik vie­nas so­cia­li­nis būs­tas.

Iš so­cia­li­nio būs­to nuo­mos Sa­vi­val­dy­bė per me­tus su­ren­ka apie 17 800 eu­rų. Ta­čiau sa­vi­val­dy­bės būs­tų re­mon­tui per­nai iš­leis­ta 61 tūks­tan­tis eu­rų.

Sa­vi­val­dy­bės Tur­to val­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja Vai­da Ul­vy­die­nė sa­ko, jog dau­gu­ma gy­ven­to­jų ge­rai pri­žiū­ri so­cia­li­nius būs­tus. Nors ir iš ma­žų pa­ja­mų at­lie­ka ei­na­muo­sius re­mon­tus. Esa­ma ir ap­leis­tų. Daž­niau­sia to­dėl, kad gy­ven­to­jas ne­tu­ri lė­šų.

So­cia­li­niais būs­tais rū­pi­na­si ir se­niū­ni­jos. Daug kur pa­kei­čia­mi lan­gai, du­rys, įren­gia­mas van­den­tie­kis ir ka­na­li­za­ci­ja.

Pa­sak V. Ul­vy­die­nės, vie­na iš di­džiau­sių pro­ble­mų so­cia­li­nio būs­to gy­ven­to­jų įsi­sko­li­ni­mai. Kai ku­rie ne­mo­ka už šil­dy­mą, nuo­mą, elekt­rą. O kel­tis į at­ski­rą na­mą kai­me, kur ne­rei­kė­tų mo­kė­ti už šil­dy­mą, ir kur ma­žes­nis būs­to nuo­mos mo­kes­tis, ne­no­ri.

Au­to­rės nuo­tr.

Dau­giau­sia so­cia­li­nio būs­to Kel­mės mies­te. Čia di­džiau­sias ir jo po­rei­kis.