Smurto prieš artimuosius nemažėja

Smurto prieš artimuosius nemažėja

Smur­to prieš ar­ti­muo­sius ne­ma­žė­ja

Smur­to au­ka yra ne tik gir­to vy­ro su­muš­ta žmo­na, bi­jan­ti apie tai kal­bė­ti vie­šai. Smur­tas pa­si­reiš­kia įvai­riai. Kaip jį su­tram­dy­ti, Radviliškio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je ta­rė­si įvai­rių ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Kiek­vie­nai šei­mai svar­bu sau­gu­mas

„Al­ko­ho­lis, nar­ko­ti­kai, tė­vys­tės, so­cia­li­nių įgū­džių sto­ka ir ki­tos pro­ble­mos ne­ge­ri­na si­tua­ci­jos šei­mo­se, ku­rio­se au­ga vai­kai“, – pro­ble­mas var­di­jo pa­si­ta­ri­mą pra­dė­ju­si ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja La­ri­sa Pau­rie­nė, pa­kvie­tu­si vi­sus pa­dis­ku­tuo­ti, kaip bū­tų ga­li­ma tai spręs­ti.

Fi­zi­nis, psi­cho­lo­gi­nis ir emo­ci­nis sau­gu­mas – la­bai svar­bus kiek­vie­nai šei­mai. Ką da­ry­ti, kad to sau­gu­mo šei­mo­se bū­tų kuo dau­giau? – apie tai ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus or­ga­ni­zuo­ta­me pa­si­ta­ri­me kal­bė­jo įvai­rių ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vai.

Sta­tis­ti­nius duo­me­nis ir pa­grin­di­nes pro­ble­mas, ku­rias te­ko spręs­ti per 2012–2016 me­tus, ap­žvel­gu­si sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Skir­mun­da Jan­ke­vi­čie­nė su­skai­čia­vo: šie­met pu­sė vi­sų pra­ne­ši­mų apie smur­to at­ve­jus su­da­rė smur­to ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je at­ve­jai.

Anot spe­cia­lis­tės, šie skai­čiai pa­ro­do, jog vai­ko sau­gu­mas šei­mo­je yra la­bai ak­tua­li pro­ble­ma.

„Dau­gė­jan­čius pra­ne­ši­mus apie smur­to at­ve­jus ga­li­ma ver­tin­ti dve­jo­pai – žmo­nės ne­be­ty­li ir apie tai pra­ne­ša, bet kar­tu dau­gė­ja ir pa­čių smur­to at­ve­jų. 2012 me­tais bu­vo 25 pra­ne­ši­mai, o 2016-ai­siais – jau 105. 294 šei­mos įra­šy­tos į so­cia­li­nės ri­zi­kos są­ra­šus dėl smur­ti­nių at­ve­jų pla­čią­ja pra­sme. Pa­teik­ti 105 ieš­ki­niai teis­mui dėl tė­vų val­džios ap­ri­bo­ji­mo. 309 vai­kai bu­vo paim­ti iš šei­mų, 182 – grą­žin­ti“, – si­tua­ci­ją pri­sta­tė S. Jan­ke­vi­čie­nė.

Dau­giau­sia pro­ble­mų – so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­se

Ra­jo­ne yra apie 8 tūks­tan­čius vai­kų, iš jų 611 au­ga so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­se.

Prie­žas­tys, dėl ku­rių šei­mos įra­šo­mos į so­cia­li­nės ri­zi­kos ap­skai­tą: dau­giau nei treč­da­lis šei­mų – dėl gir­ta­vi­mo, o to­kio­se šei­mo­se vai­kai pa­ti­ria emo­ci­nį smur­tą, be­maž pu­sė – dėl so­cia­li­nių įgū­džių sto­kos, 10 šei­mų – dėl tie­sio­gi­nių smur­to at­ve­jų.

Mo­te­rų veik­los ino­va­ci­jų cent­ro (spe­cia­li­zuo­to pa­gal­bos cent­ro) di­rek­to­rė Sa­lo­mė­ja Ja­su­die­nė in­for­ma­vo: iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to per 10 šių me­tų mė­ne­sių cent­ras ga­vo 237 pra­ne­ši­mus ir dar 13 as­me­nų krei­pė­si as­me­niš­kai. Gau­na­mų pra­ne­ši­mų skai­čius ryš­kiai pra­dė­jo di­dė­ti nuo 2014 me­tų.

Ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė­je prieš me­tus pa­si­ra­šy­ta pen­kių ša­lių bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tis. Ją pa­si­ra­šė Po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to, Pro­ba­ci­jos tar­ny­bos, Vai­ko tei­sių, So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rių at­sto­vai bei so­cia­li­nių pa­slau­gų tei­kė­jai. Šia su­tar­ti­mi įsi­pa­rei­go­ta su­kur­ti dar­bo su smur­tau­to­jais sis­te­mi­nį mo­de­lį.

Dė­me­sys – vi­suo­me­nės švie­ti­mui

Pa­si­ta­ri­me dis­ku­tuo­ta, ko­dėl smur­to au­kos daž­niau­siai bi­jo kreip­tis pa­gal­bos, o ži­nan­tys apie smur­to at­ve­jus ne vi­sa­da ati­tin­ka­moms ins­ti­tu­ci­joms pra­ne­ša apie smur­tau­jan­tį as­me­nį.

Pa­si­ta­ri­mo da­ly­viai ak­cen­ta­vo, jog vie­na pa­grin­di­nių to prie­žas­čių yra au­kos bai­mė, kad ji bus pa­smerk­ta ap­lin­ki­nių, ir vi­suo­me­nės nuo­sta­ta, kad smur­tas ar­timo­je ap­lin­ko­je yra tos šei­mos rei­ka­las, į ku­rį kiš­tis ne­bū­ti­na.

Anot pa­si­sa­kiu­sių­jų, bū­tent to­dėl bū­ti­na for­muo­ti vi­suo­me­nės ne­pa­kan­tu­mą smur­tui: su­teik­ti bend­ruo­me­nėms, ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vams ir smur­tau­to­jams kuo dau­giau ži­nių apie vei­kas, ku­rios lai­ko­mos smur­tu ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je, reng­ti kur­sus, ku­riuo­se bū­tų mo­ko­ma konf­lik­tų  tai­kaus spren­di­mo bū­dų.

La­bai svar­bu mo­ky­ti vai­kus ir suau­gu­siuo­sius at­pa­žin­ti įvai­riais smur­to rū­šis, ne­to­le­ruo­ti smur­to, at­pa­žin­ti smur­to au­kas ug­dy­mo ir svei­ka­tos įstai­go­se, ug­dy­ti vi­suo­me­nės na­rių at­sa­kin­gu­mą, pra­ne­šant apie smur­to at­ve­jus.

Rad­vi­liš­kio po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Veik­los sky­riaus vir­ši­nin­ko pa­va­duo­to­jas Ai­va­ras Kar­da­šius in­for­ma­vo, kad 2016 me­tais Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne pra­dė­ti 252 iki­teis­mi­niai ty­ri­mai dėl smur­to ar­ti­mo­je aplinkoje, iš jų 10 nu­ken­tė­ju­sių­jų – vai­kai iki 18 me­tų. Dau­gė­ja nau­jų smur­to at­ve­jų.

Nu­tar­ta vi­soms ins­ti­tu­ci­joms dirb­ti vie­na kryp­ti­mi, keis­tis in­for­ma­ci­ja, bend­ra­dar­biau­ti, in­for­muo­ti vi­suo­me­nę apie ins­ti­tu­ci­jas, tei­kian­čias pa­gal­bą smur­to au­koms, pa­tiems smur­tau­to­jams.

Au­to­rės nuo­tr.

Ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė­je įvai­rių ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vai ta­rė­si, kaip pa­ža­bo­ti smur­tą.

Mo­te­rų veik­los ino­va­ci­jų cent­ro di­rek­to­rė Sa­lo­mė­ja Ja­su­die­nė (kai­rė­je): „Apie smur­tą ne­ga­li­ma ty­lė­ti“.