
Naujausios
Smurto prieš artimuosius nemažėja
Smurto auka yra ne tik girto vyro sumušta žmona, bijanti apie tai kalbėti viešai. Smurtas pasireiškia įvairiai. Kaip jį sutramdyti, Radviliškio rajono savivaldybėje tarėsi įvairių institucijų atstovai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Kiekvienai šeimai svarbu saugumas
„Alkoholis, narkotikai, tėvystės, socialinių įgūdžių stoka ir kitos problemos negerina situacijos šeimose, kuriose auga vaikai“, – problemas vardijo pasitarimą pradėjusi rajono Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Larisa Paurienė, pakvietusi visus padiskutuoti, kaip būtų galima tai spręsti.
Fizinis, psichologinis ir emocinis saugumas – labai svarbus kiekvienai šeimai. Ką daryti, kad to saugumo šeimose būtų kuo daugiau? – apie tai rajono Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus organizuotame pasitarime kalbėjo įvairių institucijų atstovai.
Statistinius duomenis ir pagrindines problemas, kurias teko spręsti per 2012–2016 metus, apžvelgusi skyriaus vyriausioji specialistė Skirmunda Jankevičienė suskaičiavo: šiemet pusė visų pranešimų apie smurto atvejus sudarė smurto artimoje aplinkoje atvejai.
Anot specialistės, šie skaičiai parodo, jog vaiko saugumas šeimoje yra labai aktuali problema.
„Daugėjančius pranešimus apie smurto atvejus galima vertinti dvejopai – žmonės nebetyli ir apie tai praneša, bet kartu daugėja ir pačių smurto atvejų. 2012 metais buvo 25 pranešimai, o 2016-aisiais – jau 105. 294 šeimos įrašytos į socialinės rizikos sąrašus dėl smurtinių atvejų plačiąja prasme. Pateikti 105 ieškiniai teismui dėl tėvų valdžios apribojimo. 309 vaikai buvo paimti iš šeimų, 182 – grąžinti“, – situaciją pristatė S. Jankevičienė.
Daugiausia problemų – socialinės rizikos šeimose
Rajone yra apie 8 tūkstančius vaikų, iš jų 611 auga socialinės rizikos šeimose.
Priežastys, dėl kurių šeimos įrašomos į socialinės rizikos apskaitą: daugiau nei trečdalis šeimų – dėl girtavimo, o tokiose šeimose vaikai patiria emocinį smurtą, bemaž pusė – dėl socialinių įgūdžių stokos, 10 šeimų – dėl tiesioginių smurto atvejų.
Moterų veiklos inovacijų centro (specializuoto pagalbos centro) direktorė Salomėja Jasudienė informavo: iš Radviliškio rajono policijos komisariato per 10 šių metų mėnesių centras gavo 237 pranešimus ir dar 13 asmenų kreipėsi asmeniškai. Gaunamų pranešimų skaičius ryškiai pradėjo didėti nuo 2014 metų.
Rajono Savivaldybėje prieš metus pasirašyta penkių šalių bendradarbiavimo sutartis. Ją pasirašė Policijos komisariato, Probacijos tarnybos, Vaiko teisių, Socialinės paramos skyrių atstovai bei socialinių paslaugų teikėjai. Šia sutartimi įsipareigota sukurti darbo su smurtautojais sisteminį modelį.
Dėmesys – visuomenės švietimui
Pasitarime diskutuota, kodėl smurto aukos dažniausiai bijo kreiptis pagalbos, o žinantys apie smurto atvejus ne visada atitinkamoms institucijoms praneša apie smurtaujantį asmenį.
Pasitarimo dalyviai akcentavo, jog viena pagrindinių to priežasčių yra aukos baimė, kad ji bus pasmerkta aplinkinių, ir visuomenės nuostata, kad smurtas artimoje aplinkoje yra tos šeimos reikalas, į kurį kištis nebūtina.
Anot pasisakiusiųjų, būtent todėl būtina formuoti visuomenės nepakantumą smurtui: suteikti bendruomenėms, institucijų atstovams ir smurtautojams kuo daugiau žinių apie veikas, kurios laikomos smurtu artimoje aplinkoje, rengti kursus, kuriuose būtų mokoma konfliktų taikaus sprendimo būdų.
Labai svarbu mokyti vaikus ir suaugusiuosius atpažinti įvairiais smurto rūšis, netoleruoti smurto, atpažinti smurto aukas ugdymo ir sveikatos įstaigose, ugdyti visuomenės narių atsakingumą, pranešant apie smurto atvejus.
Radviliškio policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininko pavaduotojas Aivaras Kardašius informavo, kad 2016 metais Radviliškio rajone pradėti 252 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje, iš jų 10 nukentėjusiųjų – vaikai iki 18 metų. Daugėja naujų smurto atvejų.
Nutarta visoms institucijoms dirbti viena kryptimi, keistis informacija, bendradarbiauti, informuoti visuomenę apie institucijas, teikiančias pagalbą smurto aukoms, patiems smurtautojams.
Autorės nuotr.
Rajono Savivaldybėje įvairių institucijų atstovai tarėsi, kaip pažaboti smurtą.
Moterų veiklos inovacijų centro direktorė Salomėja Jasudienė (kairėje): „Apie smurtą negalima tylėti“.