Smurtas šeimose dažniausias tarp sutuoktinių arba sugyventinių

Smurtas šeimose dažniausias tarp sutuoktinių arba sugyventinių

Smurtas šeimose dažniausias tarp sutuoktinių arba sugyventinių

Smurtas šeimose dažniausiai vyksta tarp sutuoktinių ir sugyventinių. Smurtautojai nemoka valdyti savo neigiamų emocijų, o jas skatina alkoholis. Tokias mintis dėstė lektoriai, Joniškyje Probacijos skyriuje (buvusi Pataisos inspekcija), susitikę su nuteistaisiais, kurių dalis patys pritarė, jog be alkoholio muštynių nebūtų įvykę.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

96 procentai smurtautojų – vyrai

Joniškio policijos komisariato Viešosios policijos prevencijos poskyrio viršininkas Robertas Žukas pateikė iškalbingus skaičius: 38 procentai smurtinių nusikaltimų šeimose įvyksta tarp sutuoktinių ir sugyventinių. 10 procentų nuo smurtinių įvykių sudaro vaikų išpuoliai prieš tėvus, 8 procentai – kai tėvai sumuša vaikus. 96 procentai smurtautojų – vyrai, tik 4 procentus sudaro moterys.

Tokie vidutiniai šių metų trijų ketvirčių duomenys Šiaulių apskrityje, Joniškio rajonas niekuo neišsiskiria. Per 10 šių metų mėnesių Joniškio rajone registruota 215 iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje, ikiteisminių tyrimų pradėta 135.

Nusikaltimų daugėja

Viešosios policijos Prevencijos poskyrio viršininko Roberto Žuko pateiktais duomenimis, per 10 šių metų mėnesių Joniškio rajone užregistruotos 599 nusikalstamos veikos, tai – net 40 procentų daugiau negu praėjusiais metais. Įtakos turėjo ir įsigaliojęs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, kai po įvykio pradedamas ikiteisminis tyrimas, smurtautojai baudžiami.

Nusikaltusių nepilnamečių rajone mažėja, bet auga grupinių nusikaltimų skaičius. Ypač rajone padaugėjo  vagysčių.

Alkoholis skatina agresiją

Dažniausiai nusikaltimai padaromi neblaivių asmenų.

Kad nusikalstamai elgsenai didelės įtakos turi alkoholis, kalbėjo ir Joniškio psichikos sveikatos centro vyresnioji socialinė darbuotoja Aušra Maskoliūnienė. Tam pritarė ir patys į susitikimą Probacijos tarnybos inspektorių pakviesti nuteistieji.

Vienas iš jų teigė, kad kartu su sugyventine vartoja alkoholį. Išgėrus kyla ginčų. Moteris, esą, jį provokuoja, todėl pakėlęs ranką. Vyras teigė bandęs negerti, jį ir „kodavo“, ir „torpedavo“ nuo alkoholio, bet niekas nepadėję, vėl pradėjęs gerti, net daugiau.

Aušra Maskoliūnienė siūlė ir tokiu atveju nenuleisti rankų, bandyti mažinti alkoholio kiekį, kreiptis į priklausomybių centrą, galbūt padėtų ir Anoniminių alkoholikų (AA) klubas. Kitas vyriškis pritarė, kad į AA verta nueiti, jo pažįstamas šios organizacijos dėka nevartoja alkoholio jau 12 metų.

A. Maskoliūnienė vyrams siūlė: jiems atrodo, kad žmona provokuoja, geriau išeiti į kitą kambarį ar iš viso iš namų pasivaikščioti, kol pyktis praeis.

Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos atstovė Rita Brazauskienė pakvietė visus lankytis bibliotekoje, pradėti skaityti knygas, naudotis internetu. Gal susirastų knygose patarimų, kuo užsiimti, gal išmoktų meistrystės.

Tokie susitikimai su įvairių tarnybų atstovais, bandant nuteistuosius orientuoti į normalų gyvenimą, Probacijos tarnyboje organizuojami kas mėnesį.

Autorės nuotr.

SMURTAS: Joniškio policijos komisariato Viešosios policijos prevencijos poskyrio viršininkas Robertas Žukas pateikė iškalbingus skaičius: 38 procentai smurtinių nusikaltimų šeimose įvyksta tarp sutuoktinių ir sugyventinių.