Smurtas prieš vaikus auga sparčiau nei pagalba

Smurtas prieš vaikus auga sparčiau nei pagalba

Smur­tas prieš vai­kus au­ga spar­čiau nei pa­gal­ba

Šei­mo­se smur­to prieš vai­kus ne­ma­žė­ja. Vien praė­ju­sią sa­vai­tę, ka­da mies­tuo­se ir mies­te­liuo­se bu­vo de­gi­na­mos žva­ku­tės už mir­ti­nai šei­mo­je nu­kan­kin­tą ke­tur­me­tį, Pak­ruo­jo ra­jo­ne įvy­ko du prieš vai­kus smur­to at­ve­jai. Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Kos­ku­tė pri­pa­žįs­ta, skriau­džia­miems vai­kams gel­bė­ti ir pa­dė­ti po­ky­čių rei­kia ir vi­suo­me­nė­je, ir so­cia­li­nė­je po­li­ti­ko­je.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

Pas psi­cho­lo­gą – ei­lė

Sau­sį Pak­ruo­jo ra­jo­ne pra­dė­ti ke­tu­ri iki­teis­mi­niai ty­ri­mai dėl smur­to prieš vai­kus šei­mo­je.

Du ma­ža­me­čiai paim­ti iš tė­vų, ku­rie, bū­da­mi ne­blai­vūs, mu­šė sa­vo vai­kus. Me­di­kų pa­gal­bos ma­žy­liams ne­pri­rei­kė. Vai­kus lai­ki­nai pri­glau­dė gi­mi­nai­čiai.

Sa­vo šei­mo­je smur­tą pa­ty­ru­siems vai­kams nu­sta­ty­ta lai­ki­no­ji gi­mi­nai­čių glo­ba. Jei so­cia­li­nių dar­buo­to­jų ste­bi­ma šei­ma keis gy­ve­ni­mo bū­dą, at­si­sa­kys ža­lin­gų įpro­čių ir bus už­fik­suo­ti il­ga­lai­kiai tei­gia­mi po­ky­čiai, vai­kai tė­vams ga­li bū­ti grą­žin­ti.

Dar du vai­kai, sau­sį pa­ty­rę šei­mo­je smur­tą, šiuo me­tu yra pa­lik­ti gy­ven­ti na­muo­se. Vie­no vai­ko smur­tau­to­jas bu­vo su­lai­ky­tas, jam pa­skir­ta kar­do­mo­ji prie­mo­nė, drau­džian­ti iš­vyk­ti, ar­tin­tis ir lan­ky­tis na­muo­se, ku­riuo­se vai­kas pa­lik­tas gy­ven­ti.

Ki­tam smur­ta­vi­mu įta­ria­mam vy­rui, re­mian­tis vai­ko ap­klau­sa, bus pa­reikš­ti įta­ri­mai.

Pak­ruo­jo vai­kų tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Kos­ku­tė, ko­men­tuo­da­ma pa­sta­ruo­sius du smur­to at­ve­jus tei­gia, kad ne­re­tai sky­riaus spe­cia­lis­tams ap­klau­siant vai­kus dėl pa­tir­to smur­to, vy­res­nie­ji ima neig­ti bu­vę su­muš­ti na­miš­kių. To­kiais at­ve­jais tie­sai at­skleis­ti pa­si­tel­kia­ma psi­cho­lo­go pa­gal­ba.

„Daž­niau­siai mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kai at­si­sa­ko mū­sų siū­ly­mo pro­ble­mą ap­tar­ti su psi­cho­lo­gu. Nes tu­ri su­si­for­ma­vę nuo­sta­tą, kad ap­si­lan­ky­ti pas psi­cho­lo­gą yra gė­din­ga“, – si­tua­ci­ją ko­men­tuo­ja E. Kos­ku­tė.

Pa­sak ve­dė­jos, be­veik vi­sa­da ap­klau­siant smur­tą pa­ty­ru­sius vai­kus, pa­si­tel­kia­ma psi­cho­lo­go pa­gal­ba. Dėl šios sri­ties spe­cia­lis­tų sto­kos Pak­ruo­jy­je su­da­ro­mos vai­kų ei­lės psi­cho­lo­go pa­slau­goms gau­ti.

Per praė­ju­sius me­tus dėl ga­li­mai pa­tir­to ar ma­ty­to smur­to pa­gal­bą te­ko su­teik­ti 298 vai­kams.

Vi­sais at­ve­jais nuo tė­vų ar šei­mos na­rių nu­ken­tė­ję vai­kai yra pai­ma­mi iš šei­mos ar ki­tos vai­ko bu­vi­mo vie­tos. Pir­miau­sia ieš­ko­ma ar­ti­mų gi­mi­nai­čių. Ne­sant jų, vai­kai po­rai die­nų pri­glau­džia­mi Pak­ruo­jo li­go­ni­nės Vai­kų li­gų sky­riu­je. Dėl lai­ki­no­jo prie­globs­čio Sa­vi­val­dy­bė su li­go­ni­ne yra pa­si­ra­šiu­si su­tar­tį.

Pa­si­ges­ta bend­ra­dar­bia­vi­mo

Pas­ta­ro­sio­mis die­no­mis daug dis­ku­tuo­ja­ma, kad ins­ti­tu­ci­jos, tu­rin­čios pa­dė­ti nu­skriaus­tiems ar ne­sau­gio­je ap­lin­ko­je at­si­dū­ru­siems vai­kams, tu­rė­tų tar­pu­sa­vy­je bend­rau­ti, da­ly­tis in­for­ma­ci­ja.

Prieš ku­rį lai­ką vie­nos ra­jo­no am­bu­la­to­ri­jos gy­dy­to­ja apie ri­zi­kos šei­mo­je at­si­ra­du­sį nau­ja­gi­mį su­ži­no­jo tik „mies­te­liui ėmus ūž­ti": žmo­nės ste­bė­jo­si, kad mo­ti­na iki gim­dy­mo gir­ta­vo, neat­ro­dė esan­ti nėš­čia. Ji dėl nėš­tu­mo ne­si­lan­kė ir pas me­di­kus.

Vai­kui gi­mus, in­for­ma­ci­jos, kad am­bu­la­to­ri­jos ap­tar­nau­ja­mo­je zo­no­je at­si­ra­do nau­ja­gi­mis, me­di­kams ne­su­tei­kė jo­kia ins­ti­tu­ci­ja. Apie tai iš gim­dy­mo sky­riaus su­ži­no­jęs ra­jo­no Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rius vie­tos me­di­kų ir­gi nein­for­ma­vo.

„Mes apie nau­ja­gi­mį su­ži­no­jo­me tik dėl to, kad jis bu­vo pa­lik­tas li­go­ni­nė­je. Jei šei­ma ne­bū­tų bu­vu­si ri­zi­kos šei­mų gru­pė­je, ir mes nie­ko apie tai ne­bū­tu­me su­ži­no­ję“, – re­dak­ci­jai neei­li­nę si­tua­ci­ją ko­men­ta­vo E. Kos­ku­tė.

Ve­dė­ja pri­pa­ži­no, jog tei­sės ak­tuo­se nė­ra nu­ro­dy­mo gau­ta in­for­ma­ci­ja da­ly­tis su me­di­kais.

„ Mū­sų pa­rei­ga pa­si­rū­pin­ti, kad so­cia­li­nis dar­buo­to­jas lan­ky­tų šią šei­mą. Tai ir bu­vo pa­da­ry­ta, o kad vie­tos gy­dy­to­jas tu­ri ap­lan­ky­ti nau­ja­gi­mį per tris die­nas nuo jo par­ve­ži­mo, man ne­bu­vo ži­no­ma“, – sa­kė E. Kos­ku­tė.

Gy­dy­to­ja, ver­tin­da­ma šią si­tua­ci­ją re­dak­ci­jai sa­kė, jog per men­kas ins­ti­tu­ci­jų bend­ra­dar­bia­vi­mas pa­na­šiais at­ve­jais ga­li bū­ti pa­vo­jaus nau­ja­gi­mio gy­vy­bei prie­žas­ti­mi. Ap­si­lan­kius šio­je šei­mo­je, gy­dy­to­jai te­ko pa­ra­gin­ti tė­vus pa­si­rū­pin­ti bū­ti­niau­sia nau­ja­gi­mio ap­lin­kos šva­ra.

„Ke­lios die­nos prie bak­te­ri­jų ir in­fek­ci­jos ži­di­nio nau­ja­gi­miui ga­lė­jo kai­nuo­ti gy­vy­bę. Ta­da bū­tų ieš­ko­ma, kas ko ne­pa­da­rė, pra­žiū­rė­jo“, – apie ži­ny­bų bend­ra­dar­bia­vi­mo sto­ką rū­pi­nan­tis vai­kų ge­ro­ve sa­ko gy­dy­to­ja.

Smur­to prieš vai­kus dau­gė­ja

Ar suau­gu­sie­ji vis la­biau tam­pa žiau­rūs ir ne­gai­les­tin­gi sa­vo vai­kams? Į šį klau­si­mą pus­me­tį Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riui va­do­vau­jan­ti E. Kos­ku­tė at­sa­ko pa­si­tel­ku­si sta­tis­ti­ką.

„Pak­ruo­jo ra­jo­ne per­nai bu­vo 153 ri­zi­kos šei­mos. Jo­se au­ga 375 vai­kai. Per­nai nu­sta­ty­ta 32 smur­to prieš vai­kus at­ve­jai – ly­giai dvi­gu­bai dau­giau nei už­per­nai“, – sa­ko ve­dė­ja.

E. Kos­ku­tė kons­ta­tuo­ja, kad ne tik dau­gė­ja smur­to šei­mo­se, bet ir vi­suo­me­nė šiam reiš­ki­niui tam­pa ne­pa­kan­tes­nė. Ta­čiau dau­gė­ja ri­zi­kos šei­mų. Nuo sau­sio pir­mo­sios šį są­ra­šą pa­pil­dė dar sep­ty­nios vai­kus au­gi­nan­čios šei­mos ir da­bar vai­kų tei­sių gy­nė­jų aki­ra­ty­je 160 ri­zi­kos šei­mų.

Kas­die­nė šių šei­mų prie­žiū­ra ir kont­ro­lė ten­ka so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro dar­buo­to­jams. Vien Pak­ruo­jo se­niū­ni­jo­je yra 33 ri­zi­kos šei­mos. Jas lan­ky­ti, ste­bė­ti, kaup­ti in­for­ma­ci­ją, ją sis­te­min­ti pa­ves­ta dviem dar­buo­to­jams. To­kį pat dar­bą Lin­ku­vos se­niū­ni­jo­je su 26 ri­zi­kos šei­mo­mis ir­gi at­lie­ka du so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro dar­buo­to­jai.

Ar toks dar­bo krū­vis įma­no­mas ir ar pa­ves­tas dar­bas rea­liai at­lie­ka­mas?

E. Kos­ku­tė ki­tos tar­ny­bos (So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro) dar­bo ver­tin­ti ne­sii­ma, ta­čiau pa­brė­žia, jog dar­bas su šio­mis šei­mo­mis – ir sky­riaus pa­rei­ga.

„Ma­no nuo­mo­ne, so­cia­li­nes pa­slau­gas rei­kė­tų plės­ti, kad bū­tų su­da­ry­tas jų komp­lek­sas ir vai­kams. To­kį po­rei­kį ro­do šian­die­nos gy­ve­ni­mas, smur­to prieš vai­kus at­ve­jai. Ta­čiau tai – ir ra­jo­no sky­riaus, ir vals­ty­bės spren­di­mai“ – sa­ko ve­dė­ja.

„Vi­suo­me­nė tu­ri keis­tis“

E. Kos­ku­tės įsi­ti­ki­ni­mu, vi­suo­me­nė tu­ri keis­tis ir keis­ti po­žiū­rį į vai­kų auk­lė­ji­mą.

„Pir­miau­sia rei­kia ir bū­ti­na vi­suo­me­nę švies­ti, ug­dy­ti po­zi­ty­vią tė­vys­tę. Jei dar yra vie­šai pa­si­sa­kan­čių, jog fi­zi­nės baus­mės vai­kams yra ga­li­mos, tai apie ko­kį so­cia­li­nių pa­slau­gų pa­ke­tą vai­kams ga­li­me kal­bė­ti?“, – ste­bi­si ve­dė­ja.

Ta­čiau kol lai­do­ja­mi šei­mo­se nu­žu­dy­ti vai­kai, kaip gais­ro ge­si­ni­mas So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos siū­ly­mas steig­ti pa­pil­do­mus spe­cia­lis­tų eta­tus Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riuo­se.

E. Kos­ku­tė mi­nis­te­ri­jai pa­tei­kė pra­šy­mą skir­ti dar pen­kis eta­tus – ke­tu­riems spe­cia­lis­tams ir vai­ruo­to­jui. Kad skriau­dą šei­mo­je pa­ty­rę vai­kai ope­ra­ty­viau su­lauk­tų pa­gal­bos ir kad ne­pa­si­kar­to­tų Kė­dai­nių at­ve­jis, kai apie pa­tė­vio mu­ši­mą pra­bi­lęs vai­kas tą pa­čią die­ną bu­vo grą­žin­tas į šei­mą.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Ro­za­li­mie­čiai so­li­da­ri­za­vo­si ak­ci­jo­je prieš smur­tą – Pak­ruo­jo ra­jo­ne pa­sta­rai­siais me­tais smur­to prieš vai­kus at­ve­jų pa­dau­gė­jo dvi­gu­bai.

Au­to­rės nuo­tr.

Pak­ruo­jo ra­jo­no Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Kos­ku­tė vi­lia­si, jog iš­gy­ven­din­ti smur­tą prieš vai­kus ga­li pa­dė­ti vi­suo­me­nės švie­ti­mas bei so­cia­li­nių pa­slau­gų plėt­ra.