
Naujausios
Skulptūrų meistrui geriau, kai lyja
Rozalimietis, medžio drožėjas Egidijus Impolis, kiekvieną dieną pradeda ir baigia stuksendamas kaltais. Nuošalioje sodyboje meistras kuria skulptūrinę kompoziciją Triškonių apylinkių išnykusiems kaimams atminti. Iki šventės, kurioje numatyta atidengti kompoziciją, liko pora savaičių, o darbo – daug.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis,@skratsas.lt
Kiekvienam – po skulptūrą
Liepos 9-ąją Triškonių kaimo bendruomenė rengia didžiulę šventę. Ji skirta kraštiečiams ir išnykusiams aplinkiniams kaimams įamžinti.
Ilgai ieškoję sprendimo, kaip išsaugoti bent išnykusių kaimų pavadinimus, triškoniečiai į pagalbą pasikvietė medžio drožėją Egidijų Impolį. Jo padedami, Triškonių žmonės nutarė: reikia statyti skulptūrinę kompoziciją – kiekvienam kaimui po skulptūrą.
„Didžiulio darbo ėmęsis medžio drožėjas pasiūlė visas skulptūras sujungto tautinės juostos motyvu. Kad išnykus dar kuriam kaimui ir jam būtų vietos skulptūrai“, – redakcijai sakė bendruomenės pirmininkė Janina Ramonienė.
E. Impolis šiuo metu jau baigia trečią skulptūrą. Liko viena išnykusiam kaimui, kita – vidurinė – patiems Triškoniams, kaip praeities ir istorijos sergėtojams.
Šiemet Triškoniai minės 417-uosius metus. Aplink seną kaimą buvę mažesni Bargavoniai, Judiškiai, Pupiškiai, Paduobiai – išnykusieji. Jų pavadinimai ir bus iškalti kiekvienam jų skirtose skulptūrose.
Geriau, kai lynoja
Skulptūrų kompoziciją ketinama statyti prie prie Triškonių bendruomenės centro. Nes čia paprastai vyksta visos kaimo iškilmės ir šventės.
„Tai labai atsakingas ir didelis darbas,“ – apie savo kūrinį triškoniečiams sako E.Impolis.
Meistrui laikas tirpsta kaip žvakė, todėl darbui blogo oro nebėra.
„Dar geriau kai lynoja – ąžuolo nereikia laistyti. Kitaip jis sudžiūtų ir taptų sunkiai įveikiamas“, – šypsosi meistras.
Medžio drožėjui darbui susikaupti padeda ir aplinka – nuošalioje sodyboje, kur aplink plyti laukai, viešpatauja ramybė, pripildyta paukščiu balsų ir vėjo šiurenamų medžių šlamesio.
Rūpestis – Danauskų stogastulpis
Šalia ąžuolų skulptūroms, apdangstytas nuo lietaus ir tiesioginių spindulių guli senas, patręšęs stogastulpis. Patyrusiam meistrui jį restauruoti patikėjo rajono kultūros ir paveldosaugos specialistai.
Stogastulpis – mūsų paveldo brangenybė. Jų autoriai garsieji dievdirbiai Jonas ir Ksaveras Danauskai.
„Stogastulpis stovėjo prie Klovainių bažnyčios ir buvo jau pasviręs ir apirusiomis detalėmis. Bet kada griūdamas galėjo subyrėti, – pasakoja E.Impolis. – Planavome remontuoti vietoje, tačiau geriau apžiūrėjus tapo aišku: jo ten palikti nebegalima“.
Kai tik bus baigtos skulptūros, E.Impolis ketina imtis šio stogastulpio. Tačiau jau dabar yra įsitikinęs, jog geriausia būtų tai kas likę konservuoti ir palikti jį kaip būsimą eksponatą numatomam Pakruojo muziejui, o jo vietoje pastatyti šio stogastulpio kopiją.
„Kitaip, kad ir restauruotas, po dešimties metų sunyks. Tai ar bus atsakinga, jei šiandien rinksimės paprastesnį variantą ir rizikuosime prarasti dar vieną nepamirštamo dievdirbio kūrinį“, – svarstė meistras.
Autorės nuotr.
DARBYMETIS: Egidijus Impolis sako, kad vasara medžio drožėjams – didysis darbymetis.
SKULPTŪRA: Triškoniečių užsakytos skulptūros jau baigiamos skaptuoti.