
Naujausios
Skulptorių dovana rajonui – aštuonios skulptūros
Savaitę darbavęsi prie miesto Kultūros centro, aštuoni medžio drožėjai ir vienas kalvis radviliškiečiams pristatė savo kūrybą. Tautodailininkų plenere sukurtos aštuonios skulptūros papuoš Balio Buračo gimtinę ir Radviliškį.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Skulptorių darbuose – B. Buračo gyvenimas
Pedagogo, kraštotyrininko, fotografo, etnografo Balio Buračo gimimo 120-osioms gimimo metinėms skirto plenero darbai jau užėmė savo vietas skirtingose rajono vietose.
Tautodailininko iš Rozalimo (Pakruojo r.) Sauliaus Lampicko skulptūra „Gyvybės medis“ rado vietą prie kelio, vedančio į Balio Buračo tėviškę.
„Man B. Buračo tema yra labai artima, nes jo kūrybą žinau nuo vaikystės. Mano tėvas buvo girininkas ir fotografas. Pas jį buvo B. Buračo fotografijų albumų, kuriuos aš nuolat vartydavau. Mane visą gyvenimą jos lydėjo. 2012 metais aš gavau Kultūros ministerijos stipendiją ir sukūriau 10 skulptūrų ciklą pagal B. Buračo fotografijas „Margučių margintojas“, „Žaislų drožėjas“, „Kryždirbys“, „Vištų lesintoja“, „Užgavėnių kaukė“, „Kraitvežys“ ir kitas. Todėl ir į šį plenerą jau atsivežiau mintį išdrožti stilizuotą prieverpstę ir angelą“, – pasakojo skulptorius.
Antrą kartą Radviliškio pleneruose dalyvaujantis S. Lampickas džiaugėsi labai gera plenero aura ir puikiu organizavimu, kai viskas buvo čia pat – ir darbo vieta, ir įrankiai, ir nakvynė, tad nebereikėjo blaškytis.
Anot S. Lampicko, buvo ir pakankamai geri ąžuolai, kurių šiemet buvo dvigubai daugiau nei skulptorių, tad nereikėjo ir burtų, kuriam drožėjui kuris atiteks.
S. Lampickas per daug nenusiminė, kad jo skulptūra stovės ne itin matomoje vietoje. Jo žodžiais, „jeigu atsiranda koks nors ženklas, primenantis tą žmogų, tai labai gerai“.
Eduardo Tito kūrinys „Skulptūra skirta Baliui Buračui“, kurioje pavaizduoti B . Buračui artimi daiktai – verpstė, ratelis, plunksna bei fotojuostelė – bus pastatyta Acokavuose.
Edvardo Bielokopitovo koplytstulpyje pavaizduotas sėjėjas Izidorius. Šv. Izidoriaus skulptūra papuoš Acokavų bendruomenės erdves.
Eugenijaus Arbušausko "Rūpintojėlis" rymos kryžkelėje prie Liepiškių kaimo, Egidijaus Impolio skulptūra „Praeities saugotoja“ papuoš Šeduvos girininkijos prieigas.
Daugumą skulptūrų papuošė kalvio Stanislovo Špuko metalinės saulutės, stogeliai.
Trys skulptūros – Radviliškiui
Trys skulptūros iš aštuonių papuošė Radviliškio miestą.
Kęstučio Benediko skulptūra „Įkvėpta melodijos“ papuošė Radviliškio muzikos mokyklos prieigas.
Aurimo Šimkaus iš ąžuolo išdrožtas „Krėslas Baliui Buračui“, kuriame pavaizduotas fotoaparatas ir knygos, pastatytas prie Radviliškio pėsčiųjų tako, nuo Kultūros centro vedančio link miesto stadiono.
Paskutinė radviliškiečių akis džiuginsianti skulptūra – kraštiečio Martyno Gaubo kūrinys „Rūpintojėlis“ pastatytas Radviliškio Švč. Mergelės Marijos gimimo bažnyčios šventoriuje.
Nors skulptūros autorius M. Gaubas ir tikino, jog darbas vyko labai sklandžiai ir lengvai, tačiau pripažino, jog skulptūros stovėjimo vieta jį labai įpareigojo.
Išdrožti Rūpintojėlį su erškėčių vainiku ant galvos skulptorių įkvėpė B. Buračo silpnybė dievukų, rūpintojėlių skulptūrėlėms, kurių jis turėjo sukaupęs turtingą kolekciją, bei jo dėmesys dievdirbiams.
Plenero dalyviams už kūrinius, kurių net keli ras savo vietą B. Buračo gimtosiose vietose, padėkojo Acokavų bendruomenės pirmininkė Laima Šlekienė, Radviliškio parapijos klebonas Tadas Rudys, kitų organizacijų, kurioms skulptoriai skyrė savo darbus, atstovai.
Skulptorių darbo proceso, pabendravimo su jais kūrybos metu labai pasigedo ir kiti Acokavuose vykusio minėjimo B. Buračui atminti dalyviai.
B. Buračo sūnėnas profesorius Antanas Buračas apgailestavo, kad B. Buračo atminimui skirtas tautodailininkų pleneras buvo surengtas ne Acokavuose.
Autorės nuotr.
Skulptorius iš Rozalimo Saulius Lampickas „Man B. Buračo tema yra labai artima, nes jo kūrybą žinau nuo vaikystės“.
Tautodailininkai savo darbus skyrė B. Buračo 120-osioms gimimo metinėms.
Radviliškiečio Martyno Gaubo skulptūra „Rūpintojėlis“ papuošė Radviliškio bažnyčios šventorių.
Plenero dalyviams – nuoširdūs padėkos žodžiai ir dovanėlės.