Skambutis pakvietė į tarpukario mokyklą

Skambutis pakvietė į tarpukario mokyklą

Skam­bu­tis pa­kvie­tė į tar­pu­ka­rio mo­kyk­lą

Praė­ju­sią sa­vai­tę Kel­mės ra­jo­ne, Žal­piuo­se, se­no­vi­nis var­pe­lis pa­kvie­tė į edu­ka­ci­nį ren­gi­nį – tar­pu­ka­rio pa­mo­ką, ku­ri pra­si­dė­da­vo mal­da, ir la­bai daug dė­me­sio bu­vo ski­ria­ma dai­ly­raš­čiui.

Pa­mo­ka vy­ko prieš šimt­me­tį pra­dė­to­je sta­ty­ti me­di­nė­je Žal­pių mo­kyk­lo­je, ku­ri at­nau­jin­ta ro­ta­rie­čių Iri­nos ir Il­de­fon­so Pet­ke­vi­čių lė­šo­mis.

Vi­lia­ma­si, jog pa­ma­ty­ti tar­pu­ka­rio kla­sę ir da­ly­vau­ti to me­to pa­mo­ko­je no­rės dau­ge­lis šian­die­ni­nių mo­ki­nių.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Mo­kyk­la vir­to mu­zie­ju­mi

Prieš ke­lio­li­ka me­tų už­da­ry­ta Žal­pių mo­kyk­la li­ko tik mu­zie­ju­mi. Ka­dan­gi iš šio kraš­to ki­lu­sios Lie­tu­vai reikš­min­gos as­me­ny­bės: pir­ma­sis Ho­me­ro „Ilia­dos“ ir „Odi­sė­jos“ ver­tė­jas į lie­tu­vių kal­bą Je­ro­ni­mas Ra­lys, 1918 me­tų Lie­tu­vos stei­gia­mo­jo Sei­mo tri­jų ka­den­ci­jų na­rys Ka­zi­mie­ras Ra­lys ir var­go­nų meist­ras Jo­nas Ga­ra­le­vi­čius, joms at­min­ti mu­zie­ju­je bu­vo sau­go­mi eks­po­na­tai.

Žal­pių bib­lio­te­kos ir mu­zie­jaus ve­dė­ja Ali­na Ža­lan­daus­kie­nė pa­sa­ko­ja, kad mu­zie­jus tu­rė­jo ir tre­čią pa­tal­pą, ku­rio­je va­do­vė bran­di­no min­tį ka­da nors įreng­ti tar­pu­ka­rio mo­kyk­los kla­sę. Mat Žal­pių mo­kyk­los sta­ty­bos pra­džia su­ta­po su Nep­rik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mu 1918 me­tais.

Ta­čiau tre­čio­ji pa­tal­pa bu­vo ap­leis­ta, iš­pu­vu­sio­mis grin­di­mis, lan­gais, kri­ti­nės būk­lės sie­no­mis. Tad sva­jo­nės to­lo. O ri­zi­ka jų iš vi­so neį­gy­ven­din­ti ki­lo, kai per mu­zie­jaus sto­gą ėmė bėg­ti van­duo.

Kreip­ta­si į Sa­vi­val­dy­bę. Ta­čiau ten sua­be­jo­ta, ar ras tiek lė­šų su­re­mon­tuo­ti mu­zie­jaus pa­tal­pas. Tuo­met sa­vo pa­gal­bą pa­siū­lė tuo­me­ti­nis Kel­mės „Ro­ta­ry“ klu­bo va­do­vas Il­de­fon­sas Pet­ke­vi­čius, gy­ve­nan­tis Žal­piuo­se ir įkū­ręs čia že­mės ūkio bend­ro­vę.

Jis pa­siū­lė už­deng­ti mu­zie­jaus sto­gą. Vė­liau „Ro­ta­ry“ klu­bo pir­mi­nin­ke iš­rink­ta jo žmo­na Iri­na Pet­kev­čie­nė pa­si­rū­pi­no įkur­ti tar­pu­ka­rio kla­sę, ku­ri tar­nau­tų edu­ka­ci­nei pro­gra­mai ir pa­dė­tų po­pu­lia­rin­ti Žal­pių kraš­tą. Kla­sė­je bu­vo pa­keis­tos grin­dys, lan­gai, lu­bos, iš­da­žy­tos sie­nos.

Suo­lai – ir iš ki­tų ra­jo­nų

Praė­ju­sią sa­vai­tę at­nau­jin­tas Žal­pių kraš­to mu­zie­jus ir nau­ja edu­ka­ci­nė pro­gra­ma pri­sta­ty­ta vi­suo­me­nei.

Su­rink­ti vi­sa, ko rei­kia tar­pu­ka­rio pa­mo­kai, pa­si­ry­žo mu­zie­jaus va­do­vė Ali­na Ža­lan­daus­kie­nė. Rei­kė­jo se­no­vi­nių at­ver­čia­mų suo­lų, ku­rių jau ma­žai be­li­kę. Juos ve­žė­si ne tik iš se­nų už­da­ry­tų Kel­mės ra­jo­no Moc­kai­čių, Grau­ži­kų, bet ir iš Ra­sei­nių ra­jo­no Ne­makš­čių mo­kyk­los.

„Suo­lai bu­vo tam­sūs, nu­da­žy­ti grin­dų da­žais, – pa­sa­ko­ja A. Ža­lan­daus­kie­nė. – Dar­bi­nin­kai juos nu­švei­tė.“

Pe­da­go­gi­nį iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­ti mu­zie­jaus va­do­vė pa­si­ruo­šė ir pa­mo­kai. Iš Kel­mės kraš­to mu­zie­jaus par­si­ve­žė to me­to va­do­vė­lių. Sut­var­kė kla­sę pa­gal tų lai­kų mo­de­lį. Su­ra­do 1928 me­tais gi­mu­sią ir tar­pu­ka­rio mo­kyk­lą lan­kiu­sią žal­piš­kę Te­re­sę Ivoš­ky­tę-Ra­lie­nę, ji pri­si­mi­nė, kaip bū­da­vo ve­da­mos tar­pu­ka­rio pa­mo­kos. Pa­do­va­no­jo ir tar­pu­ka­rio nuo­trau­ką. Tuo me­tu Žal­pių mo­kyk­lo­je bu­vo 110 mo­ki­nių ir du mo­ky­to­jai.

T. Ra­lie­nės pa­sa­ko­ji­mu, daug dė­me­sio bū­da­vo ski­ria­ma mal­dai. Mo­ki­niai ra­šy­da­vo dai­ly­raš­čiu. Nu­pirk­ta ir plunks­na­ko­čių, ku­riais edu­ka­ci­nių pro­gra­mų da­ly­viai ga­lės ra­šy­ti dai­ly­raš­čiu.

Kel­mės kraš­to mu­zie­jaus pa­da­li­ny­je Žal­pių kraš­to­ty­ros mu­zie­ju­je ati­da­ry­ta nau­ja eks­po­zi­ci­ja „Žal­pių pra­džios mo­kyk­la“. Kar­tu bu­vo pri­sta­ty­ta edu­ka­ci­nė pro­gra­ma „Pa­mo­ka tar­pu­ka­rio pra­džios mo­kyk­lo­je“, ku­rio­je da­ly­va­vo apie pus­šim­tis žmo­nių. Pa­mo­ką ve­dė A. Ža­lan­daus­kie­nė. Ke­lios jau­nos vie­tos gy­ven­to­jos įsi­kū­ni­jo į to me­to mo­ki­nių per­so­na­žus.

Pri­si­mi­ni­mais da­li­jo­si tar­pu­ka­rio lai­kų mo­ki­nė Te­re­sė Ivoš­ky­tė-Ra­lie­nė, aš­tun­to­jo de­šimt­me­čio mo­ki­nys Ri­mas Mil­kin­tas ir de­vin­to­jo de­šimt­me­čio mo­ki­nė Vi­ta Mil­kin­tai­tė. Kon­cer­ta­vo Pak­ra­žan­čio kul­tū­ros cent­ro ter­ce­tas, va­do­vau­ja­mas Sau­liaus Venc­kaus.

Pa­lie­ka šimt­me­čio ženk­las

Kel­mės kraš­to mu­zie­jaus di­rek­to­rė Da­nu­tė Žal­pie­nė sa­ko, jog Žal­pių mu­zie­jaus at­nau­ji­ni­mas yra svar­bus, nes jis įsi­kū­ręs ver­tin­ga­me Lie­tu­vos is­to­ri­jai pa­sta­te, bu­vu­sio­je Žal­pių vals­čiaus pra­džios mo­kyk­lo­je. Šis, be­veik 100 me­tų skai­čiuo­jan­tis pa­sta­tas, me­na Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mą mū­sų kraš­te. Tai vie­nas iš ne­dau­ge­lio iš­li­ku­sių ma­te­ria­lių Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mo 1918 me­tų sim­bo­lių.

Žal­pių vals­čiaus mo­kyk­la pra­dė­ta sta­ty­ti 1918 me­tais. Jos sta­ty­bą vi­sų gy­ven­to­jų su­neš­to­mis lė­šo­mis or­ga­ni­za­vo Lie­tu­vos Stei­gia­mo­jo Sei­mo tri­jų ka­den­ci­jų na­rys, vi­suo­me­nės vei­kė­jas Ka­zi­mie­ras Ra­lys.

Tai pra­smin­gas Lie­tu­vos vals­ty­bės šimt­me­čio įam­ži­ni­mas. Di­rek­to­rė vi­lia­si, jog iš­po­pu­lia­rės ir ro­ta­rie­čių lė­šo­mis at­kur­to mu­zie­jaus edu­ka­ci­nė pro­gra­ma – tar­pu­ka­rio pa­mo­ka. Kla­sė­je vie­nu me­tu ga­li dirb­ti vi­sas mo­kyk­li­nis au­to­bu­sė­lis vai­kų.

Žal­pių mu­zie­jaus va­do­vė A. Ža­lan­daus­kie­nė sa­ko, jog lan­ky­to­jai ga­lės su­si­pa­žin­ti ne tik su tar­pu­ka­rio, bet ir su so­vie­ti­nio lai­ko­tar­pio mo­kyk­los kai ku­rio­mis re­lik­vi­jo­mis. Pa­vyz­džiui, mu­zie­ju­je iš­sau­go­ti be­veik vi­si mo­kyk­li­niai žur­na­lai nuo 1950 me­tų. Vai­kai ga­li pa­žiū­rė­ti, kaip anuo­met bu­vo ver­ti­na­mos ži­nios, kaip mo­kė­si jų se­ne­liai ir tė­vai.

Kel­mės kraš­to mu­zie­jaus nuo­tr.

At­kur­ta tar­pu­ka­rio kla­sė.

Žal­pių bib­lio­te­ki­nin­kė ir mu­zie­jaus va­do­vė Ali­na Ža­lan­daus­kie­nė ve­dė tar­pu­ka­rio pa­mo­ką.

Į at­nau­jin­tą, pa­keis­tu sto­gu mo­kyk­lą, ku­rio­je da­bar įsi­kū­ręs mu­zie­jus atei­na mo­ki­niai.