Skaitmenizuotas ir Daukintiškės kaimelis

Skaitmenizuotas ir Daukintiškės kaimelis

Skaitmenizuotas ir Daukintiškės kaimelis

Vyresni Kelmės rajono gyventojai kviečiasi konsultantus – kaimynų vaikus, kad „atrinktų“ skaitmeninės televizijos programas. Socialiai remtini vis dar neša prašymus dėl kompensacijų už priedėlius į Socialinės paramos skyrių. Turtingesnieji „šluoja“ iš parduotuvių naujos kartos televizorius. Tokius "malonius" vargus žmonės išgyvena išjungus analoginę antžeminę televiziją.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@ skrastas.lt

Gal kam atlieka senas televizorius?

Kražių seniūnijos Paplūsčių kaimo gyventoja Rima M. jau ne pirmą kartą ateina į redakciją. Pakeleivingais automobiliais į Kelmę iš savo kaimo atvažiuojanti moteris viliasi, jog per visuotinę skaitmenizaciją atsiras žmonių, kurie išmes senus dar veikiančius televizorius ir pirks ploščius, lengvus, naujos kartos ekranus.

„Esu bedarbė, – pasakojo moteris. – Darbo biržoje taip pat neįrašyta. Būtų per daug sudėtinga reguliariai važinėti į Kelmę registruotis. Gyvenu tik iš socialinės pašalpos. Turėjau seną televizorių. Jis užgeso. Kurį laiką dar girdėdavau bent garsą. Dabar visai nutilo. Galbūt kas nors turėtų atliekamą televizorių? Nesvarbu kokio didumo. Gali būti visai mažyčiu ekranu. Svarbu, kad rodytų.“

Pasirūpino vaikai

Kukečių seniūnijos Burbaičių kaimo gyventoja Jadvyga Arlauskienė pasidžiaugė, jog vaikai nupirko priedėlį, „atrinko“ programas. Neturėjo rūpesčių dėl analoginės televizijos išjungimo.

Kražių seniūnijos Daukintiškės kaimo gyventoja Elena Paulauskienė sakė taip pat nusipirkusi priedėlį. Tačiau teko prašyti jaunesnių kaimynų, kad priedėlį prijungtų. Dabar su vyru vargsta neatrinkdami norimų programų. Teksią vėl kreiptis į kaimynus. „Abu – dideli mokslininkai. Vienas kitą mokom,“ – juokavo Elena.

Problemą, kad seniems žmonėms sunku pulteliu sureguliuoti programas, pastebėjo ir Liolių seniūnas Vytautas Mikalauskas. Vyresnio amžiaus žmonėms tenka kviestis meistrus ir papildomai mokėti, kad televizorius rodytų norimas programas.

Seniūnas iškėlė ir dar vieną problemą – skaitmeninė televizija kažkodėl nerodo Šiaulių programos.

„Kas tas televizorius? Keli šimtai litų. Dabar ir iš pašalpų žmonės gali nusipirkti. Tarybiniais laikais tai buvo bėda. Kad gautum nusipirkti televizorių, reikėjo duoti kyšį. Dabar tik pirk, – samprotavo Junkilų gyventojas Zenonas Adomaitis. – Kas jau visai prasigėręs, tam nė televizoriaus nereikia. Daugelis Junkiluose nusipirko arba priedėlius arba televizorius. Kai kurie turėjo „lėkštes“.

Kompensacijos prašė keli šimtai

Tytuvėnų apylinkių seniūnijos socialinė darbuotoja Vilma Pocevičienė informavo, jog iš gyventojų jau priimti 56 prašymai kompensuoti išlaidas už pirktą priedėlį. Prašytojų ypač padaugėjo po to, kai buvo išjungta analoginė televizija.

Bet daugelis, nusipirkę priedėlį, nepaima sąskaitos. O be sąskaitos kompensacija nebus išmokama. Socialiai remtinam žmogui tenka dar kartą važiuoti į Kelmę. Kelionė – nepigi.

Pasak rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialisto Stepono Tamkaus, kompensacija už priedėlį jau paskirta 189 šeimoms. Bet mažas pajamas turintys gyventojai vis dar neša prašymus dėl kompensacijų. Iki lapkričio pirmosios prisikaupė dar 129 prašymai.

Prašymai bus priimami iki lapkričio 10 dienos. Manoma, jog jų susidarys dar bent pora šimtų.

Svarstė iki paskutinės minutės

TEO LT Šiaulių regiono direktorius Arvydas Murza, redakciją informavo, jog pirmosiomis dienomis po analoginės antžeminės televizijos išjungimo sulaukta pusantro karto didesnio klientų skambučių srauto.

Kelmės rajone ir Šaulių apskrityje klientų srautas suintensyvėjo iki analoginės TV išjungimo likus dviems savaitėms. Artėjant spalio 29-ajai, Kelmės rajone skaitmeninę televiziją įsirengti norinčių klientų kiekis kasdien buvo 2-3 kartus didesnis nei įprastai.

Panašus aktyvumas išliko dar savaitę po analoginės TV išjungimo: svarsčiusiųjų iki paskutinės minutės apsisprendimą paspartino tai, kad jie nebegalėjo matyti savo mėgstamų programų.

Lyginant su kitais Šiaulių apskrities rajonais, klientų aktyvumas pastarosiomis savaitėmis Joniškio ir Pakruojo rajonuose buvo panašus kaip ir Kelmėje, o Šiaulių ir Radviliškio rajonuose – šiek tiek didesnis.

Įranga pristatoma per keletą dienų. Jei prireikia specialistų pagalbos, šios paslaugos Kelmės rajone dažniausiai suteikiamos per 3-5 darbo dienas.“

Bendrovės RAIT spalio 11–27 dienomis atlikto tyrimo duomenimis, analoginės antžeminės televizijos išjungimo išvakarėse apie 12 procentų šalies namų ūkių, apie 140 tūkstančių šeimų, dar nebuvo pasirūpinę skaitmenine televizija.

Nuo liepos iki spalio pabaigos sparčiausiai skaitmeninę televiziją diegėsi kaimo vietovių gyventojai. Bet būtent šiose vietovėse iki spalio pabaigos buvo likę daugiausia, apie 18 proc., šeimų, negalinčių matyti skaitmeninės televizijos.

Per savaitę pardavė 200 televizorių

Kelmėje esančiame „Senukų“ prekybos centre prieš analoginės televizijos išjungimą kai kuriems televizoriams buvo taikomos nuolaidos.

Pasak šio centro pardavėjos Daivos Penikienės, likus savaitei iki analoginės televizijos išjungimo ir savaitę po išjungimo gyventojai labai aktyviai pirko naujus televizorius. „Savaitės pradžioje atsivežėme porą šimtų televizorių. Per savaitę visus išpirko,“ – pasakojo pardavėja.

Daugiausia pirko apie tūkstantį litų kainuojančius televizorius. Brangesnių nupirkta gerokai mažiau.

Tačiau dar aktyviau šiame prekybos centre pirkti priedėliai. „Kur tūkstantis, kur šimtas litų,“ – apie pirkėjų motyvaciją samprotavo Daiva Penikienė.

PRIEDĖLIAI: „Kelmės rajone daug vyresnio amžiaus žmonių. Jie turėjo senus televizorius, todėl dauguma pirko tik priedėlius,“ – sakė „Senukų“ prekybos centro pardavėja Daiva Penikienė.

PREKYBA: Savaitę prieš analoginės televizijos išjungimą ir savaitę po išjungimo buvo labai suaktyvėjusi prekyba televizoriais.

Autorės nuotr.