Skaistgirio vidurinė mokykla tikisi išlikti

Skaistgirio vidurinė mokykla tikisi išlikti

Skaistgirio vidurinė mokykla tikisi išlikti

Pagal Joniškio rajono mokyklų tinklo pertvarkos planą Skaistgirio vidurinė mokykla iki 2015-ųjų turi tapti pagrindine. Tačiau vilties kibirkštėlę pasienio seniūnijose esančioms ugdymo įstaigoms išlikti šių metų rugpjūtį uždegė Vyriausybė, ir mokyklos bendruomenė pasiryžo dėl jos kovoti.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Mokykla gyvena viltimi

Švietimo ir mokslo ministerija rugpjūtį parengė mokyklų tinklo taisyklių pakeitimo projektą, pagal kurį siekiama išsaugoti galimybę vaikams įgyti vidurinį išsilavinimą arčiau namų. Tai yra galėtų išlikti pasienio ruože esančiose seniūnijose įsikūrusios vidurinės mokyklos su mažesniu klasių komplektų ir mokinių skaičiumi.

Šia viltimi gyvena ir Skaistgirio vidurinė mokykla, kuri kreipėsi į rajono Savivaldybę, prašydama pakeisti rajono mokyklų tinklo pertvarkos planą ir leisti kitais mokslo metais formuoti 11 klasę.

Mokykla norėtų tapti gimnazija.

Akreditaciją gauti iš pirmo karto sudėtinga

Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė didelių vilčių Skaistgirio vidurinei mokyklai išlikti nepuoselėja.

Po praėjusį ketvirtadienį  vykusio posėdžio rajono Tarybos nariams ji, pristatydama situaciją, teigė, kad labai maža tikimybė Skaistgirio vidurinei mokyklai sugebėti apsiginti akreditaciją ir tapti gimnazija. Tam likę metai laiko. O, atsižvelgiant į kitų ugdymo įstaigų patirtį, akreditacija vargiai suteikiama iš pirmo karto.

To nepavyko padaryti nei Žagarės, nei Žeimelio (Pakruojo rajonas) gimnazijoms. Pastaroji akreditaciją gavo iš trečio karto ir ruošėsi šiam procesui kelerius metus.

„Mes tam visiškai nesiruošėmė, nes tikimybės anksčiau nebuvo. Be to, Skaistgirio vidurinės mokyklos bendruomenė buvo informuota ir sutiko, kad iki 2015-ųjų taptų pagrindine, – teigė Švietimo ir sporto skyriaus vedėja. – Jei ir būtų priimtas mokyklai palankus sprendimas, jis būtų laikinas. Mokinių skaičius kasmet mažėja. Į pirmą klasę ateina tik 80 procentų skaičiuotų vaikų. Vidurinio ugdymo tesiekia vos kiek daugiau negu 50 procentų mokinių.“

Šiuo metu Skaistgirio vidurinę mokyklą su priešmokyklinio ugdymo grupe lanko 296 mokiniai.

Direktorės vizija buvo kita

Ingrida Mačiulienė taip pat priminė, kad Skaistgirio vidurinės mokyklos direktorė Edita Aukselienė, šiemet dalyvaudama konkurse į vadovės vietą, pati sakė matanti minėtą mokyklą kaip stiprią pagrindinę ugdymo įstaigą.

Vedėja aiškino, kad mokyklos nepakankama materialinė bazė, direktorė neturi vadybinės kvalifikacijos. Akredituojant vertinama daug kriterijų ir vargu ar pavyks praeiti mažiausią reikiamą 120 balų barjerą. Nepraėjus nebeliks laiko iš naujo kandidatuoti.

Rajono mokyklų direktorių asociacijos pirmininkas Linas Česnulis pritarė vedėjai, pridurdamas, kad nėra pagrindo netikėti Švietimo ir sporto skyriaus duomenimis bei situacijos analize.

Neišbandžius šanso bendruomenė neatleis

Skaistgirio vidurinės mokyklos direktorė Edita Aukselienė aiškino per konkursą į mokyklos vadovo vietą dėsčiusi pagrindinės mokyklos viziją todėl, kad tuo metu Vyriausybė dar nebuvo suteikusi vilčių išlikti vidurinėms pasienio seniūnijų mokykloms.

„Jei nebandysime siekti gimnazijos vardo, bendruomenė mums neatleis,“ – sakė direktorė ir išvardijo pasiekimus.

Skaistgirio vidurinės mokyklos auklėtinių mokymosi rezultatai geresni nei rajono ir šalies vidurkis. Nė viena rajono olimpiada neapsieina be Skaistgirio vidurinės mokyklos mokinių, kurie laimi prizines vietas. Per trejus pastaruosius metus valstybinio egzamino neišlaikė tik vienas šios mokyklos mokinys. 28 procentai mokyklos pedagogų turi metodininko kvalifikacinį laipsnį.

Klausimai ir abejonės

Rajono Tarybos nariams kilo klausimų ir abejonių. Eugenijus Butkus klausė, kas bus su vienuoliktokais, jei mokykla akreditacijos negaus. Jiems bus pažadėta ten mokytis ir pažadas gali likti neištesėtas.

Rita Samienė sakė, kad mokykla turi labai pasistengti, kad pritrauktų daugiau mokinių.

Nijolė Valuckienė teiravosi, ar akreditavimui reikia papildomų lėšų. Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė atsakė, kad pats akreditacijos procesas yra nemokamas.

Diskusijoms baigiantis rajono meras Gediminas Čepulis pasiūlė Tarybos Švietimo ir sporto komitetui nuvykti į Skaistgirį, kad akivaizdžiai pamatytų, kokia yra materialinė bazė, kokios mokyklos bendruomenės nuotaikos. Tada būtų galima apsispręsti, ar suteikti mokyklai šansą siekti gimnazijos statuso, ar ne.

Autorės nuotr.

VILTIS: Skaistgirio vidurinės mokyklos ir bendruomenės atstovės su direktore Edita Aukseliene (pirma iš kairės) tikisi, kad mokykla galėtų tapti gimnazija.

TIKIMYBĖ: Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė teigė, kad labai maža tikimybė Skaistgirio vidurinei mokyklai sugebėti apsiginti akreditaciją ir tapti gimnazija.