
Naujausios
Skaistgirio mokinių knyga skirta Lietuvai
Joniškio rajono Skaistgirio gimnazija Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paskyrė ypatingą dovaną – išleido mokinių kūrybos knygą, kurioje jie išreiškia savo meilę tėvynei, suvokimą, kas yra gimtasis kraštas, kuo jis brangus.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Rašė eilėraščius ir sakmes
Mokslo metų pradžioje Skaistgirio gimnazijoje buvo paskelbtas mokinių literatūrinis konkursas, skirtas Lietuvai. Dalyviai savo patriotinius jausmus, požiūrį į gimtą šalį, savo kraštą galėjo išsakyti eilėmis, proza arba dramos kūriniais.
Knygelėje „Šermukšnių gatvėj uogos sirpsta“, kuri gimė per pastarąjį mėnesį, išspausdinti 32–iejų Skaistgirio gimnazijos mokinių (iš viso be darželinukų gimnaziją lanko 235 vaikai – aut. past.) kūriniai: eilėraščiai ir sakmės. Eilės parašytos ir įprastine rimuota forma, ir haiku stiliumi, kai kurie kūriniai įgauna netikėtą grafinį medžio atvaizdą.
Vienas eilėraštis – trečios gimnazijos klasės atstovės Gretos Armalytės – parašytas akrostichu, iš jo eilučių pirmųjų raidžių susideda frazė „lietuviškas žodis“. O štai moderniu kalbėjimu išsiskiria taip pat trečios gimnazijos klasės auklėtinis Paulius Šomka, kurio trumpas eilėraštis „Gimtajai kalbai ir Lietuvai“ primena miniatiūrą: „Priemiesčio gatvėje/ susimąsčiusi mergaitė/ nepažįstamajam/ apibūdina apšalusių, užsnigtų saulėgrąžų/ žydėjimą.// Ne viskas miršta, ką šalna paliečia.“ Abu jie tapo savo amžiaus grupės nugalėtojais. Įdomiausia, pasak lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Dainos Kalnienės, kad jis eilėraštį parašė „prievarta“. Kadangi ankstesniame darbe kai kuriuose žodžiuose buvo padaręs klaidų, mokytoja liepė jam būtent su tais žodžiais sukurti sakinius. Kai pamatė rezultatą, suprato, jog gali pavykti puikus kūrinys, tik dar reikėjo pavadinimo ir pabaigos.
Tarp 1–4 klasių pirmą vietą laimėjo Urtė Čirpytė, iš kurios eilėraščio paimta eilutė ir tapo rinkinio pavadinimu. 5–8 klasių grupėje geriausiais pripažinti Kevino Vasiliausko eilėraščiai.
Pirmosios gimnazijos klasės mokiniai sugalvojo paskirti Lietuvai tautosakos kūrinius. Jie rašė sakmes apie tai, kodėl šuo negali kalbėti. Pirmą vietą laimėjo Gabija Mailnauskaitė.
Skaitytojai galėjo balsuoti
Knygelės pristatyme, kuris surengtas praėjusį penktadienį, prieš pat Kovo 11-ąją, gimnazijos direktorė Edita Aukselienė sakė, kad jeigu Lietuva būtų žmogus, turbūt be galo apsidžiaugtų, patyrusi, kad maži žmogučiai taip ją myli ir skiria savo kūrybą.
15 laureatų buvo įteikti diplomai, visiems kitiems autoriams – padėkos raštai. O Kamilei Paužuolytei atiteko publikos prizas. Visa mokinių kūryba buvo skelbiama gimnazijos facebook-o profilyje ir jos eilėraštis surinko daugiausia patiktukų – 363, o iš viso balsavo net 2072 žmonės. Taip pat dėkota kūrinių, skirtų Lietuvai, konkurso organizatorėms pedagogėms: jau minėtai D. Kalnienei, Irinai Janulienei, Nijolei Briedienei ir Jolantai Bijanskienei.
Patriotinėmis dainomis renginį papildė moksleiviai, vadovaujami pedagogės Ritos Eidukienės.
Autorės nuotr.
Pagrindinė mokinių kūrybos konkurso ir knygelės iniciatorė mokytoja Daina Kalnienė sako, kad kuriančių vaikų yra, tik reikia juos paskatinti.
Laureatės Urtės Čirpytės eilėraščio eilutė „Šermukšnių gatvėj uogos sirpsta“ tapo knygos pavadinimu.
Gimnazija įsikūrusi Šermukšnių gatvėje, tad ir pavadinime „Šermukšnių gatvėj uogos sirpsta“ tai atsispindi.