Siūlo saugoto miesto katinus

Siūlo saugoto miesto katinus

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Siūlo saugoto miesto katinus

Į „Krašto žinias“ kreipėsi moteris, pastarosiomis dienomis Naujojoje Akmenėje aptikusi nugaišusių katinų ir mananti, kad jie nuodijami.

Vytautas RUŠKYS

vytautas skrastas.lt

Nyksta katinai

Negyvų šių keturkojų ji pastebėjo krūmuose, prie šiukšlių konteinerių – daugiausia arčiau Naujosios Akmenės centro esančiose Respublikos ir V. Kudirkos gatvių dalyse. Čia ir mažiau bepastebi po kiemus belakstančių.

Moteris girdėjusi svarstant, kad gal piktavaliai specialiai padeda nuodų, bet gali būti, kad katinai ir suėda apnuodytų graužikų.

Jai gaila, kad nyksta benamiai gyvūnai, kuriuos ne tik ji, bet ir daug kitų žmonių pašeria.

„Kas neturi meilės gyvūnams ar bent gailestingumo, tai bent galėtų įžvelgti jų naudą – nuo žiurkių apsaugo daugiabučių namų rūsius“, – mano moteris.

Keturis dešimtmečius esanti Naujosios Akmenės gyventoja mena šių graužikų antplūdžius, kai jie suėsdavo net konservuotus produktus iš stiklainių, pragraužę dangtelius.

Vadinama katinų patrone

Į septintą dešimtį metų amžiaus įkopusi moteris geriau ją pažįstančių kaimynų yra vadinama katinų patrone, o kiemo vaikų pravardžiuojama Katiniene.

Ji nepyksta. Juk iš tikrųjų pirmiausia pamato ne žydinčią gėlę ar praeivio puošnų rūbą, o katiną – jei toks netoliese. Ir kiekvieną pamalonina, jei turi ką prie rankos – pašeria.

Pasakoja istorijas, kaip ne viena katė žvilgsniu prašiusi ir sulaukusi pagalbos per žiemos šalčius patekti į namo rūsį.

„Turbūt pusė miesto mane įsidėmėjo, kai dviračiu vežiojausi katiną ne tik į sodą, bet ir į parduotuvę“, – mena miestietė.

Gydytoja pasiūlė statyti paminklą katinui

Būtent šį rudakailį gyvūną, išgyvenusį 21 metus, šeimininkė itin mylėjo. Už išgelbėtą gyvybę prieš 11 metų.

Tada vieną rytą prabudusi negalėjo pajudėti ir prakalbėti. Pramerkė akis, pajutusi ant krūtinės katiną. Pajėgė žiūrėti tik į priekį ir matė kaip katinas užlipa ant lovos atkaltės ir šoka ant krūtinės. Taip keliskart. Tačiau ji nejautė jokio svorio. Kol kartą suskaudo ir per burną išsiveržė aimana. Tada katinas ėmė minkyti kojomis krūtinę.

Atsigavo ir atrodė esanti sveika, bet dėl viso pikto nuėjo į polikliniką. Po atliktų tyrimų gydytoja konstatavo patirtą insultą.

Paskui panoro apžiūrėti kūną. Ir aiktelėjo: „Betgi esate sumušta“.

„Tada ir aš pamačiau, kad visa krūtinė mėlynėmis nusėta – mat nuo katino šuolių, – pasakoja moteris. – O daktarė pasakė: „Statyk paminklą katinui – jis atgaivino“.

Kai turi katinų – nereikia vaistų

Pensinio amžiaus moteris jaučiasi žvali, kaip ji pati sako, su katinų pagalba. Ji nesėdi namuose, o turi siūlų parduotuvytę.

Dabar namuose laiko du katinus. Jie, išvesti iš kambario į kiemą pasivaikščioti, klauso šeimininkės labiau, negu kitų šunys.

Būtent katinai atstoja ir vaistus, kurių moteris vengia.

„Jei suskauda sąnariai ar kuri kitur kūną, tai katinai nakčiai ir sugula ant tos vietos, o ryte atrodo, kad nieko ir nebuvo“, – sakė ir rodo, kaip lengvai lanksto kojas, kas senyviems žmonėms nėra lengva.

Dabar katinai ištisai glaudžiasi prie kairės rankos, į kurią įsimetė skausmas nuo išgąsčio po netikėto susidūrimo su valkataujančiais didžiuliais šunimis.

Gatvėse nenuodijami, o gaudomi

Rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Vaidotas Sungaila sakė, kad katinus draudžiama nuodyti.

„O jei beglobiai keturkojai gyvūnai kam nors trukdo, tai juos galima gaudyti ir atiduoti į gyvūnų globos įstaigas“, – sakė V. Sungaila.

Naujosios Akmenės seniūnija tokių akcijų yra ėmusis, iškvietusi beglobių gyvūnų gaudymu užsiimančią tarnybą iš Mažeikių. Paskutinį kartą – pačioje žiemos pabaigoje.

Gaudytojai katinų susibūrimų vietose pastato spąstus ir į juos pakliuvusius beglobius išsiveža. Paleidžia tuos, kurie yra su pavadėliais ant kaklo. O kitus Mažeikiuose palaiko gyvus savaitę. Jei per tiek laiko neatsiranda kas paima keturkojus – tai visam laikui užmigdo.

„Su masiniu katinų nykimu seniūnija nesusijusi', – garantavo seniūnas Rimvydas Juozapavičius.

Autoriaus nuotr.

GLOBĖJA: Benamius katinus priglaudusi į savo butą ir kitus gatvėje paglobojanti Naujosios Akmenės gyventoja nenori skelbti savo pavardės, motyvuodama, kad daug žmonių myli gyvūnus.