Šiukšlių rinkliavos pranešimai sukėlė sumaištį

Šiukšlių rinkliavos pranešimai sukėlė sumaištį

Šiukš­lių rink­lia­vos pra­ne­ši­mai su­kė­lė su­maiš­tį

Iš 10 tūks­tan­čių pra­ne­ši­mų 8,5 tūks­tan­čio – klai­din­gi!

Nuo praė­ju­sio penk­ta­die­nio Sa­vi­val­dy­bės vie­ti­nės rink­lia­vos ad­mi­nist­ra­vi­mo spe­cia­lis­čių ka­bi­ne­tas ap­gul­tas žmo­nių, ga­vu­sių ne­tei­sin­gus mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mus. Skai­čiuo­ja­ma, kad iš iš­siun­ti­nė­tų gy­ven­to­jams de­šim­ties tūks­tan­čių pra­ne­ši­mų maž­daug pus­de­vin­to tūks­tan­čio – su klai­do­mis. Lai­ko su­si­mo­kė­ti šie­me­ti­nę rink­lia­vą duo­ta iki me­tų pa­bai­gos. Ra­jo­no va­do­vai pa­ti­ki­no, kad neįs­ten­gu­siems įvyk­dy­ti šio rei­ka­la­vi­mo dels­pi­ni­giai skai­čiuo­ja­mi ne­bus.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

„Pa­si­dau­gi­nę“ mo­kė­to­jai ir ki­tos bjau­rios staig­me­nos

Už ad­mi­nist­ra­to­rių ka­bi­ne­to du­rų ei­lė­je lū­ku­ria­vu­si Vaiš­vy­džių kai­mo gy­ven­to­ja ne­slė­pė pyk­čio: jos dvie­jų as­me­nų šei­mai at­siųs­ta­me pra­ne­ši­me įra­šy­ti sep­ty­ni žmo­nės! Šei­mo­je at­si­ra­do ne tik pa­pil­do­mos nie­ka­da čia ne­gy­ve­nu­sios „dū­šios“, bet dar ir rink­lia­vos sko­la už jas!

„Kai na­mo sa­vi­nin­kė dar bu­vo ma­no ma­ma – la­bai se­niai bu­vo lei­du­si čia pa­gy­ven­ti šei­mai. Bet nuo­mi­nin­kai jau ka­dai­se iš­si­kė­lę, tu­ri sa­vo na­mus. Ir, kiek ži­nau, pa­tys ga­vo pra­ne­ši­mą apie rink­lia­vą“, – sa­kė so­die­tė.

„Bu­vo skelb­ta, kad neį­ga­liems vai­kams rink­lia­va ne­skai­čiuo­ja­ma! O ma­no slau­go­mą vai­ką įra­šė į są­skai­tą už šiukš­les“, – ap­mau­da­vo ki­ta ra­jo­no gy­ven­to­ja.

„Po sky­ry­bų vy­ras jau se­niai iš­si­dek­la­ra­vo iš mū­sų bu­vu­sio bend­ro būs­to. O da­bar vėl įra­šy­tas se­nuo­ju ad­re­su ir rink­lia­va už jį man su­skai­čiuo­ta“, – mos­te­lė­jo pra­ne­ši­mo vo­ku be jos pa­čios ži­nios „iš­te­kin­ta“ mo­te­ris.

„Sus­kai­čia­vo dvi­gu­bą rink­lia­vą – ga­vau pra­ne­ši­mą ne tik tuo ad­re­su, ku­riuo gy­ve­nu, bet ir už ne­se­niai įsi­gy­tą, dar te­be­re­mon­tuo­ja­mą na­mą! Nie­kas iš jo šiukš­lių ne­ve­žė ir ne­ve­ža, nė kon­tei­ne­rio prie na­mo nė­ra. O pi­ni­gus sku­bi­na­si nu­lup­ti už dy­ką“! – vos tram­dė emo­ci­jas jau­nas, gy­ve­ni­mą ra­jo­ne ku­rian­tis vy­ras.

Ne vie­nas pa­kruo­jiš­kis pra­ne­ši­muo­se pa­si­ge­do įskai­čiuo­tos rink­lia­vos su­mos, su­mo­kė­tos už pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį – pi­ni­gai tar­si „din­go kaž­kur ana­pus“.

Į „Pak­ruo­jo kraš­tą" atė­ju­si il­gaam­žė pik­ti­no­si, kad jos sun­kiai be­si­ver­čian­ti šei­ma ap­mo­kes­tin­ta dvi­gu­bai – ne tik ji, bet ir vy­ras pra­ne­ši­mus ga­vo.

Tūks­tan­čius kai­na­vu­si pro­gra­ma – su spra­go­mis

„Praė­ju­sią sa­vai­tę gy­ven­to­jams iš­siun­ti­nė­ta de­šimt tūks­tan­čių rink­lia­vos mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mų. Apie 8,5 tūks­tan­čio – su klai­do­mis“, – in­for­ma­vo sku­biai su­šauk­to­je spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Juo­zas Pu­pi­nis.

Jis bei Sa­vi­val­dy­bės eko­lo­gė Ka­zi­mie­ra Kla­bie­nė ap­ta­rė su­si­da­riu­sią kri­ti­nę si­tua­ci­ją: pir­mo­sios ži­nios apie klai­din­gus mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mus pa­sie­kė jau praė­ju­sios sa­vai­tės pa­bai­go­je. Da­liai mo­kė­to­jų jie ant­ra­die­nį bu­vo iš­siun­ti­nė­ti elekt­ro­ni­niu bū­du. O pa­sku­ti­nio­sio­mis sa­vai­tės die­no­mis žmo­nės su­lau­kė ir po­pie­ri­nių są­skai­tų.

Penk­ta­die­nį ir nuo anks­ty­vo pir­ma­die­nio ry­to dvie­jų rink­lia­vą ad­mi­nist­ruo­jan­čių dar­buo­to­jų ka­bi­ne­tą jau ap­gu­lė bū­riai įpyk­dy­tų žmo­nių. At­si­lie­pi­nė­ti į te­le­fo­no skam­bu­čius spe­cia­lis­tėms ta­po ne­beį­ma­no­ma fi­ziš­kai, kas dar la­biau kir­ši­no ra­jo­no gy­ven­to­jus.

„Per­dien su­lauk­ta 160 skam­bu­čių! Iš Že­mės ūkio bei Ju­ri­di­nio sky­rių rink­lia­vos ad­mi­nist­ra­to­rėms į tal­ką pa­siun­tė­me dar du dar­buo­to­jus – vien at­sa­ki­nė­ti te­le­fo­nu ir teik­ti in­for­ma­ci­ją. Šiuos dar­buo­to­jus pir­miau­sia te­ko ext­ra su­pa­žin­din­ti su dvi­na­rės rink­lia­vos skai­čia­vi­mo pa­grin­di­nė­mis ypa­ty­bė­mis: kad ga­lė­tų žmo­nes in­for­muo­ti, kur kreip­tis ir kaip tai­sy­ti są­skai­to­se esan­čias klai­das“, – sa­kė J. Pu­pi­nis.

Su­kur­ti dvi­na­rės rink­lia­vos skai­čia­vi­mo pro­gra­mą bu­vo pa­sam­dy­ta kon­kur­są lai­mė­ju­si pro­gra­ma­vi­mo įmo­nė. J. Pu­pi­nio ir K. Kla­bie­nės tei­gi­mu, pro­gra­ma bei rei­ka­lin­ga nau­ja kom­piu­te­ri­nė įran­ga Sa­vi­val­dy­bei kai­na­vo apie 50 tūks­tan­čių eu­rų.

Ko­dėl ne­pi­gi pro­gra­ma di­džia­ją da­lį skai­čia­vi­mų at­li­ko su klai­do­mis? Ir ko­dėl skai­čia­vi­mai vil­ko­si net sep­ty­nis mė­ne­sius nuo dvi­na­rės rink­lia­vos įve­di­mo?

„Da­lis mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mų bu­vo su­for­muo­ti dar va­sa­rą – no­rė­jo­me juos iš­siun­ti­nė­ti mo­kė­to­jams, ta­čiau ne­lei­do pro­gra­muo­to­jai. Jų tei­gi­mu, pa­leis­ti į dar­bą pro­gra­mą ga­li­ma tik vi­są, o ne da­li­mis. Il­gai te­ko ieš­ko­ti maž­daug pen­kių tūks­tan­čių žmo­nių – tiks­lin­ti ad­re­sus su se­niū­ni­jų dar­buo­to­jais. Šim­to žmo­nių taip ir ne­ra­do­me“, – il­gą del­si­mą ko­men­ta­vo J. Pu­pi­nis.

Ve­dė­jas pa­ste­bė­jo, kad gy­ven­to­jų ad­re­sus „pa­kei­čia“ ir pa­ti pro­gra­ma. Daž­niau­siai klai­dų pri­ve­lia­ma kai­mo vie­to­vė­se. Pa­vy­džiui, ta­me pa­čia­me na­me gy­ve­nan­čias ke­lias šei­mas pro­gra­ma pri­ski­ria vie­nai ku­riai nors, „pa­gau­tai“ iš Gy­ven­to­jų re­gist­ro.

Ar­ba tu­rin­tiems ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to bend­ra­turčiams kiek­vie­nam su­skai­čiuo­ja rink­lia­vą už vi­są plo­tą. Taip ko­kią 100 kvad­ra­ti­nių met­rų dy­džio dar­ži­nę val­dan­tys de­šimt žmo­nių vi­si gau­na pra­ne­ši­mus už tą dar­ži­nę mo­kė­ti. Ir jos plo­tas pa­gal pra­ne­ši­mus – jau vi­sas 1000 kvad­ra­ti­nių met­rų!

Te­be­su­ka­ma gal­vas, kaip su­skai­čiuo­ti rink­lia­vą Lin­ku­vos so­cia­li­nės glo­bos na­mų gy­ven­to­jams. Pro­gra­ma glo­bos na­mus ro­do tik pa­gal kvad­ra­tū­rą.

„Prog­ra­mos dar­bą ver­ti­nu ga­na kri­tiš­kai. Ta­čiau Sa­vi­val­dy­bė­je nė­ra pro­fe­sio­na­laus pro­gra­muo­to­jo, ku­ris jos kū­rė­jams nu­ro­dy­tų, ką rei­kė­tų tai­sy­ti“, – sa­kė J. Pu­pi­nis.

Me­ras Sau­lius Ge­giec­kas ir Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Eri­ka Ki­žie­nė in­for­ma­vo: gy­ven­to­jai klai­din­gus rink­lia­vos mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mus ga­li tiks­lin­ti iki me­tų pa­bai­gos, mo­kė­ji­mo ter­mi­no.

„Sup­ran­ta­me, kad si­tua­ci­ją paašt­ri­no pra­ne­ši­mų iš­siun­ti­mo lai­kas: jau pra­si­dė­jęs šil­dy­mo se­zo­nas, ar­tė­ja di­džio­sios me­tų šven­tės“, – sa­kė E. Ki­žie­nė.

Ra­jo­no va­do­vai pa­ti­ki­no: žmo­nėms, neįs­ten­gu­siems iki me­tų pa­bai­gos su­mo­kė­ti vi­sos rink­lia­vos, dels­pi­ni­giai skai­čiuo­ja­mi ne­bus. Ne­su­mo­kė­to­ji da­lis bus per­kel­ta į 2018–ųjų me­tų pra­ne­ši­mus, kaip sko­la.

Kaip tiks­lin­ti pra­ne­ši­mus

J. Pu­pi­nis ir K. Kla­bie­nė in­for­ma­vo, ko­kia tvar­ka tiks­li­na­mi daž­niau­siai pa­si­tai­kan­tys klai­din­gi mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mai.

* Pra­ne­ši­me įra­šy­ta dau­giau mo­kė­to­jų, ne­gu iš tie­sų gy­ve­na konk­re­čiu ad­re­su.

Šiuo at­ve­ju būs­to sa­vi­nin­kas pir­miau­siai krei­pia­si į vie­tos se­niū­ni­ją ir iš­siaiš­ki­na, ar jo na­muo­se nė­ra dek­la­ruo­tų čia ne­gy­ve­nan­čių as­me­nų. Jei yra – ga­li juos iš­dek­la­ruo­ti. Se­niū­ni­jos dar­buo­to­jai iš­duo­da pa­žy­mą apie rea­lų gy­ven­to­jų skai­čių. Su šia pa­žy­ma rei­kia kreip­tis į rink­lia­vos ad­mi­nist­ra­to­res, ku­rios iš­duos nau­ją, pa­tiks­lin­tą mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mą.

* Pra­ne­ši­mas at­siųs­tas ki­tam šei­mos na­riui, nei iki dvi­na­rės rink­lia­vos įve­di­mo. Ja­me neįt­rauk­ta už­skai­ta už jau su­mo­kė­tą pir­mo­jo pus­me­čio rink­lia­vą.

Nau­jo­ji pro­gra­ma pra­ne­ši­mus ad­re­suo­ja būs­to sa­vi­nin­kui (pa­gal Gy­ven­to­jų re­gist­rą). Jei anks­čiau rink­lia­vą mo­kė­da­vo ki­tas šei­mos na­rys – pro­gra­ma to ne­ma­to, to­dėl jau su­mo­kė­tos su­mos neįt­rau­kia. Į ad­mi­nist­ra­to­res rei­kia kreip­tis su su­mo­kė­tos rink­lia­vos kvi­tu ir ra­šy­ti pra­šy­mą šią su­mą per­kel­ti į pra­ne­ši­mą.

* Pra­ne­ši­me įra­šy­tas jau mi­ręs žmo­gus.

Ka­dan­gi duo­me­nys iš Gy­ven­to­jų re­gist­ro paim­ti ba­lan­džio mė­ne­sį, to­kių at­ve­jų ga­li pa­si­tai­ky­ti. Į ad­mi­nist­ra­to­res rei­kia kreip­tis su pa­žy­ma apie mir­tį, ir ve­lio­nis iš mo­kė­to­jų są­ra­šų bus iš­brauk­tas. Jei žmo­gus mi­rė iki mė­ne­sio 15 die­nos – rink­lia­va už tą mė­ne­sį jam jau ne­bus skai­čiuo­ja­ma, jei po 15-os – mė­nuo bus už­skai­ty­tas. Jei rink­lia­va bu­vo su­mo­kė­ta prieš žmo­gaus mir­tį – su­mo­kė­to­ji su­ma bus už­skai­ty­ta vė­les­niuo­se pra­ne­ši­muo­se.

Jei mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mas ad­re­suo­tas mi­ru­siam būs­to sa­vi­nin­kui – jis ne­bus kei­čia­mas, kol pa­vel­dė­to­jai ne­sut­var­kys do­ku­men­tų ir neuž­re­gist­ruos būs­to ki­to sa­vi­nin­ko var­du.

* Rink­lia­va su­skai­čiuo­ta už nau­do­ji­mui ne­tin­ka­mą ūki­nės pa­skir­ties pa­sta­tą.

Jei to­kia­me pa­sta­te ne­vyk­do­ma jo­kia veik­la, rink­lia­vos ad­mi­nist­ra­to­rėms rei­kia pri­sta­ty­ti pa­žy­mą iš ESO, kad ob­jek­tui ne­tie­kia­ma elekt­ra. To­kio pa­sta­to sa­vi­nin­kui kin­ta­mo­ji rink­lia­vos da­lis bus ne­bes­kai­čiuo­ja­ma iš­vis, o pa­sto­vio­ji da­lis su­ma­žin­ta 50 pro­cen­tų.

Au­to­rės nuo­tr.

Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Juo­zas Pu­pi­nis ir eko­lo­gė Ka­zi­mie­ra Kla­bie­nė in­for­ma­vo, ką rei­kia pa­da­ry­ti, tai­sant klai­din­gus rink­lia­vos mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mus.

Prie rink­lia­vos ad­mi­nist­ra­to­rių ka­bi­ne­to du­rų – ei­lės žmo­nių, ga­vu­sių ne­tei­sin­gas są­skai­tas.