
Naujausios
Šimtas lentelių ant namų primena istoriją
Žagarėje (Joniškio r.) regioninio parko direkcijos iniciatyva prieš savaitę ant namų pritvirtinta šimtas lentelių su įrašais apie XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje gyvenusias žymias asmenybes, vietos amatininkus. Taip prisimenama istorija ir suteikiama galimybė savarankiškai su ja susipažinti miesto svečiams, turistams bei vietos gyventojams.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Informacija dviem kalbomis
Šimtas lentelių pritvirtinta prie įvairių buvusių vietos amatininkų, prekybininkų, gydytojų, menininkų bei kitų Žagarėje gyvenusių, iš jos kilusių žymių asmenybių namų. Lietuvių ir anglų kalbomis pateikta informacija suteikia galimybę sužinoti, kas konkrečioje vietoje gyveno, kuo vertėsi arba kokia svarbi visuomenei institucija tame pastate veikė XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje.
Taip pat pagamintos ir prikabintos kelios lentelės su buvusiais senaisiais gatvių pavadinimais.
„Neretai atvykdavę žmonės, kadaise gimę Žagarėje ar turėję giminaičių, teiraudavosi, kur yra viena ar kita gatvė. O jos pavadinimas jau seniai pasikeitęs, per šimtmetį net po tris keturis kartus, tad dabar paprasčiau surasti reikalingą adresą", – redakcijai pasakojo regioninio parko direkcijos vyriausioji kraštotvarkininkė, idėjos kuratorė Giedrė Rakštienė.
Pasak jos, mintis pakabinti lenteles kilo prieš kelerius metus, kai buvo išleista kaštotyrininkės, pedagogės, Joniškio garbės pilietės Romualdos Vaitkienės knyga „Amatų metai“ apie Žagarės amatininkus.
Svarbiausias Šiaurės Lietuvos prekybos centras
Apie XVIII–XX amžiaus Žagarės gyventojus amatininkus, verslininkus bei kitus žymius žmones ir jų veiklą ieškota dokumentų archyvuose bei muziejų fonduose.
Atliktas kraštotyrinis darbas: apklausti vietos senieji gyventojai, išeiviai iš Žagarės, surinktos istorinės nuotraukos. Surinkta informacija apie beveik 250 vietos amatininkų, verslininkų, mieste veikusias įstaigas. Iš jų atrinkta 100 įdomių, svarbių, didelę įtaką Žagarės miesto raidoje atlikusių amatininkų, verslininkų, šviesuolių, visuomenės veikėjų ir kitų žymių žmonių.
XVIII amžiaus pabaigoje Žagarė tapo svarbiausiu Šiaurės Lietuvos prekybos centru, į kurį suvažiuodavo pirkliai ne tik iš įvairių Lietuvos vietų, bet ir iš Rusijos, Lenkijos, Anglijos ir Vokietijos. Mieste veikė prekybos įmonės, alaus, vyno ir mineralinio vandens daryklos, garo, vėjo ir motoriniai malūnai, vilnos, sagų, galionų, basonų ir kitų gaminių fabrikai bei gamyklos.
Įspūdingi skaičiai
„1897–1899 metais Žagarėje dirbo net 820 amatininkų, veikė 171 prekybos įmonė, – įspūdingus skaičius, žinant, kad šiuo metu šiame mieste gyvena tik apie 1 700 žmonių, vardija G. Rakštienė. – Šiandieninei kartai, svečiams sunku suvokti buvusią miesto galybę. Sudėtinga įsivaizduoti, kad dabar niekuo neišsiskiriančiame keliasdešimties kvadratinių metrų ploto namelyje XIX amžiuje veikė mokykla, kepyklėlė, spaustuvė ar knygynas.“
Pagal regioninio parko direkcijos projektą, kurį parėmė ir Lietuvos kultūros taryba, geranoriškai talkino žagariečiai, buvo ne tik pagamintos lentelės, bet ir 1000 egzempliorių tiražu išleistas lankytojams skirtas informacinis leidinys-žemėlapis.
Autorės nuotr.
ĮVAIROVĖ: Šiame name kadaise veikė fotostudija ir siuvykla, ir siuvimo mašinų bei kitų prekių parduotuvė, taip pat čia 1935 metais gimė operos solistas Vaclovas Daunoras.
LAIKRODŽIAI: Šiame pastate, kuriame dabar veikia gėlių parduotuvė, o greta seniau veikė fotostudija, XX amžiaus pradžioje Šlionė Osticlis prekiavo laikrodžiais ir aukso dirbiniais.