
Naujausios
Šimtametė nepamiršta dainų
Kriukų miestelyje (Joniškio r.) gyvenančiai Emilijai Kaziliūnienei kovo 16 dieną sukako 100 metų – lygiai tiek, kiek atkurtai Lietuvos valstybei. Pokariu atplėšta nuo vyro, kuriam dėl palankumo smetoninei Lietuvai buvo skirti 25-eri metai lagerio, ir likusi su dviem vaikais šiandien ilgaamžė sako, kad gyvenimas buvo sudėtingas. Tačiau ji niekada nepamiršo dainų, kurios tapo paguoda.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Krikštijo du kartus
100 metų sulaukusi Emilija Kaziliūnienė gimė Valmieros rajone Smiltenės miestelyje Latvijoje. Pirmojo Pasaulinio karo audrų blaškomi jos tėveliai susipažino gindami Daunoravos dvarininkų karvių bandas į Pskovo guberniją. Vienas kitam į akį kritę lietuviai susituokė Rusijoje, Sankt Peterburge, svetimame krašte ceremonijai liudininkais pakvietę du jūreivius tiesiog iš gatvės.
Latvijoje 1918 metais kovo 16 dieną susilaukė savo vienintelio vaiko – dukros Emilijos. Pakrikštytą protestantų bažnyčioje, į gimtą kraštą ją parsivežė paguldytą kailinių rankovėje.
Lietuvoje pakrikštijo antrą kartą, jau pagal katalikų apeigas. Tad šimtametė senolė dabar juokauja gavusi dvigubą apsaugą gyvenime, kad tokio amžiaus sulaukė.
Buvo silpnos sveikatos
Jauna šeima, neturėdama būsto, glaudėsi pas žmones Žandagių, Dvareliškių, Bikaičių, Albertiškio kaimuose. Kai pagaliau tėvas gavo valdišką sargo darbą Kriukuose, valsčiaus pastate jiems suteikė kambarėlį gyventi. Mama skalbdavo turtingesnėms šeimoms skalbinius, mokytojams gamino valgį, o mažoji Emilija nešiojo telegramas.
Iš savo kruopštaus darbo tėvai ilgainiui prasigyveno ir nusipirko 5,5 hektaro žemės Butkūnų kaime, kur 1938 metais pasistatė namą, įveisė sodą.
Emilija nebuvo labai stiprios sveikatos, kelis kartus sunkai sirgo, o būdama vos 20 metų gavo Ligonių patepimo sakramentą, tačiau po to jaunos merginos sveikata pasitaisė.
Vyrą atplėšė nuo šeimos
Netrukus vienturtę dukrą tėvai išleido už Kriukų parduotuvės vedėjo Vlado Kaziliūno. Pora norėjo tuoktis dar apie 1940-uosius, jaunikis nupirko baltą medžiagą savo būsimos žmonos suknelei. Tačiau užėjo Antrasis pasaulinis karas ir jųdviejų šventę teko atidėti. Po karo nebe linksmybės galvoje buvo, tad susituokė be baltos suknelės, vilkėjo tamsiai mėlyną. Ir nenusifotografavo, tad vaizdas likęs tik atmintyje.
Po karo pradėjo varyti į kolchozus, nebeliko nei savos žemės, nei padargų. Ji su vyru Vladu susilaukė pirmųjų sūnų – Zenono ir Raimundo, o tada šeimą užklupo žiaurus išbandymas. Vyras, prijautęs A. Smetonos Lietuvai, sovietų valdžios buvo apkaltintas tėvynės išdavimu ir nuteistas 25 metams katorgos. Laimei, jam teko išbūti tik penkerius metus, nes mirė Josifas Stalinas ir daugelis kalinių bei tremtinių buvo reabilituoti, jiems leista grįžti į savo kraštą.
„Buvo nepaprastai sunku vienai su dviem mažais sūneliais. Jaučiau ir nuoskaudą tėvui, kuris, anksti mirus mamai, vedė metais už mane jaunesnę moterį, rūpinosi jos mažais vaikais, ne mano. Tačiau, kai jis mirė, laidojau aš, ne žmona“, – pasakoja šimtametė.
Šeimai vėl susitikus netrukus gimė dar du vaikai – Regina ir Vladas. Emilija dirbo kolūkio lauko darbininke. Kai tvarkydavo nuimtus runkelius, peilio geležtę „sudroždavo“ – tiek jų tekdavo sudoroti. Papildomai pinigų prisidurdavo veždama kiaušinius parduoti į Rygą. Neretai nuo Elėjos tekdavo grįžti pėsčiomis, nes transporto nebuvo.
Gelbėjo žydą
Emilija Kaziliūnienė pasakoja, kad jos vyras gyvybe rizikavo, kai užėjus vokiečiams, gelbėjo žydą Jankelį Koganą, kuris kartu pardavėju dirbo toje pačioje Kriukų parduotuvėje.
„Kriukuose anuomet gyveno nemažai žydų tautybės žmonių. Visi kartu augo, gražiai bendravo. Ir staiga – politika pasikeičia: tie patys žmonės ženklinami geltonomis žvaigždėmis, varomi į getus, su jais draudžiama bendrauti. Mūsų tėvas buvo be galo šviesus žmogus, jam tokie dalykai atrodė svetimi, – mamos pasakojimą tęsia dukra Regina Daukšienė. – Tą lemtingą dieną, kai žydai buvo šaudomi Vilkiaušio miške (Joniškio r.), J. Koganui pavyko pasprukti. Jis pasislėpė griovyje, o paskui pakrūmėmis nubėgo iki tėčio tėvų, gyvenusių Mankūnų kaime. Jie laikinai priglaudė. O tėvas, kadangi pats sunkiai vertėsi ir neturėjo vietos, kur žmogų slėpti, surado gerus pažįstamus, kurie sutiko Jankelį priimti. Jį turbūt slapstė ne viena šeima. Jankelis išgyveno ir išvyko į Izraelį. O dar prieš tai, kai tėvą sovietai bandė kaltinti šaudžius žydus, jis liudijo, kad atvirkščiai – šis žmogus jam pačiam išgelbėjo gyvybę.“
Pamėgtų dainų nepamiršo iki šiol
Sunkioje gyvenimo kasdienybėje E. Kaziliūnienei padėjo daina. Senolė ir dabar mena savo mėgiamus Antano Vienažindžio, Salomėjos Nėries bei kitų poetų eilėraščius, tapusius dainomis. Paprašyta mielai užtraukia „Sudiev, kvietkeli tu brangiausias...“ ir „Diemedžiu žydėsiu“.
Dainų mokė ir savo anūkus, kurių turi 10. Anūkė Jurgita, grįžusi iš Italijos, mielai prisėda greta ir senolei dainuojant pritaria.
Auga jau ir 10 proanūkių. Visa gausi šeimyna kovo 16-ąją suvažiavo į Kriukus švęsti garbaus jubiliejaus – iš Lietuvos, Švedijos, Anglijos...
E. Kaziliūnienė savo dukrą Reginą, pas kurią gyvena jau dešimt metų, vadina angelėliu, kuris ja pasirūpina.
Paklausta apie ilgaamžiškumo receptą, E. Kaziliūnienė atsako, kad reikia netingėti ir daug dirbti.
Autorės nuotr.
Emilija Kaziliūnienė, paprašyta padainuoti, nusišypso, netrukus užtrauks mylimą „Diemedžiu žydėsiu“.
Štai tokia Emilija Kaziliūnienė buvo žydinčioje jaunystėje.
Šimtametė Emilija Kaziliūnienė – su anūke Jurgita ir vienu iš dešimties proanūkių – Jokūbu.
Močiutės pasveikinti iš Italijos grįžo anūkė Jurgita, kuri po senelio mirties metus kartu gyveno.