
Naujausios
Simo šaukinys sklinda po pasaulį
Trumpųjų bangų radijo ryšys – puiki priemonė rasti draugų bet kuriame pasaulio krašte, kurti naujas technologijas, išmokti su jomis draugauti – įsitikinęs septyniolikmetis Radviliškio Lizdeikos gimnazijos moksleivis Simas Pudžiuvėlis, mėginantis įsitvirtinti radijo mėgėjų pasaulyje. Ir atrodo, kad tai jam neblogai sekasi.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Kūrybinio darbo rezultatas – 3D spausdintuvas
Radviliškio rajone gyvenantis S. Pudžiuvėlis jau keletą metų domisi išskirtiniu radijo mėgėjų hobiu, turi savo radijo mėgėjo šaukinį LY3EU ir, turėdamas laisvo laiko, mielai rezga radijo ryšius su viso pasaulio radijo mėgėjais.
„Prisiminkime, kas Jungtinėse Valstijose rugsėjo 11-ąją bokštuose dvyniuose įstrigusiems žmonėms padėjo susisiekti su artimaisiais: kai telefono tinklai „užlūžo“ nuo didžiulio skambinančių antplūdžio – jiems padėjo radijo mėgėjai“, – apie trumpabangininkų galimybes Simas pasakoja su tam tikru pasididžiavimu.
Į radijo mėgėjų būrį vaikinas atėjo palaipsniui. Pirmiausia susidomėjo elektronika – schemų litavimu, kūrimu, konstravimu. Dar vaikystėje tarsi prilipęs stebėjo, kaip tėtis tvarkė kažkokį aparatą.
Simas šypsosi – šiandien jis jau pralenkė tėtį: „Bet tėtis mane užvedė ant to kelio, kuriuo dabar einu.“
Koks buvo pirmasis jo sukonstruotas daiktas, net nebepamena. Užtat pamena, jog labai mėgo ardyti. Rūpėjo sužinoti, kaip kas veikia, tik dažniausiai visko sudėlioti į vietas taip, kaip buvo, nepavykdavo.
Patyrimo daugiausia sėmėsi internete, kadangi literatūros apie tai nelabai buvo.
„Interneto pagalba galima rasti ir reikalingų dalių. Čia labiausiai pasitarnauja Kinija – iš ten gali užsisakyti ko tik nori ir įgyvendinti „elektronines“ vizijas“, – sako vaikinas.
Labiausiai pritrūksta darbui reikalingų įrankių, bet jie moksleiviui yra per brangūs, todėl dažniausiai perka dalis. Pavyzdžiui, mikrokontrolerius. Anot Simo, parduodami labai patogiai surinkti moduliai, todėl net vaikai gali lavintis ir sukurti kažką.
Pats Simas didžiuojasi savo sukurtu 3D spausdintuvu.
Pirmąjį surinko padedamas tėčio, bet jis prastai veikė. Tada surinko antrą.
„Kai rinkom pirmąjį, detalių praktiškai nebuvo įmanoma gauti, o jų kaina būdavo tokia, kad geriau jau naują daiktą nusipirktum, todėl detales darėmės patys: gręžėm, pjaustėm ir panašiai.
O antram spausdintuvui detales atsispaudžiau su senuoju ir surinkau iš jų naują“, – pasakoja vaikinas apie pavykusį darbą, kuriuo pradėjo naudotis visai neseniai.
Yra surinkęs litavimo stotelę, nes tuo metu jos buvo gana brangios, o jam reikėjo gero lituoklio. Dabar, sako, ir kinietiškų galima gana neblogų nusipirkti.
Užduotis sau – įvaldyti Morzę
Kai Simas įsiliejo į trumpabangininkų gretas, jis daug ką susirenka pats – tai kokią anteną, tai dar ką.
Dabar bando rinkti radijo švyturį, kuris radijo mėgėjams leistų bendrauti panašiai kaip žinutėmis. Kad ir nelaimės atveju, jei dingtų telefono ryšys. Ši sistema, pasak radviliškiečio, gan plačiai naudojama užsienyje, o jis stengiasi, kad ir Lietuvoje ji taptų populiaresnė.
Radijo ryšiui nereikia ryšio bokštų, jam užtenka norinčių bendrauti dviejų radijo mėgėjų ir, aišku, elektros. Dar reikia išlaikyti egzaminą ir gauti atitinkamą kategoriją. Simas praėjusį rudenį gavo aukštesnio lygio „A“ kategoriją.
Norą gilintis šioje srityje S. Pudžiuvėliui paskatino Londone vykusi jaunųjų radijo mėgėjų stovykla, į kurią suvažiavo kone šimtas šio pomėgio entuziastų – iš vienos šalies ne daugiau penkių žmonių. Simas jų būryje buvo jauniausias.
Stovykloje suprato, kad būtų daug įdomiau naudotis jo turimu platesnio diapazono radijo aparatu, tačiau to tuomet neleido žemesnė kategorija. Todėl visa lietuvių komanda sutarė išsilaikyti aukštesnę. Simas išsilaikė pirmas.
Šiemet jis rengiasi vykti į kitą panašią tarptautinę radijo mėgėjų stovyklą, kuri vyks Pietų Afrikos Respublikoje.
„Stovykla man davė daug naudos ir buvo įdomi. Ji pakeitė požiūrį į šį hobį, kuris iš pradžių atrodė daugiau skirtas vyresnio amžiaus žmonėms. Ten pamačiau, kad ir jaunimui šioje srityje yra ką veikti ir nuveikti“, – pasakoja vaikinas.
Stovykloje radijo mėgėjai mokėsi pasidaryti antenas, dovanų gavo radijo aparatą, kurį patys susirinko ir susijungė.
„Gaila, kad aparatas – Morzės, kurios dar nesu įvaldęs, nors tai ir labai įdomu. Būtinai turėsiu susiimti ir išmokti šią abėcėlę – net pavydas ėmė, kai mačiau stovykloje ją įvaldžiusius.
Buvau ir aš išmokęs beveik visą, bet nesitobulinau ir primiršau. Kas nuolat mokosi, valdo ją taip, kad oho ho. Šis aparatas man – lyg priminimas, kad ją turiu išmokti“, – pažadą sau prisiminė trumpabangininkas.
Įvaldžiusieji Morzę esą turi privalumą, nes Morze galima pagauti tolimesnį kontaktą nei balsu – šis signalas toliau sklinda.
Varžybos – galimybė tobulėti
Viena naujesnių S. Pudžiuvėlio aistrų – dalyvavimas radijo mėgėjų varžybose. Jos suteikia galimybių išbandyti sukurtas naujas technologijas.
Paskutinės varžybos – Birštone Lietuvos radijo sporto federacijos surengtos akivaizdinės trumpųjų bangų radijo ryšių varžybos „Lietuvos taurė“. Jose radijo stotis lauke įsirengę dalyviai turėjo per 1,5 valandos užmegzti kuo daugiau kontaktų.
„Tokio tipo – lauko sąlygomis – surengtos varžybos man buvo pirmos. Iki tol dažniausiai jos vykdavo gerai įrengtose stotyse, su gerais aparatais. Čia pamačiau, kad tobulėti tikrai yra kur. Buvau pasiskolinęs prastoką anteną. Tai man pakišo koją. Būčiau užmezgęs gal 20 ryšių daugiau, jei antena būtų buvusi aukštesnė“, – apgailestavo vaikinas.
Tolimiausias Simo balsu užmegztas kontaktas – su Kroatija. Tolimiausias skaitmeninis ryšys – su Kanada.
„Pasaulyje skaičiuojama keli milijonai radijo mėgėjų. Lietuvoje jų yra keli šimtai. Šiais moderniais laikais, kai pasaulis apraizgytas optiniais kabeliais, kompiuteriniais tinklais, kai visi kišenėje nešiojamės mobilųjį telefoną, net nesusimąstome iš kur viskas atsirado. O viso to pradininkai buvo radijo mėgėjai. Ir tikiu, kad jų gretos nuolat augs“, – optimistiškai sakoradijo entuziastas iš Radviliškio rajono, savo gyvenimą svajojantis susieti su elektronikos inžinerija.
Asmeninės nuotr.
Radijo mėgėjas Simas Pudžiuvėlis šį 3D spausdintuvą sukonstravo pats.
Į radijo mėgėjų pasaulį įžengęs radviliškietis Simas Pudžiuvėlis tiki, kad jame savo nišą gali rasti ir jaunimas.
Varžybose, kurios vyko lauko sąlygomis, Simas dalyvavo pirmą kartą.