Šiltnamyje sunoko baklažanai

Šiltnamyje sunoko baklažanai

Šiltnamyje sunoko baklažanai

Pakruojietė Marijona Vaitiekūnienė šiemet pirmą kartą užsiaugino savų baklažanų. Didžiausias vaisius sveria daugiau kaip pustrečio šimto gramų, mažesnieji jau perkopė šimtą. Šiuos šiltesnių kraštų augalus kraštotyros specialistė mano rajone užauginusi vienintelė.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Vaisius užmezgė po „bausmės“

Didįjį baklažaną M. Vaitiekūnienė nuskynė daugiau nei prieš savaitę. Padėjo ant virtuvės stalo ir ėmė kulinarijai skirtose laidose dairytis, ką iš jo būtų galima pagaminti.

Baklažanas taip ir gulėjo, kol šiomis dienomis šeimininkė pastebėjo – buvęs stangrus vaisius akivaizdžiai džiūsta, minkštėja.

„Įdėjau jį į šaldytuvą. Baklažanas jau susitraukęs – ką tik nuskintas buvo didesnis, galėjo ir tris šimtus gramų sverti“, – sako pakruojietė.

M. Vaitiekūnienė, mėgstanti neįprastus augalus, prieskonines žoleles, tris baklažano daigelius pavasarį gavo iš kaimynės – ši netgi neprisiminė tiksliai, koks čia augalas, tik žinojo, kad egzotiškas.

Sodininkė daigelius pasodino šiltnamio gale, už pomidorų ir paprikų.

„Buvo tiesiog eksperimentas: rūpėjo pažiūrėti, kas iš tų daigų užaugs. Kai išsistiebė, paaiškėjo, kad auga baklažanai. Išvaizdūs, vešlūs augalai – daugiau nei metro aukščio, dideliais lapais. O žydėjo kaip! Nuo pavasario žiedai skleidėsi šimtais, tačiau vis nukrisdavo. Liepą pyktelėjau, kad neduoda vaisių ir du baklažanus išroviau. Juk juos reikia laistyti, kaip pomidorus, o prinešti į šiltnamį vandens nelengva. Jau tiesiau ranką išrauti ir paskutinį – bet pagailėjau. Tik kaip reikiant aplaužiau šakas, nuskyniau daugumą žiedų“, – prisiminė pakruojietė.

„Nubaudusi“ vaisių nemezgantį augalą, šeimininkė kurį laiką nekreipė į jį dėmesio. O kai vėl priėjo – pamatė ant šakos užsimezgusį baklažaną.

„Bet tik nuskynusi pirmąjį vaisių, pastebėjau, jog po lapais noksta dar du mažesni. Juos irgi jau reikėtų skinti – baklažanai yra gana jautrūs šiltesnių kraštų augalai, o sinoptikai pranašauja artėjančias šalnas. Bet norisi ir kitus vaisius dar paauginti“, – svarsto M. Vaitiekūnienė.

Retenybė

„Jeigu šiltnamyje augęs baklažanas patiks mano šeimai – ir kitais metais jų auginsiu. Tik nebekartosiu šiemetinių klaidų“, – sako M. Vaitiekūnienė.

Ėmusi ieškoti informacijos apie baklažanų priežiūrą, pakruojietė sužinojo, kad su jais reikia elgtis, kaip su pomidorais: nuo pat pavasario nuolat genėti, paliekant tik kelias stipriausias šakas ir žiedus. Vienas baklažanas gali išauginti 4-6 vaisius.

„O pasisėti juos teks vasario pabaigoje ar kovo pradžioje, paaugusius daigelius išpikiuoti. Daroma taip, kaip ir su pomidorų daigais“, – ką sužinojusi, neslepia sodininkystės mėgėja.

M. Vaitiekūnienės žiniomis, baklažanus ji augino vienintelė rajone. Nes kaimynė, davusi daigus, savuosius nemezgančius vaisių išrovė visus.

„Prekyboje teradau vienos veislės baklažanų sėklos – Lietuvoje šis augalas nepopuliarus, nes jautrus šalčiui“, – sako M. Vaitiekūnienė.

Augalas kilęs iš Indijos

Vikipedija informuoja, kad baklažanas (Solanum melongena) – vienmetis bulvinių šeimos kiauliauogių genties augalas, išsistiebiantis iki 115-180 centimetrų aukščio, žydintis gegužės – rugsėjo mėnesiais. Jo vaisiai įvairių formų (kriaušės, ovalo, rutulio, cilindro), sveria 40-100 gramų, dažniausiai violetiniai, bet kai kurių veislių būna ir žali, geltoni ar rudi.

Baklažanai kilę iš tropinių Indijos rajonų, į Europą atvežti XVI amžiuje ir laikyti dekoratyviniu augalu.

Specialistai perspėja: maistui tinka tik sunokę vaisiai, nes nesunokusiuose (kaip ir pernokusiuose) yra solanino – bulvinių šeimos augaluose randamo nuodingo alkaloido, kenkiančio kepenims ir virškinimo sistemai.

Autorės nuotr.

VIENINTELĖ: Pakruojietė Marijona Vaitiekūnienė mano esanti vienintelė rajone, sode užsiauginusi baklažaną: šie iš šiltų kraštų kilę augalai nepopuliarūs.

SVORIS: „Pakruojietiškasis“ baklažanas sveria pustrečio šimto gramų – kelis kartus daugiau, nei literatūroje nurodomas vidutinis šių vaisių svoris.

Marijonos VATIEKŪNIENĖS nuotr.

VAISIAI: Šiltnamyje paprikas ir pomidorus ūgiu pranokęs baklažanas augina dar du vaisius.