
Naujausios
Europos parama – Kelmės kraštui
Šildymo sezonas gąsdins vis mažiau kelmiškių
Kelmiškė Aldona gyvena neseniai renovuotame daugiabutyje. Už nedidelio poros kambarių butuko šildymą per mėnesį moka apie 70 litų. Anksčiau už šilumą paklodavo po kelis šimtus litų. Savivaldybė dalį šildymo išlaidų jai kompensuodavo, bet vis tiek jai tekdavo mokėti brangiau: „Dabar, nemokėdama man kompensacijos, savivaldybė sutaupo pustrečio šimto litų. Pusšimtį sutaupau ir aš pati.“
Daugelis kelmiškių realiausiai pajuto ES struktūrinių fondų paramą, kai pradėta atnaujinti daugiabučius ir investuoti į šilumos ūkį.
Regina MUSNECKIENĖ
Šildymo sezonui užtenka tūkstančio litų
Remiant Europos sąjungai, Kelmėje jau renovuoti septyni daugiabučiai. Trijų kambarių butą renovuotame name su individualia šilumos apskaita turintys gyventojai per žiemą už šildymą sumoka tik 700 – 1000 litų.
Butuose gyvenančios šeimos džiaugiasi sutaupytus pinigus galėdamos panaudoti vaikų lavinimui, atostogoms, bilietams į spektaklius ir koncertus, galiausiai sveikesniam maistui.
Atnaujintame daugiabutyje gyvenantis Romas tvirtina, jog už renovavimą sumokėjo beveik keturis tūkstančius litų. Šie pinigai atsipirks per dvi žiemas. Tą patį galėtų patvirtinti keli šimtai kelmiškių šeimų, kurioms būstus atnaujinti padėjo Europa. Nedideles pajamas turinčioms šeimoms iš viso nereikėjo mokėti už renovaciją. Už juos sumokėjo valstybė.
Netrukus bus pradėti renovuoti dar šeši daugiabučiai, kurių gyventojams reikės sumokėti tik 15 procentų visų išlaidų. Didžiąją dalį išlaidų taip pat dengs Europa.
Lėšos daugiabučių atnaujinimui Kelmei skirtos kaip probleminiam rajonui. Pirmajame ir antrajame daugiabučių atnaujinimo etape bus išleista apie 10 milijonų litų ES paramos.
Po antrojo daugiabučių atnaujinimo etapo Kelmės mieste jau bus renovuota 17 namų. Dar keliolika daugiabučių ketinama atnaujinti pagal „Jessika“ programą. Taigi, iš 58 daugiabučių daugiau kaip pusė artimiausiu metu bus renovuota.
Investuoja į šilumos ūkį
Taupyti šilumos energiją Europa skatina ne tik apšiltindama daugiabučius ir modernizuodama šilumos punktus. Remiami ir šilumos tiekėjai.
Kelmės miestui šilumą tiekianti įmonė „Litesko“ pernai gavo 741 tūkstantį litų įgyvendinti projektui „Centralizuoto šilumos tiekimo sistemos modernizavimas“. Lėšos skirtos iš 2007 –2013 metų ekonomikos augimo veiksmų programos. Projektą administruoja Lietuvos Respublikos ūkio ministerija.
Keturiuose ruožuose: Nepriklausomybės, Raseinių, Kooperacijos, A.Mackevičiaus gatvėse pakeistos šilumos trasos. Jos tarnavo trisdešimt metų. Dėl susidėvėjimo bendrovė patirdavo šilumos nuostolių, kurių didžiąją dalį turėdavo kompensuoti gyventojai.
Be to, Kelmės miesto šilumos tinklų išdėstymas labai šakotas. Todėl dėl visos sistemos patikimumo būtina, kad šilumos tinklai būtų geros būklės.
Nauji izoliuoti tinklai pakloti bekanaliu būdu. Vamzdžiai suleisti į griovius ir užberti žemėmis. Anksčiau geležiniai vamzdžiai buvo dedami į gelžbetonio lovius.
Įdiegta vamzdynų būklės monitoringo sistema, kuri padės greitai ir tiksliai identifikuoti vamzdynų pažeidimus. Tai leis išvengti avarijų.
Bendras pakeistų trasų ilgis – 1052 metrai. Iš viso Kelmėje yra 8,3 kilometro šilumos trąsų. Įgyvendinus projektą, liko nepakeistų tik pora kilometrų. Projekto vertė 1,48 milijono litų. Pusę sumos dengė pati bendrovė.
Pasak UAB „Litesko“ Kelmės filialo direktoriaus Adolfo Stongvilo, tai pirmasis jų bendrovės įgyvendinamas projektas, kurį parėmė Europos Sąjunga. Nuo 2000 – ųjų metų Kelmės šilumos tinklus nuomojanti bendrovė jau investavo beveik puspenkto milijono litų.
Remiant ES artimiausiu metu planuojama įgyvendinti ir dar vieną projektą, leisiantį piginti šilumą. Ligoninės katilinei bus nupirktas 500 kilovatų galios biokuro katilas.
Dar vieną biokuro katilą ketinama pirkti ir A.Mackevičiaus gatvėje esančiai katilinei. Šiuo metu čia jau yra 5 megavatų galios biokuro katilas. Bet jo galingumo nepakanka visiškai pereiti prie šilumos gamybos iš biokuro. Naudojamas ir brangus skystas kuras. Todėl bus perkamas papildomas katilas ir dūmų kondensavimo ekonomaizeris.
Kondensavus dviejų katilų dūmus, iš jų bus pagaminama dalis šilumos.
Šio projekto vertė apie 3 milijonai litų. Pusė sumos – 2007--2013 m. ES struktūrinių fondų parama.
Dėl šių naujovių vartotojams turėtų šiek tiek pigti šiluma.
Autorės nuotr.
VAMZDYNAI: Įgyvendinus projektą, naujais plastikiniais vamzdžiais pakeista daugiau kaip kilometras aprūdijusių metalinių vamzdynų.
SIEKIS: UAB „Litesko“ Kelmės filialo direktorius Adolfas Stongvilas sako, jog pastaraisiais metais įgyvendinamais projektais siekiama gaminti kuo pigesnę šilumą, patirti kuo mažiau šilumos nuostolių ir taupyti energiją.
RENOVACIJA: Šių nedidelių Birutės gatvės daugiabučių gyventojai anksčiau už šilumą mokėdavo brangiausiai Kelmės mieste. Renovavus namus ir modernizavus šilumos punktus, kainos normalizavosi.
Užs. Nr. 180599