Siekti geros savijautos tereikia valios

Siekti geros savijautos tereikia valios

Siekti geros savijautos tereikia valios

Pakruojo ligoninės slaugytoja Zina Čepaitienė jau dešimtmetį dalyvauja sveikuolių klubo „Valia“ veikloje. Moters įsitikinimu, norint gerai jaustis ir gražiai atrodyti, iš tiesų tereikia valios.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Sudomino sveikuoliška gyvensena

Ponia Zina iki vėlyvo rudens maudosi Kruojoje, mankštinasi. Anot pakruojietės, įpratusiam žmogui tokios maudynės niekuo nesiskiria nuo prausimosi duše vis vėsesniu vandeniu. Z. Čepaitienė domisi vegetariškais patiekalais, internete ieško patarimų, kaip išsaugoti sveikatą ir gerą savijautą, tinkamai maitintis ar laikytis dietų.

„Kiekviena moteris nori būti sveika ir graži. Tokios galime būti visos, tereikia žinoti, kaip to pasiekti. Ir valios laikytis užsibrėžto plano“, – šypsosi medikė.

Į „Valią“ ponia Zina atėjo prieš dešimtmetį, kartu su sveikuoliška gyvensena susidomėjusia kaimyne. Visuomeninių organizacijų veikloje nedalyvavusiai moteriai patiko sveikuolių tarpusavio geranoriškumas, idėjų dalybos. Dabar Z. Čepaitienė jau pati gali pasidalyti įdomių sveikų patiekalų receptais.

„Vegetariškus valgius galima paruošti taip, kad jie skoniu nenusileistų mėsai. Paskutiniu laiku ėmiau labai vertinti cukinijas. Jas kepu be miltų, tik nedideliame aliejaus kiekyje. Pridedu virto kiaušinio, pripjaustau salotų iš įvairių daržovių. Taip pavalgoma sočiai, bet lengvai“, – sako pakruojietė.

Palangoje vykusio sveikuolių renginio metu Z. Čepaitienė paragavo vegetariškos dešros.

„Nusipirkite ne pačios brangiausios, gal po kokius šešis litus už kilogramą kainuojančios virtos dešros. Ragaukite ją kartu su vegetariška. Aš pagal skonį neatskyriau vegetariškosios nuo dešros iš parduotuvės. Kyla klausimas – ar yra mėsos toje parduotuvinėje, kurią daugelis valgo? Tai ar ne geriau pasidaryti vegetariškos dešros ir žinoti, ką valgai? Tuo labiau, kad vegetariškoji – be konservantų“, – šypsosi ponia Zina, tokios dešros receptą susiradusi internete.

Tokiai dešrai reikia stiklinės žirnių miltų, 2 stiklinių vandens, svogūno, kelių skiltelių česnako, ketvirtadalio stiklinės nerafinuoto saulėgrąžų aliejaus, arbatinio šaukštelio pomidorų pastos ir arbatinio šaukštelio druskos, įvairių prieskonių. Miltai išmaišomi su 1 stikline vandens, smulkiai pjaustytas svogūnas pakepinamas aliejuje. Į žirnių miltų masę sudedamas svogūnas, druska, prieskoniai, likęs aliejus. Į puodą įpilama 1 stiklinė vandens, užvirinama. Į verdantį vandenį dedama pomidorų pasta, išmaišoma, po to dedama paruošta miltų masė. Nuolat maišoma, kol viskas užvirs. Užvirus dedamas smulkiai pjaustytas česnakas, verdama maišant, kol sutirštės. Kai masė tampa tokio tirštumo, kaip manų košė, puodas nukaičiamas. Masė pilama į norimos formos indą (dešros formą suteiks cilindro formos geležinis puodelis), laikoma, kol atvės.

Pakruojietė šiuo metu ieško žirnių miltų, ketina vegetariškos dešros pasigaminti ir pasiūlyti ragauti pažįstamiems: įdomu, ar kas atspės, iš ko ji padaryta.

Kartą į sveikuolių susirinkimą viena klubo narė atsinešė gardžios uogienės. Z. Čepaitienė juokiasi, kad niekam nepasisekė atspėti, iš ko ji išvirta. Pasirodo – iš raudonųjų burokėlių.

Siūlo prisiminti tradicijas

Advento laiku ponia Zina siūlo prisiminti senolių mitybos tradicijas, rinktis valgius be mėsos. Nes senais laikais žmonės, nors ir nevalgydavo taip sočiai, kaip dabar, pasninkaudavo prieš Kalėdas.

Ne vienerius metus pakruojietė ruošia valgius, tinkančius pasninko metui. Savo sumanytais ar gautais iš kitur, bet patobulintais receptais Z. Čepaitienė dalijasi su „Pakruojo krašto“ skaitytojais.

„Saulės“ kepsneliai

Reikės 2 stiklinių saulėgrąžų,1-2 stiklinių smulkiai tarkuotų morkų, pusės stiklinės troškintų svogūnų, 50-100 gramų pomidorų sulčių, šaukštelio maltų kalendros sėklų ir saujelės sėlenų. Viskas sumaišoma, kepama aliejuje.

Žirnių ir duonos kukuliai

500 gr žirnių, 100 gr sudžiūvusios juodos ir baltos duonos, 5 skiltelės česnako, 50 gr maltų džiūvėsėlių, aliejaus, maltų juodųjų pipirų, druskos pagal skonį, truputis kmynų ir maltų kalendrų.

Iš vakaro nuplautus žirnius ir sudžiūvusią duoną užpilti šaltu vandeniu ir palikti išbrinkti. Kitą dieną nesusigėrusį vandenį nupilti, žirnius, duoną ir česnakus sumalti. Į masę suberti džiūvėsėlius, maltus pipirus, kalendrą bei kmynus. Viską gerai išmaišyti. Kai masė pasidarys vientisa, iš jos padarytus kukulius apkepti aliejuje.

Autorės nuotr.

UŽSISPYRIMAS: Zina Čepaitienė įsitikinusi, kad norint gerai jaustis ir gražiai atrodyti reikia užsispyrimo laikytis pasirinkto gyvenimo būdo.

Nuotrauka iš Zinos ČEPAITIENĖS albumo

DĖMESYS: (Iš kairės) Zinos Čepaitienės valgiais, pristatytais šventės konkursui, susidomėjo profesorė Ksavera Vaištarienė ir vegetariškų receptų knygų autorė Danutė Kunčienė.