Siautėjęs vėjas nulaužė kaimo kryžių

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Stungiškiai 1993 metais pastatė šį kryžių, kuris neatlaikė galingų vėjo gūsių.
Ketvirtadienį siautėjęs gūsingas vėjas nulaužė vieną pirmųjų po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Joniškio rajone pastatytą ir pašventintą Stungių kaimo kryžių. Bendruomenė viliasi atstatyti naują, jei pavyks surinkti lėšų.

Statytas 1993 metais

Stungių kaime prie pagrindinio kelio į Joniškį kryžius buvo pastatytas 1993 metais. Pasak bibliotekininkės ir seniūnaitės Dianos Kidelienės, žmonės kalba, jog anuomet kelis metus iš eilės mirė labai daug vidutinio amžiaus vietos vyrų, be to, kaime būta daug tikinčiųjų, giedotojų, kurie organizuodavo ir gegužines pamaldas, tad nuspręsta surinkti lėšų ir pastatyti kryžių, kad jis apsaugotų, globotų. 2007 metais kryžių restauravo ir perdažė pats jį gaminęs skulptorius Saulius Alejūnas, talkino Vytautas Grigutis.

Kryžių gyventojai prižiūrėjo, pasiskirstę paeiliui bendruomenės atstovai pjaudavo žolę aplink, sodino gėles. Planuota ir su seniūnija kalbėta būtent šiais 2020 metais jį iš naujo impregnuoti.

Tačiau kryžius po beveik trijų dešimtmečių, atlaikęs kelis uraganus, nebesugebėjo pasipriešinti mažiau galingam vėjui. Apžiūrėjus matėsi, kad apatinė kryžiaus dalis buvo jau gerokai sutręšusi. Stungių kaimo bendruomenė žada kryžių atstatyti, tačiau tam reikalinga ąžuolo mediena ir lėšos meistro darbui apmokėti. Tad iškart po įvykio per socialinius tinklus kreiptasi į gyventojus ir visus geros valios žmones, kurie norėtų ir galėtų prisidėti.

Išskirtinis kaimas

Stungiai – vienas ilgiausių visoje šalyje ir ilgiausias Šiaurės Lietuvoje kaimas, kurio pagrindinė gatvė tęsiasi beveik tris kilometrus. Tarybiniais metais suskaičiuota, kad jis turėjo daugiausia gyventojų (apie 600) ir buvo didžiausias savo plotu šalyje. 2011-ųjų surašymo duomenimis jame gyveno 342 žmonės, dabar skaičiuojama šiek tiek daugiau kaip 300.

Daugelį metų kaimas garsėjo žagarvyšnėmis ir kitais sodinukais iš sodininkystės ūkio, dabar daug žmonių savo sodybose užsiima sodinukų verslu. Enciklopedijoje ši vietovė minima XVI amžiuje, tada jau turėjusi 53 sodybas. O Stungių kapinynas – viena iš žiemgalių laidojimo vietų – liudija žmones šiose apylinkėse įsikūrus laikotarpiu nuo V iki XIII amžiaus.

Geros šio krašto žemės leido kurtis ūkininkams. 1940 metais tarp 39 Žagarės ir jos apylinkių telefono abonentų minimas ir ūkininkas iš Stungių kaimo Aleksandras Laikūnas. Telefoną tais laikais išgalėjo turėti toli gražu ne kiekvienas mirtingasis.