Šešis milijonus norima ištraukti iš mokesčių mokėtojų kišenės

Šešis milijonus norima ištraukti iš mokesčių mokėtojų kišenės

Šešis milijonus norima ištraukti iš mokesčių mokėtojų kišenės

Praėjusią savaitę nepasirašyta Akmenės rajono savivaldybės ir UAB „Akmenės energija“ numatyta sutartis dėl Akmenės rajono šilumos ūkio nuomos sutarties pakeitimų.

Tuo norėta šilumos energijos mokesčių mokėtojams papildomai įskaičiuoti į paslaugos kainą apie 6 milijonus litų, tačiau neatmestina, kad jie bus sumokėti iš Savivaldybės biudžeto.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Atsisakyta dėl verslo akibrokšto

Nuo 2000-ųjų metų rajono šilumos ūkį nuomojanti „Akmenės energija“ suskaičiavo, kad pasibaigus nuomos terminui 2025 metais šilumos ūkis Savivaldybei galėtų būti grąžintas maždaug už 6 milijonus litų, o ne už 1 litą, kaip nurodyta dabar galiojančioje sutartyje.

Savivaldybėje sutarties pakeitimams sudaryta darbo grupė svarstė turto nuomininkų siūlymus. Tačiau per kelis mėnesius nesulaukė pagrįstų ekonominių skaičiavimų dėl nurodytos sumos. Ji derybų pradžioje buvo gerokai mažesnė – apie 2 milijonus litų.

Rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo tvirtinimu, naujoje sutartyje numatomi tvirtinti trigubai padidėję pakeitimai nebuvo pateikti Savivaldybės tarybai iš anksto. „Tai „Akmenės energijos" akibrokštas“, – apibūdino meras.

Todėl Tarybos koalicijos posėdyje nuspręsta, kad praėjusią savaitę įvykusiame Tarybos posėdžio darbotvarkėje būtų išbrauktas klausimas dėl sutarties pakeitimų. Šilumos ūkio nuomotojai tą pačią dieną buvo pasiruošę atlikti pasirašymo procedūrą.

Posėdžio pabaigoje „Akmenės energijos“ direktorius Albertas Valančius sakė: „Tenka apgailestauti, kad didelis ir ilgas darbas nedavė naudos“.

Mero V. Mitrofanovo teigimu, derybos gali būti tęsiamos su šilumos ūkio nuomininkais, aptariant ir įvertinant jų pageidaujamos sumos pagrįstumą.

Nuomininkai iškėlė sąlygą

Keisti sutartį „Akmenės energija“ sumanė maždaug prieš metus.

Tada, kai ėmėsi plano pastatyti Ventos biokuro katilinę. 2013 metais Kauno projektuotojų parengtame techniniame projekte, kuris kainavo daugiau kaip 250 tūkstančių litų, buvo numatyta 2014-aisiais pradėti katilinės statybą, o baigti šiemet.

2013-ųjų pačioje pabaigoje „Akmenės energijos“ bendrovė pasirašė finansavimo ir administravimo sutartį, pagal kurią statybai gaus 1,8 milijono litų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Maždaug dar tiek pat statybai būtinų pinigų turėtų investuoti pati „Akmenės energija“.

Tačiau šią bendrovę valdančios energetikos įmonių grupės „E energija“ savininkas Virginijus Strioga prieš metus atvyko į Akmenės rajono savivaldybę ir pareiškė, kad privačiam verslui neapsimoka statyti biokatilinės Ventoje.

Teigta, kad investuotojams nepalanki šilumos ūkio nuomos sutartis.

Todėl pasiūlyta Savivaldybei pakeisti sutartį, numatant kitokį likutinio turto būklės įvertinimą.

„Realiai turtas gali būti vertesnis šimtus tūkstančių kartų ar net daugiau, negu 1 litas“, – teigė V. Strioga.

Savivaldybės tarybos nariai skeptiškai vertino pageidavimą keisti sutarties sąlygas. Ir nurodė neatmetantys galimybės tartis su kitais investuotojais į Ventos biokatilinės statybą, jei jos atsisakytų „Akmenės energija“.

Sumokėti turėjo gyventojai

Praėjusią savaitę įvykusiame posėdyje kalbėjęs „Akmenės energijos“ direktorius A. Valančius aiškino, kodėl bendrovės netenkina simbolinis mokestis už po 11 metų numatytą Savivaldybei grąžinti šilumos ūkį.

„Mes negalime nudėvėti to turto, kurį buvome sutarę grąžinti už 1 litą, – sakė A. Valančius. – Lieka didelė likutinė vertė, todėl įmonė patirtų nuostolių“.

Meras V. Mitrofanovas Tarybos posėdyje teigė, kad verslininkų norimus pinigus turėtų sumokėti Savivaldybė.

Tuo tarpu „Akmenės energijos“ vadovas A. Valančius tribūnoje prasitarė apie kitokius ketinimus: „Buvo aptarta, kad Savivaldybei nereikės susimokėti, o tai bus įtraukta į šilumos kainą“.

Autoriaus nuotr.

NESUTINKA: Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas (kairėje) nesutinka, kad 6 milijonai litų būtų sumokėti UAB „Akmenės energija“.