Šerti savo gyvulius plentiškiui sutrukdė alkoholis

Šerti savo gyvulius plentiškiui sutrukdė alkoholis

Šerti savo gyvulius plentiškiui sutrukdė alkoholis

Plento kaimo gyventojui Kęstučiui Baniui dėl ožkų, kurių girtavęs jis nešėrė apie dvi savaites, gresia baudžiamoji atsakomybė – policijoje dėl gyvulių kankinimo iškelta baudžiamoji byla. Kaip padėti girtaujančiam žmogui ir jo valioje esantiems gyvuliams?

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Šeimininkas grįžo į namus

Šiuo metu K. Banys negeria – prižiūri savo gyvulius ir paukščius.

Aptarti šio nemalonaus įvykio sukviestus Plento kaimo gyventojus Linkuvos seniūnė Kazimiera Bacevičienė informavo, kaip reikia elgtis, kad tokie įvykiai nepasikartotų: nelaukti ištisas savaites, apie nešeriamus gyvulius iškart pranešti seniūnijai ar policijai.

„Kai gretimoje sodyboje badu kankinasi, gaišta gyvuliai – visiškai nekaimyniška apsimesti, kad nieko nevyksta. Požiūris „ne mano reikalas“, „nesikišu“ netinka“, – sako K. Bacevičienė.

Plento gyventojai seniūnei yra prisipažinę, kad žinojo apie girtuokliaujančio kaimyno paliktus be priežiūros namus ir savaitėmis alkstančius gyvulius. Tačiau pagalbos neieškojo – teigė prisibijoję K. Banio.

Išbadėjusias ožkas ir iš bado jau nugaišusį ožkiuką praėjusią savaitę surado policininkai, į K. Banio sodybą užsukę kitais reikalais.

Savininką po kelių valandų paieškos Linkuvos alaus baruose bei landynėse namo pargabeno kriminalistai, pradėję ikiteisminį tyrimą dėl žiauraus elgesio su gyvuliais.

Linkuvos seniūnė K. Bacevičienė bei seniūnijos darbuotojai iš priemiestinės Kalpokų žemės ūkio bendrovės gavo šieno, iš apylinkės ūkininko – grūdų badu marintoms ožkoms. Nes pašarų savininkas neturėjo.

Seniūnijos darbuotojai patys ir šėrė likimo valiai paliktus gyvulius, lesino vištas. Gelbėtojams tai daryti teko, pasitelkus policiją, nes sodybos savininkas užrakino vienintelius vartus į aukšta tvora apjuostą savo teritoriją.

K. Banys tomis dienomis ne kartą buvo pastebėtas Linkuvoje girtutėlis.

Trūksta aiškumo

Seniūnė K. Bacevičienė redakcijai sakė, kad, istorija su badu kankintais gyvuliais parodė, kiek yra teisinių neaiškumų.

„Užrakino savininkas sodybos vartus – ir stop, nors žinai, kad už tų vartų gyvuliai kankinasi. Nori jiems padėti, bet svetimi neturi teisės įeiti į privačią teritoriją, nes už tai baudžiama. Užtat ir teko kviestis kartu policininkus, lendant per tvorą šerti badaujančių ožkų“, – sakė seniūnė.

K. Bacevičienei klausimų kilo ir dėl to, kas galėtų paimti gyvūnus iš juos kankinančių savininkų? Kur bei kuriam laikui gyvuliai galėtų būti priglaudžiami? Kaip tą padaryti, nepažeidžiant įstatymų, ginančių nuosavybės teisę?

Pakruojo komisariato viršininkas Dalius Prakuraitis informavo, kad ožkas šerti seniūnijos darbuotojams buvo galima ir be policijos talkos.

„Tokiais atvejais, kai žinoma apie vykstantį teisės pažeidimą (kankinamus gyvulius), būtino reikalingumo sąlygomis (šerti ožkų) Civilinis kodeksas suteikia teisę įeiti į privačią teritoriją be savininko žinios ar sutikimo. Atsakomybės už tai nėra“, – informavo viršininkas.

Pakruojo maisto ir veterinarijos tarnybos gyvūnų gerovės specialistas, vyriausias veterinarijos gydytojas inspektorius Algirdas Tepelis paaiškino, jog pagal šiemet įsigaliojusį Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą seniūnija ir turėjo šerti neprižiūrimus gyvulius. Tol, kol teismas nuspręs, kam juos priskirti.

„Tiek policija, tiek seniūnija, tiek mūsų tarnyba turi teisę prašyti antstolių, kad jie kankinamus gyvūnus paimtų iš savininko. Kitas dalykas – kur juos laikyti iki teismo sprendimo, neretai užtrunkančio... Maisto ir veterinarijos tarnyboje tokių patalpų nėra, mes – kontroliuojanti institucija“, – sakė A. Tepelis.

Gali tik įkalbinėti

Seniūnė K. Bacevičienė mato didelę bėdą – girtuoklystę.

„Nuoširdžiai gaila matyti, kad alkoholis skandina Kęstutį – apylinkėse žinomą nagingą šulinių rentinių meistrą. Blaivus vyras tvarkosi namuose, prižiūri savo gyvulius ir paukščius. Bet „užeina gėrimas“ – tada meta viską, keliauja per barus ir landynes“, – prisimena seniūnė.

Pasak jos, seniūnijos darbuotojams ir anksčiau yra tekę lipti per tvorą į jo sodybą dėl nešeriamų ožkų.

Gelbėti vyrą nuo užsitęsusio girtavimo praėjusią savaitę stengėsi ir seniūnijos darbuotojai, ir policija. Neblaivų K. Banį pareigūnai ne kartą buvo pargabenę namo, gainiojo jo sugėrovus.

„Įstatymai leidžia suaugusį savarankišką žmogų, gadinantį sau gyvenimą, tik įkalbinėti tvarkytis“, – sako seniūnė.

Autorės nuotr.

POREIKIS: Linkuvos seniūnė Kazimiera Bacevičienė neabejoja, kad pagalbos reikėjo ne tik badaujantiems gyvuliams, bet reikia ir jų girtaujančiam šeimininkui.