
Naujausios
Senųjų Agailių ir Pusbaublių liepų amžių prailgino arboristai
Kuršėnų kaimiškojoje seniūnijoje, Gedinčių girininkijos Pusbaublių miške augančios dvi valstybės saugomos liepos, skaičiuojančios ne vieną šimtmetį, – Agailių ir Pusbaublių vardus gavo netoli jų augaviečių esantiems kaimams įamžinti. Agailių liepos kamieno apimtis net 4,5 metro, aukštis apie 25 metrus, Pusbaublių liepos apimtis – 4 metrai, aukštis – apie 20 metrų. Tikėtina, kad kai jos dar tik augo, aplink miškų nebuvo, nes panašių parametrų medžių aplinkui daugiau nėra.
Šiuos valstybės saugomus gamtos paveldo objektus buvo nuspręsta, pasitelkus profesionalius arboristus, sutvarkyti – apgenėti abiejų medžių lajas, pagerinti medžių augimo sąlygas. Darbai buvo patikėti Lietuvos arboristų asociacijos narės – bendrovės „Arbovita ir Ko“ specialistams. Darbams vadovavo bendrovės vadovas, profesionalus arboristas, turintis ETW (European Tree Worker) sertifikaciją, Renaldas Žilinskas.
Pirmiausia imta tvarkyti miško tankmėje auganti Agailių liepa. Aplink liepą buvo iškirsti jos polajyje ir į medžio lają besiskverbiantys medžiai bei krūmai. Atlikti pietinės ir pietvakarinės lajos pusės redukciniai genėjimai. Genint stambiąsias sausas šakas buvo taikoma natūralaus lūžio metodika, kai daromas pjūvis, imituojantis natūralaus lūžio paviršių. Toks pjūvis ne tik suteikia natūralumo, kuris pageidautinas medžio senolio lajos skeletinėje struktūroje, bet ir yra naudingas medžio ekosistemai. Naudojant specialius sutvirtinimo lynus, buvo stabilizuota medžio laja, dinaminėmis jungtimis sutvirtintos dvi skeletinės liepos šakos.
Pusbaublių liepa rymo kirtimo pakraštyje, tad jau senokai mėgaujasi šviesa. Tačiau jos tyko kitas pavojus – vis labiau smarkaujantys vėjai, kurie daugeliui medžių būna pražūtingi. Šiai liepai buvo išgenėtos lajos pietinės ir šiaurinės pusės šakos, redukuotos pietinės dalies šakos, išlygintas lajos balansas. Sausoms šakoms taikytas toks pats metodas kaip ir Agailių liepai. Dinamine jungtimi sutvirtinta pietinė skeletinė šaka, polajyje iškirsti krūmai.
Prie abiejų liepų pastatyti informaciniai stendai apie medžius senolius, o prie gausiai lankomos Agailių koplytėlės bei miško kvartalinių sankirtoje pastatytos dvi informacinės rodyklės, rodančios kryptį link senųjų liepų.
Profesionalių arboristų dėka prailgintas šių dviejų medžių gyvavimas.
Renaldas ŽILINSKAS, Orinta KAZĖNIENĖ
Autorių nuotr.
liepos genimos1, liepos genimos2, liepos genimos3, liepos genimos4
Apgenėti senųjų liepų lajas, pagerinti medžių augimo sąlygas ėmėsi retos profesijos atstovai – arboristai, kurie dar turi mokėti įvaldyti ir alpinisto įrankius.