Senosios Žagarės gyventojų sueiga

Senosios Žagarės gyventojų sueiga

Senosios Žagarės gyventojų sueiga

Šeštadienį Žvelgaičių kalno papėdėje skambėjo muzika, sukosi poros, aidėjo žmonių balsai. Čia vyko Senosios Žagarės gyventojų sueiga, išaugusi į tokį renginį iš prieš kelerius metus organizuotos ilgiausios Žagarėje Petro Cvirkos gatvės šventės.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Pasimelsta už gyvus ir mirusius gyventojus

Senosios Žagarės gyventojų sueiga prasidėjo Šv. Mišiomis, kurias Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje, vadinamoje Barboros bažnytėle (Barboros Umiastauskaitės, dėl kurios paskelbimo Palaimintąja pradėta beatifkacijos byla – aut. Past.) aukojo kunigas Marius Dyglys.

Po pamaldų žmonės, nešini lauknešėliais, traukė į Žvelgaičio kalno papėdę, kur jau skambėjo muzika, raginanti paskubėti. Atėjusius pasitikusios merginos į atlapus segė renginio „Mes buvome, esame ir būsime“ dalyvių emblemas, kurias sukūrė Donata Griciūtė.

Visi kūrėsi prie specialių balionais papuoštų stovų su gatvių užrašais.

Laiminga gyvendama „Bulgarijoje“

Renginį poetine gaida pradėjusi prie kalno prisiglaudusios sodybos šeimininkė Stasė Grinienė linkėjo, kad senoji karta būtų pakanti jaunimui, o jaunimas nesivaržytų ir nebėgtų nuo vyresniųjų, kad visi taptų viena bendruomene.

Stasė Grinienė sakė esanti laiminga, kad gyvena „Bulgarijoje“ ( taip vietiniai vadina Senąją Žagarę – aut.past.) šalia tekančios Švėtės upės, nuo kurios, prisimena, dar vaikystėje pakildavęs rūkas apgaubdavo kalną ir atrodydavo, kad ten slepiasi laumės.

„Todėl aš šį vakarą taip pat būsiu laumė – Vandens dvasia,“ – paskelbė S. Grinienė. Kristina Mikalauskienė tapo Miškų dvasia. Jos abi renginyje vedė užsiėmimus, užduotis suaugusiesiems ir vaikams. O jų netrūko...

Užduotys ir siurprizai

Visi stojo į eilę prie čia pat iš rąstų sukrauto laimės šulinio, iš kurio traukė įvairius simboliškus daiktus. Kam kliuvo lėlė, buvo pasveikinti su būsimu vaiku ar anūku, kas ištraukė raktų pakabuką, galėjo tikėtis atrakinti širdies dureles ar turtų skrynią. Siurprizų pakako ir net liko, tad kai kurie norintieji traukė juos po antrą sykį.

Renginio dalyviai taip pat turėjo progą atsisveikinti su šių metų negandomis, ištikusiomis bėdomis, problemomis. Jas reikėjo užrašyti ant lapelių, kurie, sumesti į dėžutę, buvo sudeginti ant laužo.

Vaikai rungėsi linksmosiose užduotyse. Ir vaikai, ir suaugusieji parodė savo talentus. Grojo ir dainavo kolektyvas „Vyšnelė“, kapela „Švėtė“, Arūnas Mikalauskas su dukra Elvina ir kiti.

Apdovanojimai

Renginyje buvo apdovanoti per kelerius paskutinius metus vaikų susilaukę tėveliai. Iš viso per dvejus metus Senojoje Žagarėje jų gimė arba atsikėlė gyventi 8, o šiemet kol kas mažylių susilaukė dvi šeimos.

Vietos gyventojai pastebėjo ir mandagiausius vaikus, kurie gavo padėkos raštus.

Nominacijos „Šiltas, žmogiškas ačiū“ atiteko antro per Švėtės upę pastatyto tilto rėmėjams, organizatoriams. Jų iš viso buvo 16: Žilvinas Sungaila, Alina Šutkutė, Pranas Rakickas, Edmundas Vaičiulis, Aušra Balčiūnė ir kiti.

Nepastebėtas neliko ir buvo apdovanotas į renginį atėjęs vienas vyriausių Senosios Žagarės gyventojų 90-metis Povilas Maksimavičius.

Žmonės šventėje šoko, ėjo ratelius, bendravo, džiaugdamiesi gera nuotaika, kurios nesugadino ir įsibėgėjęs lietus.

Į Žagarę grįžta vasaromis

Kalno gatvės gyventoja Marija Pukinskienė „Krašto žinioms“ sakė jau senokai gyvenanti Visagine, tačiau vasaromis grįžta į Žagarę. Ir dabar čia ilsėdamasi ngalėjo neužsukti į renginį, kartu pavadinusi ir kaimynę Lionginą Goštavičiūtę, toje pačioje gatvėje gyvenančią nuo 1987 metų.

M. Pukinskienė sakė, kad jos sūnus Laimonas taip pat atvyksta į Žagarę, kai vyksta Vyšnių festivalis, nors net neina į Visagino kantri muzikos festivalį. Sūnus sako, kad Žagarės festivalis – pats geriausias.

Zigmas Staponkus, į sueigą atėjęs su anūkais, sakė visada dalyvaujantis tokiuose renginiuose ir su nostalgija prisiminė ant Žvelgaičio kalno surengtą Žagarės 800 metų jubiliejaus šventę.

Senosios Žagarės šventė vyko jau antrą kartą, išaugusi iš Petro Cvirkos gatvės šventės. Petro Cvirkos gatvės gyventojų sueigos pradėtos organizuoti prieš penkerius metus.

Jos vykdavo vis kitose vietose: prie turgaus esančio didelio balto namo, vadinamo „Ramonyne“, kieme, Švėtės upės pakrantėje, Žvelgaičio kalno papėdėje.

Organizatoriai

Viena pagrindinių šventės rengėjų Laima Kupčiūnienė sakė, kad vietos gyventojai suaukojo pinigų. Buvo sudarytas renginio organizatorių komitetas, kuriame, be jos pačios, dirbo Kristina Mikalauskienė, Salomėja Gricienė, Irena Mituzienė, Alfanija Palaimienė, taip pat prisidėjo Ona Strakšienė, Roma Stankienė, Stasė Grinienė, jos sūnus Ričardas bei dar būrys talkininkų. Šventė vyko vietos gyventojų, kurių nejungia jokia organizacija, iniciatyva.

Suskaičiuota, kad šiuo metu Senojoje Žagarėje auga apie 90 vaikų, yra 38 senoliai, kuriems sukako 80 ir daugiau metų. Šioje miesto dalyje yra 16 gatvių.

Autorės nuotr.

DALYVIAI: Linksmai nusiteikę į sueigą atskubėjo Sandra ir Sigitas Budriai iš Aušros gatvės.

VEDĖJOS: Susirinkusius sveikino renginio vedėjos ir organizatorės (iš dešinės) Laima Kupčiūnienė, vandens dvasia tapusi Stasė Grinienė ir miško dvasia apsirengusi Kristina Mikalauskienė.

MUZIKANTAI: Su muzika ateina kolektyvas „Vyšnelė“, kurio buveine keletui metų buvo tapęs baltas pastatas didelis pastatas Senojoje Žagarėje.

ANŪKAS: Senelis Zigmas Staponkus į šventę atsivedė anūką Modestą.

SVEIKINIMAS: Su artėjančia mokslo metų pradžia pedagogus Almą ir Virgilijų Kančelskius (dešinėje) pasveikino viena pagridninių renginio organizatorių Laima Kupčiūnienė.

ILGAAMŽIS: Laima Kupčiūnienė (kairėje) ir Alfanija Palaimienė gėlėmis apdovanojo 90-metį Senosios Žagarės gyventoją Povilą Maksimavičių.

PRIZAI: Kristina ir Arūnas Mikalauskai iš „laimės šulinio“ ištraukė vienodus prizus.

RUNGTYNĖS: Dvi vaikų komandos rungėsi, kuri greičiau išbarstys ir surinks kuprinėse buvusius obuolius.

ŠULINYS: Žmonės iš „laimės šulinio“ traukė savo „laimę“.

KAIMYNĖS: Į renginį atskubėjo kaimynės (kairėje) Marija Pukinskienė, gyvenanti Visagine, o vasaras leidžianti Senojoje Žagarėje, ir Liongina Goštavičiūtė.

LIETUS: Nuo lietaus susirinkusieji slėpėsi po skėčiais ir į namus neskubėjo.

RATELIS: Ir vaikai, ir suaugusieji įsijungė į ratelį.