
Naujausios
Senos sodybos šeimininkė gyvena prisiminimais
Medinė trobelė ant kalno tarytum žiūri į visas keturias puses stikliniais įrėmintais langais. Ant vidinių palangių sustatytos stiklinaitės su pamerktomis rūtų šakelėmis. Sena, šimtametė komoda, spinta, vidury kambario – statinė krosnis, šildantis tik vieną šeimininkės lovos pusę. Kryželis, šventųjų paveikslai. Blyškiais ornamentais siuvinėtas takelis.
Atrodo, jog staiga laikas Skogalio kaime, Michalinos Danisevičienės namuose atsisuko mažų mažiausiai bent šimtmetį atgal. Dabartį išduoda tik televizorius.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Šeimininkė, perkopusi 90-etį, gyvena prisiminimais.
Gimusi netolimame Puidokų kaime, į Skogalį Michalina Danisevičienė atitekėjo, jos teigimu, prieš begalybę.
„Dievas man skyrė nuostabų žmogų. Su savo vyru Stanislovu išgyvenome 53 metus, bet jau 17 metų, kai likau viena kaime. Tiesa, dukra Videlė netoli. Sūnus Klemenselis – jau kapuose“, – vardijo skogališkė.
M. Danisevičienė tvirtino, jog niekuomet jos vyras jai nė vieno pikto žodžio nėra pasakęs. Buvo labai nagingas meistras, statė trobas, krosnis mūrijo, kryžius ir kryželius droždavo. Mažesniems įtaisydavo elektros lemputes, kad šviestų. Prie savo namų buvo pastatęs medinį kryžių, kai nuvirto – sumeistravo metalinį, kuris iki šiol stovi.
Michalina Danisevičienė gyvenimu nesiskųstų, tik labai jau vieną koją skaudą. „Nuo pat „pundamento“, – vaizdingai žemaitiškai paaiškina. Todėl nebedrįsta nuo savo sodybos kalnelio nusileisti, į Tytuvėnų bažnyčią nueiti. Arba nulėkti dviračiu. Vieną, dviratį, kaip pati tvirtino, nuvažinėjusi į „skutus“, naują nusipirko. Dar pernai dviratį mynė, dukrai sukeldama daug nerimo. Šįmet apsiramino. Viskam savas laikas. Tik iki keliuko nueina ir atgal grįžta. Ir visas „spacieris“.
M. Danisevičienė svarstė: gal tos kojos skaudumas nuo sunkių darbų, ypač jauname amžiuje, atsiradęs? Augo Michalina 12 brolių ir seserų šeimoje. Jos tėvas 53 metų mirė, vaikai, kas tik galėjo bent ką dirbti, išėjo tarnauti.
Michalina lankė pirmą klasę. Tuo jos mokslai ir baigėsi. Bet spėjo išmokti gerai skaityti, skaitė laikraščius, net knygas. O tuomet iš klasės išėjo žąsų ganyti, paūgėjusi – karvių, kitų gyvulių.
Nors ir pavargę, žmonės, pasak skogališkės, linksmintis mokėjo. Po darbų laukai nuo dainų skambėdavo. Dainuodavo iš visos širdies Michalinos Stanislovas su broliais ir seserimi, ir ji pati, ir kaimynai. „Kad žinotumei, ponia brangi, dar ir dabar, pasenusi, pasiutimo nepametu: noriu ir uždainuoti, ir užgiedoti“, – šypsojosi.
Kai savo šeimą sukūrė, vyras į valdiškus darbus Michalinos eiti neleido. Liepė namus žiūrėti: dukrą ir sūnų auginti, laikyti karvę, kiaulių, avių, paukščių, sodinti daržus, valgį virti ir panašiai.
„Kolūkio runkelių normas vis viena tekdavo nuravėti, o šiaip buvau namų šeimininkė. Dar ir siuvinėdavau, megzdavau, verpdavau, ausdavau. Mano mama buvo audėja, iš jos ir išmokau“, – pasakojo.
Kartais, kai liūdnesnės mintys ar prisiminimai užplūsta, skogališkė pamąsto apie mirtį. Metų jau daug nugyveno, nemažai ir ligų, operacijų, nelaimingų atsitikimų iškentė.
„Bet neima manęs Dievas. Dar TEN man neatsilaisvino vieta. Dar šioje žemelėje reikia pabūti“, – šmaikštavo Michalina Danisevičienė.
Labai dažnai moteriai atrodo, jog su savo kokius tris šimtus metų skaičiuojančia sodyba laikui atėjus išeis kartu. Suaugusios, supratusios, žinančios viena kitos aštrius kampus, tamsias pašales ir saulės nutviekstas vietas, kartu klausančios pavasarį paukščių čiulbesyje iš nuostabos tylinčių medžių. Tikriausiai taip ir atsitiks, nes tuščia sodyba – irgi mirusi.
Bet kol kas mama, senelė, prosenelė ir jos sodyba neužmiršta, lankoma artimųjų.
Autorės nuotr.
Michalina Danisevičienė sakė tiesiog suaugusi su savo sodyba.
Pavasariais sodyba skęsta paukščių čiulbėjime, nes ir medžiuose, ir ant pastatų sienų prikabinta daug inkilų.
M. Danisevičienė, nors ir devyniasdešimtmetį perkopusi, atmintimi nesiskundžia, gerai prisimena įvairiausius nutikimus, vaizdingai pasakoja.
Iš senų laikų likęs šeimininkės siuvinėtas takelis.
Ant dvigubo stiklo lango palangės – stiklinaitės su pamerktomis rūtomis.