
Naujausios
Senjorai linksmai minėjo Nepriklausomybės atkūrimo dieną
Antradienį Kelmės kultūros centre Trečiojo amžiaus universiteto studentai susirinko linksmai paminėti Nepriklausomybės atkūrimo dieną.
Renginyje „Laisvė įamžinta mūsų širdyse“ netrūko dainų, šokių, viktorinų ir prizų. Trečiojo amžiaus universitetą lanko 123 vyresnio amžiaus kelmiškiai.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Trečiojo amžiaus universiteto penkmetis
„Žmogaus gyvenimas vertingiausias tada, kai jis įprasminamas tautoje, kai jis susiejamas su jos darbais ir žygiais, jos siekiais ir viltimis dabartyje ir ateityje“.
Tokiais poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais Nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtą renginį „Laisvė įamžinta mūsų širdyse“ pradėjo Suaugusiųjų mokymo centro direktorė Diana Razminienė. Į renginį susirinko jau penkmečio sulaukusio Trečiojo amžiaus universiteto studentai.
Trečiojo amžiaus universitetas įsteigtas 2012 metais, jame veikia Filologijos (lietuvių, anglų vokiečių kalbų studijos), Menų (dainavimo, šokių, amatų, dramos studijos, linijiniai šokiai), Sveikatos (šachmatai, sveikatinimas, sportas), Socialinių mokslų (psichologija, politologija), Kraštotyros ir turizmo, Informacinių technologijų fakultetai.
Renginyje dalyvavo Tarybos narys Kęstutis Bilius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas. Svečiai vyresnio amžiaus kelmiškius sveikino su neblėstančia energija, entuziazmu, įvairiomis veiklomis.
Laiko juosta – nuo seniausių laikų iki šiandienos
Senjorai įrodė, jog šventes galima švęsti linksmai, išradingai.
Trečiojo amžiaus universiteto šokėjai, rodos, nepailsdami sušoko keletą šokių, dainininkai – dovanojo dainų, dramos studijos dalyviai – žemaitiškai papasakotų istorijų.
Senjorams dėstanti Tytuvėnų gimnazijos psichologė Rima Pažerauskienė pasiūlė pasikalbėti apie istoriją ("mano, jūsų, kelmiškių"), pasinaudojant laiko juosta. „Gal ir jūs padėsite man užpildyti Kelmės istorinę laiko juostą?“, – sakė psichologė.
1528 metais Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenės surašyme buvo paminėtas Mykolas Vaišvila. „Pasirodo jis yra mano protėvis, vėliau gavęs privilegiją valdyti Kubiškės dvarą“, – sakė.
Laiko juosta praslinko įvairūs laikmečiai Kelmėje: 1915 metų gaisras, du didieji karai, griuvėsiai ir kilimas, progimnazijos ir gimnazijos įkūrimai, pokaris, sovietmetis, paradai, išvykos, dainų ir šokių šventės, vėl – Nepriklausoma Lietuva, įstojimas į NATO, Europos sąjungą.
Kelmiškiai laiko juostą papildė savais prisiminimais apie pirmuosius daugiabučius, profesionalaus paminklo atsiradimą.
Mankšta protui ir 74161 lietuviškas žodis
Trečiojo amžiaus studentams buvo pasiūlyta pamankštinti protą – Kraštotyros ir turizmo fakulteto vadovas Algimantas Armalis surengė nedidelę viktoriną-žaidimą, kuriame iš aprašymų ir nuotraukų reikėjo įvardinti žymius Kelmės krašto žmones: kūrėjus, politikus, visuomenininkus.
Savivaldybės vyriausioji kalbos tvarkytoja Ona Laima Gudzinevičiūtė, Trečiojo amžiaus universiteto studentus mokanti lietuvių kalbos, priminė, jog Valstybinė lietuvių kalbos komisija laiką nuo vasario 16-osios iki kovo 11-osios paskelbė Lietuvių kalbos dienomis.
Šiemet, vasario 21-ąją, Gimtosios kalbos dieną, Kelmės rajono bendruomenė įsteigė rajone Lietuvių kalbos draugijos Kelmės skyrių. „Trečiojo amžiaus universiteto studentai, tikiuosi, yra aktyvūs šios draugijos nariai – stojo gimtosios kalbos sargybon“,– sakė renginio viešnia.
Į šventinę popietę O. L. Gudzinevičiūtė atvyko parengusi keletą klausimų, net provokacinių. Pavyzdžiui, ar yra buvę darbe girti. „Džiaugiuosi, jog labai greitai supratote klausimo prasmę. Norėjau išgirsti, ar kas nors darbe jus girdavo, ar esate gavę padėkos, garbės raštų, gėlių ir panašiai. Girtas – ir pagirtas“, – sakė.
Senjorams teko pasukti galvas, kad atsakytų į klausimą, kelių skiemenų yra ilgiausias lietuvių kalbos žodis. Kalbininkai yra užrašę 13 skiemenų žodį „nebepasikiškiakopūsteliaudavome“. Daugiausia lietuvių kalboje dviskiemenių žodžių, sudarytų iš šešių ar septynių raidžių.
Trumpiausi lietuvių kalboje jungtukas „o“, prielinksnis „į“, jaustukai „a, ė, o“. Senjorai iš karto atsakė, jog dažniausiai vartojamas žodis yra jungtukas „ir“, dažniausia raidė – i, aplenkusi a ir s.
Nesudarė sunkumų ir klausimas apie daiktavardžius, turinčius tiek vyriškąją, tiek ir moteriškąją giminę. Salėje greitai nuskambėjo žodžiai naktibalda, valkata, akiplėša, mėmė.
Senjorai žinojo, jog Lietuvoje dažniausia nelietuviškos kilmės yra Kazlausko pavardė, lietuviškos – Butkus, Balčiūnas, Žemaitis.
Lietuvių kalba turtinga septyniais linksniais, lietuviškų žodžių galūnės parodo santykį sakinyje. Vokiečių kalboje linksnių yra tik keturi, estų – net 15. Dabartinės lietuvių kalbos žodyne įrašytas 74161 žodis.
Pasaulyje yra labai daug kalbų, sunku tiksliai visas ir suskaičiuoti. Mokslininkai teigia, jog daugiau negu 7 tūkstančiai.
„Klausimų būtų ir daugiau, bet kviečiu lankytis paskaitose ir džiaugiuosi jau esamais studentais“, – sakė O. L. Gudzinevičiūtė.
Viktorinoje senjorai dalyvavo aktyviai, teisingai atsakiusieji sulaukė dovanėlių.
Per renginį senjorai parašė didžiulį laišką, įvardindami, ką kiekvienam reiškia Lietuva. Laišką nuspręsta perskaityti per Trečiojo amžiaus universiteto penkmečio šventę.
Autorės nuotr.
Trečiojo amžiaus universiteto studentai Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimą pradėjo Tautine giesme.
Suaugusiųjų mokymo centro direktorė Diana Razminienė renginį vedė vilkėdama tautinį kostiumą.
Pirmą sykį dainavo Trečiojo amžiaus universiteto Muzikos ir dainavimo studiją lankantys vyrai su vadovu Augustinu Bartkevičiumi (pirmas iš kairės).
Šokiai keitė šokius. Senjorai įrodė, jog turi ir noro, ir jėgų linksmai gyventi ir kitus linksminti.
Su Trečiojo amžiaus universiteto studentais Nepriklausomybės atkūrimo dieną minėjo ir vienintelis iš Tarybos narių Kęstutis Bilius.
Savivaldybės kalbos tvarkytoja Ona Laima Gudzinevičiūtė savo studentams pateikė įvairių klausimų apie kalbą.