Seniūnaičiui per mėnesį – 33 litai?

Seniūnaičiui per mėnesį – 33 litai?

Seniūnaičiui per mėnesį – 33 litai?

Rajono seniūnaitijose išrinkti seniūnaičiai dirba be atlygio. Kol kas jiems nepadengiamos ir su jų darbu susijusios išlaidos. Rajono politikai siūlo kas ketvirtį seniūnaičiams išmokėti po 100 litų. Reali ši suma ar pasijuokimas iš seniūnaičio darbo?

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Vyriausybės atstovas parašė reikalavimą

Šiandien rajono Taryba turėtų nuspręsti, kokio dydžio išmokas mokėti seniūnaičiams, kad šiems bent iš dalies būtų padengiamos su jų veikla susijusios išlaidos. Taip pat turėtų būti patvirtinta atsiskaitymo už jas tvarka. Tai padaryti tarybas įpareigoja Vietos savivaldos įstatymo pakeitimai.

Nors įstatymo naujovė įsigaliojo nuo šių metų sausio mėnesio, iki šiol rajone ši tvarka nebuvo patvirtinta. Būtent dėl to Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje Jonas Novogreckis vasario 27 dieną parašė reikalavimą rajono Tarybai, ragindamas neatidėliojant įgyvendinti įstatymą.

Pagal įstatymą seniūnaičiui su jo, kaip seniūnaičio veikla, susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, gali būti skiriama išmoka. Kur buvo panaudoti pinigai, seniūnaičiai turėtų atsiskaityti ne rečiau kaip vieną kartą per metus.

Skirtingos nuomonės

Svarstant su seniūnaičių išmokomis susijusį sprendimo projektą Investicijų ir kaimo plėtros komitete, Tarybos narių nuomonės išsiskyrė.

Komiteto pirmininkas Edmundas Adomavičius kritikavo projekte siūlomą 100 litų kompensaciją ketvirčiui.

„Seniūnaitis daugiau pravažinės atsiskaitinėdamas mums. Simbolinių pinigų davimas yra blogas dalykas. Pinigai duodami už darbą, o jei ši figūra yra butaforinė, tai jos net neturėtų būti“, – sakė rajono Tarybos veteranas.

E. Adomavičiaus nuomone, seniūnaičiui mažiausiai reikėtų mokėti 250 litų per mėnesį. Pasak Tarybos nario, neretai būna paradoksalių situacijų, kai seniūnaitis reikalais domisi, bando padėti ir sužino viską pirmiau nei seniūnijos darbuotojai ir jam niekas net "ačiū" už tai nepasako, o etatiniai seniūnijų darbuotojai yra nežinia kur.

Tarybos nario Vitolio Januševičiaus nuomone, seniūnaitis nėra seniūno dešinioji ranka, tad ir išmoka yra simbolinė. Komiteto narių nuomone, bendruomenės esą dirba daugiau.

Vicemeras Kazimieras Augulis patikino komitetą, jog šių metų biudžete lėšų seniūnaičių išmokoms net nėra numatyta, todėl 100 litų ketvirčiui pradžiai pakaks, o vėliau bus galima mechanizmą ir keisti. Esą kituose rajonuose yra numatyta ir mažesnio dydžio kompensacijų. Anot vicemero, Akmenės savivaldybė seniūnaičiams nupirko po telefoną už litą pokalbiams, ir viskas.

K. Augulis informavo, jog kiti komitetai pritarė projekte numatytam išmokos dydžiui.

Seniūnaitis: „Iš išmokos neprasigyvensi“

Rajone iš viso yra 40 seniūnaičių. Radviliškio miesto seniūnijoje naujai kadencijai gegužės pabaigoje buvo išrinkti šeši seniūnaičiai.

Kudirkos seniūnaitijai vadovaus Aidas Lapinskas, Eibariškių – Salvinija Vaičiūnienė, Lizdeikos – Vijolė Česienė, Rūmų – Česlovas Čižikas, Vaižganto – Jovita Masiulienė, Lituanikos – Pranas Sluckus. Pastarasis seniūnaitis šį visuomeninį postą užims trečią kadenciją.

Šiaulių apskrities generolo P. Plechavičiaus Šaulių 6-osios rinktinės Radviliškio kuopos vadas, Radviliškio garbės pilietis P. Sluckus – radviliškiečiams gerai pažįstamas kaip įvairių renginių dalyvis, talkų organizatorius, aktyviai dirbantis su jaunaisiais šauliais.

P. Sluckus pripažino, jog didelių darbų nuveikti seniūnaičiai neturi galių, tačiau išklausyti žmonių problemas, kad jiems nereikėtų dėl smulkmenų trukdyti seniūno, gali ir turi.

„Būna, paskambina žmonės, kad kiemas duobėtas, kad sporto aikštelė nesutvarkyta. Susirašau viską ir einu su seniūnu derinti. Arba komisijoj kokioj reikia dalyvauti, kokią talką surengiam. Laiko šis darbas atima. Ir telefonu tenka skambinėti. Už kurą mums neapmoka, tad aš stengiuos visur pėsčias apeiti“, – sakė seniūnaitis.

Pasak P. Sluckaus, kaimo seniūnaičiams turėtų būti mokama mažiausiai 400 litų išlaidų padengimo kompensacija per mėnesį, nes jų teritorijos, kuriose dirba, yra gerokai didesnės ir ten pėsčiomis nepavaikščiosi kaip mieste. O mieste esą reali išmokos suma būtų 200-300 litų per mėnesį, na, bent jau 100.

„Aš kariškis, todėl esu įpratęs: reikia – ir einu, kad ir be pinigų. Iš tų kelių šimtų litų neprasigyvensi, bet jie paskatintų seniūnaičius aktyviau dirbti, padidintų jų atsakomybę“, – svarstė P. Sluckus.

Autorės nuotr.

SENIŪNAITIS: Radviliškio miesto garbės piliečiui Pranui Sluckui (kairėje) su miesto seniūnu Leonu Grigaliūnu tenka bendrauti ne tik atsiimant apdovanojimus ir nominacijas, bet ir dirbant seniūnaičio darbą, kuris yra visuomeninis.

IŠMOKA: Rajono politikai siūlo seniūnaičiams mokėti 100 litų per ketvirtį (33 litai per mėnesį) išmoką.