
Naujausios
Seniausiam joniškiečiui sukako 104 metai
Joniškiečiui Kaziui Kazimieraičiui, tarnavusiam tarpukario Lietuvos kariuomenėje ir kovojusiam fronto linijose sovietinėje armijoje, rugpjūčio 18 dieną sukako 104 metai. Pirmadienį Joniškio parapijos senelių namuose „Santara“ gyvenantį ilgaamžį sveikino Savivaldybės, Pagyvenusių žmonių asociacijos atstovai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Nuotaika niekada nebuvo bloga
104-erių metų sulaukusiam Kaziui Kazimieraičiui Karo veteranų organizacijos Joniškyje pirmininkas Juozas Gylys linkėjo išlikti žvaliam ir nestokojančiam humoro, koks visada buvo. Į tai sukaktuvininkas atšovė: „Niekada mano nuotaika nebuvo bloga“.
Vicemerė Vaida Aleknavičienė sakė, kad visi lauks vyriausio rajone gyventojo 105 ar net 110 metų jubiliejaus, sveikinimo žodžius tarė ir senelių namų „Santara“ atstovai.
Beveik metus „Santaroje“ gyvenantis ilgaamžis aplinkinius džiugina savo ramybe ir draugiškumu. Senelių namų direktoriaus pavaduotoja Liucija Parčiauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kas rytą atsikėlęs senolis ne tik pats pasikloja lovą, bet visus patalus, užklotą glostyte išglosto, kad lygiai gulėtų.
Kasdien jis, užsidėjęs ausines, nes nebeprigirdi, klausosi radijo, mėgsta padainuoti.
K. Kazimieraitis beveik visą gyvenimą dėl jokių ligų nesikreipė į gydytojus, tad kai būnant 95-erių prireikė pas juos apsilankyti, medikai nustebo, neradę jo medicininės kortelės.
Niekad nebuvo „sugriuvęs“
Ilgaamžis juokauja, kad niekada nebuvo „sugriuvęs“. Pensijoje būdamas Šiaulių geležinkelio ruože dirbo iki 70 metų. Tarnavo ir darbininku, ir iešmininku, ir vagonų prižiūrėtoju. Tekdavo bėgius taisyti, vagonus remontuoti, iešmus kapoti. Beveik iki šimto metų dar gyveno atskirai savo name, laikė vištų.
O pirmųjų sunkių darbų ėmėsi būdamas dar visai vaikas. Tėvas mirė, kai jam suėjo vos 8-eri. Keturių vaikų šeimoje Kazys buvo antras pagal amžių po vyresnės sesers, taigi, didžiausias vyras, kuriam teko imtis šeimininko pareigų.
1934–1935 metais jis tarnavo tarpukario Lietuvos kariuomenėje, o prasidėjus Antrajam pasauliniam karui jau buvo išvarytas į sovietinius dalinius. Prasidėjus mobilizacijai, gavęs šaukimą Kazys kitą rytą ketino prisistatyti į štabą, bet jau tą patį vakarą namuose pasirodė rusų kareivis, kuris prieš ūkininką, šėrusį arklius, atkišo automatą: „Ruki v vierch“ („Rankas aukštyn“ – aut. past.) ir išvarė.
Karo lauke Kazys Kazimieraitis du kartus buvo sužeistas, bet sėkmingai. Pirmą kartą nė nejuto, draugai parodė per sprandą varvantį kraują. Antrą kartą, jau vaduojant Kaliningradą, skeveldra pataikė į kairiąją ranką.
Karo nei sovietų neromantizuoja
Karo veteranas nei karo, nei sovietų neromantizuoja, nors ir buvo apdovanotas medaliais už Kionigsbergo (Kaliningrado) išvadavimą, pergalę prieš Vokietiją. Sulaukusiam šimto metų jam Lietuvoje gyvenančių II pasaulinio karo dalyvių, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, organizacijos respublikinis komitetas suteikė Garbės nario vardą ir skyrė II pasaulinio karo dalyvio Garbės ženklą.
„Eidavome per degančius sugriautus miestus. Matėme liepsnose skęstančius negyvų žmonių kūnus. Baisus vaizdas“, – taip karą prisimena jo dalyvis.
Autorės nuotr.
JNFO_Nemunis_Kazimieraitis_LR
104-erių Kazį Kazimieraitį (dešinėje) sveikino jo kolega karo veteranas Vaclovas Nemunis.