Senatvė ir kiaulių maras retina gyvulių bandas

Senatvė ir kiaulių maras retina gyvulių bandas

Se­nat­vė ir kiau­lių ma­ras re­ti­na gy­vu­lių ban­das

Kel­mės ra­jo­no Pet­ra­liš­kės kai­mo ūki­nin­kas Ar­vy­das Pa­lu­bins­kas kol kas lai­ko ke­le­tą kiau­lių sa­vo po­rei­kiams. Kai jas pa­pjaus, dar ne­ži­no ar dar au­gins. Ne­ra­mi­na prie ra­jo­no ri­bos ar­tė­jan­tis kiau­lių ma­ras. Ka­dan­gi kai­my­ni­niuo­se ra­jo­nuo­se jau už­fik­suo­ti af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro at­ve­jai šer­nams, ra­jo­nas pa­skelb­tas bu­fe­ri­ne zo­na.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Bu­fe­ri­nė zo­na

„Kiau­lės nuo se­nų se­no­vės mai­ti­no lie­tu­vius. Jas au­gi­no ma­no pro­se­ne­liai, se­ne­liai ir tė­vai, au­gi­nu ir aš sa­vo po­rei­kiams. Juk kai­me gy­ven­da­mas nei­si į par­duo­tu­vę pirk­ti mė­sos", – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė Pet­ra­liš­kės kai­mo ūki­nin­kas Ar­vy­das Pa­lu­bins­kas.

Ūki­nin­kas lai­ko­si bio­sau­gos rei­ka­la­vi­mų, to­dėl ne­ti­ki, jog af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras ka­da nors ateis ir į jo kie­mą. Ta­čiau jei­gu taip nu­tik­tų, pa­tir­tų nuo­sto­lį. To­dėl kol kas ne­ži­no, ar to­liau lai­kys kiau­lių.

Vid­so­džio kai­mo ūki­nin­kas Lai­mo­nas Šiu­šė pa­sa­ko­ja, jog jo tė­vai kiau­les pa­kei­tė viš­to­mis. Nu­si­per­ka vie­ną par­ti­ją broi­le­rių, užau­gi­na, iš­pjau­na. Per­ka nau­ją par­ti­ją viš­čiu­kų. O pa­ties Lai­mo­no šei­ma kiau­lių nie­kuo­met nė ne­lai­kė. Ka­dan­gi tu­ri dar­bus, už­sii­ma tik au­ga­li­nin­kys­te.

Lai­mo­nas pri­klau­so me­džio­to­jų bū­re­liui, pa­ste­bė­jo, jog su­griež­tė­jo rei­ka­la­vi­mai dėl žvė­rių sker­die­nos tik­ri­ni­mo.

Ka­dan­gi af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras nu­sta­ty­tas šer­nams kai­my­ni­niuo­se Rad­vi­liš­kio ir Ra­sei­nių ra­jo­nuo­se, Kel­mės ra­jo­nas pa­skelb­tas bu­fe­ri­ne zo­na. Tai ap­sau­gi­nė te­ri­to­ri­ja, ku­rio­je tai­ko­mi griež­čiau­si bio­sau­gos rei­ka­la­vi­mai, su­stip­rin­ta kiau­lių ūkių kont­ro­lė.

Klau­si­mas svars­ty­tas ra­jo­no ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­jos po­sė­dy­je. Kel­mės vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos gy­dy­to­jai – ins­pek­to­riai su­si­tin­ka su se­niū­ni­jų gy­ven­to­jais. In­for­muo­ja, jog ūki­nin­kai ga­li iš­skers­ti kiau­les iki ge­gu­žės 1 die­nos ir už kiek­vie­ną pa­skers­tą suau­gu­sią kiau­lę gau­ti 100 eu­rų vien­kar­ti­nę kom­pen­sa­ci­ją. Pa­si­nau­do­ję pa­ra­ma jie ne­ga­lė­tų lai­ky­ti kiau­lių dve­jus me­tus.

De­ja, kad ir siū­lan­tys kom­pen­sa­ci­jas gy­dy­to­jai ne vi­sur su­tin­ka­mi drau­giš­kai. Smul­kie­ji kiau­lių au­gin­to­jai pik­ti­na­si per­ne­lyg griež­ta ir dar vis griež­tė­jan­čia kont­ro­le, klau­sia, iš ko kai­mie­čiai gy­vens, kai ne­be­liks gy­vu­lių.

Ste­bė­se­na ir kont­ro­lė stip­rės

Kel­mės vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos vir­ši­nin­kas Vy­tau­tas Vi­lei­kis tvir­ti­na, jog ste­bė­se­na, ra­jo­ną pa­skel­bus bu­fe­ri­ne zo­na, stip­rės. Bus pri­va­lo­ma tir­ti vi­sų su­me­džio­tų ir ras­tų nu­gai­šu­sių šer­nų sker­die­ną ir nu­sta­ty­ti, ar jie ne­si­rgo af­ri­ki­niu kiau­lių ma­ru. Bent kar­tą per sa­vai­tę me­džio­to­jai pri­va­lės tik­rin­ti žvė­rių šė­ryk­las ir ki­tas su­si­bū­ri­mų vie­tas – ar nė­ra nu­gai­šu­sių šer­nų.

No­rin­tys ir to­liau au­gin­ti kiau­les ūki­nin­kai pri­va­lės įgy­ven­din­ti pa­grin­di­nius bio­lo­gi­nio sau­gu­mo rei­ka­la­vi­mus.

Gy­vu­lių ma­žė­ja

Kel­mės ra­jo­ne yra tik ke­tu­ri stam­bes­nie­ji kiau­lių au­gin­to­jai, lai­kan­tys dau­giau kaip šim­tą kiau­lių ar­ba dau­giau kaip dvi par­ša­ve­des ir dau­giau kaip vie­ną kui­lį. Ki­ti – vi­du­ti­niai ir smul­kūs.

Iš vi­so ra­jo­ne yra 804 kiau­lių ban­dos, iš­si­mė­čiu­sios per vi­sas de­šimt se­niū­ni­jų. Jo­se lai­ko­ma 25 022 kiau­lės. Nuo vie­nos iki de­šimt kiau­lių lai­ko 786 ūki­nin­kai. Jų ban­do­se yra 2497 kiau­lės. Dau­giau kaip po 11 kiau­lių lai­ko 16 ūki­nin­kų. Už­re­gist­ruo­tos dvi di­de­lės fer­mos, ku­rio­se au­ga 22 276 kiau­lės.

Kiau­lių skai­čius per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus su­ma­žė­jo 20 pro­cen­tų.

Ta­čiau V. Vi­lei­kio nuo­mo­ne, ne vien dėl kiau­lių ma­ro. Kai­mas sens­ta. Vy­res­nie­ji gy­ven­to­jai ne­tu­ri jė­gų lai­ky­ti gy­vu­lių. Jau­ni neau­gi­na.

Ma­žė­ja ne tik kiau­lių. Ma­žė­ja ir kar­vių, bei ki­tų gy­vu­lių. Šiuo me­tu Kel­mės ra­jo­no gyen­to­jai lai­ko 27 586 gal­vi­jus, 10 934 mel­žia­mas kar­ves, 9811 mė­si­nių gal­vi­jų, 2862 avis, 227 ark­lius ir 69 ož­kas.

Au­to­rės nuo­tr.

Kiau­lių Kel­mės ra­jo­ne su­ma­žė­jo 20 pro­cen­tų. Ra­jo­nui ta­pus bu­fe­ri­ne kiau­lių ma­ro zo­na, pro­gno­zuo­ja­mas dar di­des­nis su­ma­žė­ji­mas.