
Naujausios
Senąją Trijų kryžių kompoziciją pakeis nauja
Beveik tris dešimtmečius Radviliškyje netoli bažnyčios stovėjusi Trijų kryžių kompozicija, įamžinusi Sibiro platybėse žuvusius tremtinius ir politinius kalinius, prieš Velykas bus nugriauta ir sudeginta. Kryžių vietoje atsiras nauji.
Laisvės alėjoje tremtinius ir kovotojus už Lietuvos laisvę primins čia įrengtas architektūrinis ansamblis.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Suremontuoti nebeįmanoma
Radviliškio miesto seniūnijoje su visuomene aptarta, kaip turėtų atrodyti atnaujinta Trijų kryžių ir šalia jų esanti kompozicija „Skausmo ir kančios kelias“.
1989 metais pastatyti kryžiai, pasak seniūnijos specialistų, per tiek metų pradėjo pūti ir ėmė kelti pavojų aplinkiniams, todėl atsirado būtinybė juos pakeisti naujais. Kryžiams atnaujinti bei aplinkai šalia jų pertvarkyti iš biudžeto skirta 6 tūkstančiai eurų.
Į aptarimą, kokia turėtų būti atnaujinta kompozicija, atėjo tik keli tremtinių atstovai – kitų radviliškiečių renginys nesudomino.
Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos rajono skyriaus vadovė Stasė Janušonienė patikino, kad su pasiūlymais bus supažindinti ir kiti tremtiniai.
Anot miesto seniūno Ernesto Mončausko, prie Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios stovintys kryžiai bus nugriauti, kadangi jų suremontuoti nebeįmanoma. Svarstyta, iš ko turėtų būti gaminami nauji – iš metalo ar medžio?
Rajono Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Artūro Valucko teigimu, reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad naujieji kryžiai stovės prie architektūriniu paminklu paskelbtos 1876 metais statytos medinės varpinės, todėl abu statiniai turi derėti prie šio statinio.
Šie architekto teiginiai įtikino susirinkusiuosius, kurie pritarė tam, kad ir naujieji kryžiai būtų padaryti iš medžio. Be to, mediniai kryžiai galėtų atsirasti greičiau nei metaliniai.
Sukurti naujus kryžius pasiūlyta senųjų kryžių bendraautoriaus Edmundo Gaubo sūnui menininkui Martynui Gaubui ir šiuo metu laukiama jo atsakymo.
Taip pat bus pratęsta dekoratyvinė betoninė sienelė, išrauti kadagiai, kurių vietoje bus įrengta veja.
Aptartos architektūrinio ansamblio detalės
Tremtinių paprašyta išsakyti savo nuomonę ir dėl Laisvės alėjoje šiemet iškilsiančio architektūrinio ansamblio, tartasi, kokias keturias pagrindines Radviliškio krašto žmonių trėmimo datas ir vietas, į kurias buvo tremti Radviliškio krašto žmonės, reikėtų iškalti paminkle.
Kol kas siūlymai nėra galutiniai, tačiau buvo paminėti skausmingiausi 1941-ieji metai, skaitlingiausi 1948-ieji, 1949-ieji ir 1951-ieji metai. Siūlyta, kad informacinėse lentose būtų paminėtos šios trėmimų vietos – Krasnojarso kraštas, Irkutsko sritis, Vorkuta ir Inta.
Šios vietos ir datos bus įamžintos keturiose simbolinėse stotelėse (prie suoliukų įrengtose informacinėse plokštėse). Prie kiekvieno suoliuko bus pasodintas medis, kuris simbolizuoja kraštą, į kurį buvo ištremti Radviliškio rajono žmonės.
Prie Lietuvai skirto suoliuko, S. Janušonienės siūlymu, turėtų augti lietuviškas medis: alyva, diemedis, liepa ar beržas. Prie kitų trijų augs trys Sibiro medžiai: kedras, sibirinė pušis bei maumedis.
Ant obelisko, kuris bus pastatytas memorialo dalyje, skirtoje įamžinti kovotojų už laisvę atminimą, nuspręsta įamžinti Vyties kryžiaus kavalierių, kilusių iš Radviliškio valsčiaus, žuvusių 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovose, pavardes.
Kitoje obelisko pusėje bus išraižytas tekstas, skirtas pagerbti Lietuvos kariuomenės savanorių, kilusių iš Radviliškio valsčiaus ir dalyvavusių 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovose, atminimą. Kalti jų pavardes ant obelisko atsisakyta dėl savanorių gausos ir galimų istorinių netikslumų.
Istoriko Zenono Vasiliausko turimais duomenimis, Radviliškio rajone buvo apie 250 pripažintų savanorių, iš jų Radviliškio valsčiuje – 106, likusieji – kituose rajono valsčiuose.
Laisvės paminklu vadinamas memorialinis ansamblis Laisvės alėjoje pratęs viešąją erdvę, esančią šalia ten jau stovinčio Tremties vagono.
Anot idėjos autorių, architektūrinio ansamblio vieta bus pagrindinė susibūrimų vieta minint Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Rugpjūčio 23-iąją, Juodojo kaspino dieną.
Autorės nuotr.
Prie Radviliškio bažnyčios beveik tris dešimtmečius stovinčią Trijų kryžių kompoziciją pakeis nauja.
Kokia turėtų būti naujoji Trijų kryžių kompozicija ir koks – architektūrinis ansamblis Laisvės alėjoje su architektu Artūru Valucku (dešinėje) aptarė rajono Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovai.