Savivaldybių indekse Radviliškis – tryliktas

Savivaldybių indekse Radviliškis – tryliktas

Savivaldybių indekse Radviliškis – tryliktas

Užpernai buvusi tarp autsaiderių, pernai užėmusi 19-ąją poziciją, šiemet rajono Savivaldybė šoktelėjo į 13-ąją vietą Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) skelbiamame savivaldybių indekse. Tam įtakos turėjo ir mažiausia biudžeto skola tarp visų kitų mažųjų savivaldybių.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Gerai įvertino kelias sritis

Savivaldybių indekse rajono Savivaldybė šiemet surinko 55,7 balo iš 100 galimų ir tarp 54 savivaldybių užėmė 13-ąją poziciją.

Kitų apskrities rajonų savivaldybių reitingai yra žemesni – Pakruojis užėmė 23-24 pozicijas, surinkęs 47,7 balo, Akmenės rajonas – 34-35 (42,5 balo), Kelmės rajonas – 39 (40,1 balo), Šiaulių rajonas – 43-45 (38 balai), Joniškio rajonas – 49 (34,9 balo).

Rajonas aukštus įvertinimus gavo biudžeto, transporto bei komunalinių paslaugų srityse, tačiau švietimo, investicijų ir plėtros bei sveikatos ir socialinės rūpybos sritys nesulaukė gerų įvertinimų.

Pasak savivaldybių vertintojų, vienas didžiausių radviliškiečių pasiekimų buvo tas, kad praėjusiais metais rajono Savivaldybė turėjo mažiausią biudžeto skolą iš visų mažųjų šalies savivaldybių – 19,2 procento nuo pajamų 2013 metais, 17 procentų praėjusiais metais.

Geriausią biudžeto srities įvertinimą rajonui užtikrino tai, kad biudžete nėra pradelstų mokėjimų, kad skelbiami viešieji konkursai bei yra taupus Savivaldybės valdymas.

Komunalinių paslaugų srityje LLRI vertino geriamojo vandens kainą, žiūrėjo, ar Savivaldybės komunalinių paslaugų įmonės dirbo nenuostolingai, įvertino, kokią dalį šilumos pagamino nepriklausomi gamintojai.

Šioje pozicijoje Radviliškis tapo trečias, surinkęs 89,8 balo. Anot vertintojų, prie tokio balo prisidėjo mažesnė nei vidurkis šilumos kaina – 6,03 ct/kWh lyginant su 7,08 ct/kWh vidurkiu.

Transporto srityje gerai buvo įvertinta tai, kad visiems maršrutams buvo skelbti viešieji konkursai ir kad visus maršrutus aptarnavo privatūs vežėjai.

Nurodė ir trūkumus

Indekso sudarytojai identifikavo ir trūkumus, kurie rajonui kišo koją siekiant aukštesnio reitingo.

Švietimo srityje akcentuotas neefektyviai valdomas bendrojo lavinimo mokyklų plotas. LLRI duomenimis, skaičiuojant vienam mokiniui, Radviliškio rajono savivaldybėje šis rodiklis buvo vienas didžiausių – 24,7 kvadratinio metro, lyginant su 16,5 kvadratinio metro vidurkiu.

„Investicijų ir plėtros srityje taip pat stokojama progreso. Tiesioginių užsienio investicijų kiekis vienam gyventojui buvo vienas žemiausių, o verslo liudijimus įsigijusių gyventojų skaičius, tenkantis 1000 gyventojų – net 36 procentais mažesnis nei vertinamų savivaldybių vidurkis“, – trūkumus nurodė vertintojai.

Anot jų, sveikatos ir socialinės rūpybos srities vertinimą neigiamai paveikė tai, kad 2014 metais Radviliškio rajono savivaldybėje socialinės pašalpos gavėjų dalis buvo viena didžiausių (7 procentai, lyginant su 6,3 procento vidurkiu).

Patobulino metodologiją

LLRI savivaldybių indeksus paskelbė penktą kartą.

Lietuvos savivaldybių indeksas vertina, kiek savivaldybėse yra ekonominės laisvės ir kaip efektyviai savivaldybės valdomos.

Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės. Tarp jų – komunalinės paslaugos transportas, švietimas, sveikata ir socialinė rūpyba, mokesčiai, biudžetas, turto valdymas, administracija bei investicijos ir plėtra.

Indekso metodologija šiais metais buvo patobulinta. Siekiant tiksliau įvertinti savivaldybes, įtraukta daugiau sričių, pavyzdžiui, įtakos rezultatams turėjo „Transparency international“ atliekamas savivaldybių skaidrumo tyrimas, gyventojų skaičiaus kitimas ir kitos.

Indekse teigiamai vertintos tos savivaldybės, kurios taupė mokesčių mokėtojų pinigus, gyveno pagal savo pajamas, skaidriai naudojo biudžeto lėšas, skatino konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų, mažino mokesčių naštą, užtikrino palankias sąlygas verslui ir kita.

„Prie silpnų vietų teks padirbėti“

„Šiųmetis savivaldybių indeksas mus džiugina, einame teisinga linkme, o prie silpnų vietų teks padirbėti, nors ne visiems vertinimams pritariame ir ne viskas yra aišku“, – redakcijai sakė rajono vicemeras Kazimieras Augulis.

Pasak jo, nesinori pritarti trūkumu įvardintam per dideliam mokyklų plotui. Esą kaip tik reikėtų džiaugtis, kad dirbtinai nėra uždaromos mokyklos. Tai buvo aiškinamasi ir su Savivaldybę aplankiusiais LLRI atstovais.

Kitamet šį rodiklį kiek turėtų pagerinti tai, jog buvo parduotas Labučių mokyklos pastatas ir sprendimas kitaip panaudoti turimą Aukštelkų mokyklos bendrabutį, kuriame planuojama rengti socialinius būstus.

„Įsigijusiųjų verslo liudijimus skaičių, tikimės, turėtų padidinti nepadidintos jų įsigijimo kainos, o dėl trūkumu įvardijamo per didelio pašalpų gavėjų skaičiaus dar aiškinsimės. Manome, kad čia įvyko klaida, nes kasmet sutaupydami milijonines socialinės paramos lėšų sumas, negalėtume būti tarp blogiausių šioje srityje“, – sakė K. Augulis.

Autorės nuotr.

TRANSPORTAS: Transporto srityje gerai įvertinta tai, kad visus maršrutus aptarnavo privatūs vežėjai.

TRŪKUMAS: Socialinės rūpybos srities vertinimą neigiamai paveikė didelė socialinės pašalpos gavėjų dalis.