Savivaldybės bendrovėse nestinga problemų

Savivaldybės bendrovėse nestinga problemų

 

Savivaldybės bendrovėse nestinga problemų

Ne visos Savivaldybei pavaldžios ar jos kontroliuojamos bendrovės pajėgia deramai išspręsti su jų teikiamomis paslaugomis susijusias problemas. Apie tai kalbėta su šių bendrovių vadovais.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Raudondvaryje šildymas nuostolingiausias

UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis aktualiausia problema nebe pirmą kartą įvardijo Raudondvario gyvenvietės šildymą. Direktorius teigė, jog gyvenvietėje iš 47 butų nuo centralizuoto šildymo yra atsijungę 20 butų. Po renovacijos esą mažiau šilumos reikia ir ten veikiančiam Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro skyriui.

Raudondvario katilinė kūrenama perdirbta alyva, kuri pastaruoju metu irgi brangsta. Iš dalies dėl to, kad senka jos resursai.

„Raudondvaryje būtini kardinalūs sprendimai. Vien rekonstruoti katilinę čia neužteks. Reikia rekonstruoti ir trasas, kurių ilgis – per kilometrą“, – tvirtino P. Mickaitis.

„Raudondvaryje esą viskas blogai – o kur paskaičiavimai? Trasos ten buvo remontuotos, amortizaciniai atskaitymai buvo, o kas padaryta? Paskaičiavot, kad reikia 2,5 milijono litų. Tai – dideli pinigai, o analizės nėra. Nepateiktas efektyvumo didinimo planas“, – šilumos tiekėjų išdėstytas bėdas ir planus kritikavo Savivaldybės Turto ir vietinio ūkio skyriaus vedėjas Stanislovas Martynovas.

Pasak P. Mickaičio, nemažėja ir vartotojų skolos. Jos esą kiek pajuda vasarą, tačiau, prasidėjus kitam šildymo sezonui, vėl išauga. Daugiausia skolingi gyventojai, įmonės atsiskaito neblogai. Nemažėja ir Savivaldybės butų skolos. Bendra skola sudaro apie 3,5 milijono litų. Su didžiausiais skolininkais bylinėjamasi, sudaromi skolų grąžinimo grafikai.

Gyventojai suvartoja mažai vandens

Didėjančiomis kuro, elektros, taršos mokesčio išlaidomis skundėsi UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas. Tai esą mažina bendrovės pelną, nors pardavimų ir padaugėjo.

Pasak direktoriaus, bendrovei naudingas tik nuotekų tvarkymas bei vandens tiekimas Radviliškio mieste, o kaimuose šios paslaugos neša tik nuostolius.

J. Jučas pateikė pavyzdį: Prastavonių bei Arimaičių kaimuose per parą vartotojai suvartoja vos iki 5 kubinių metrų vandens, tad pajamų gaunama minimaliai, o sąnaudos yra didžiulės.

J. Jučo teigimu, rajono vartotojai suvartoja itin mažai vandens – kone mažiausiai šalyje. Per parą vidutiniškai suvartojami vos 58 litrai vandens, kai kitur suvartojimo normos yra kone dvigubai didesnės. Vandens tiekėjų teigimu, vis dar didelės yra vandens netektys, nors ir imamasi tam tikrų priemonių – vandens parodymų skaitikliai keičiami į tokius, kurie nereaguoja į magnetus ir kitokius nesąžiningų vartotojų gudravimus.

„Reikia dažniau tikrinti vartotojus, nepamirštant ir kaimų“, – siūlė S. Martynovas, tačiau vandens tiekėjai tikino, jog ne kaimas bendrovę sodina su netektimis. Esą kaime netektys sudaro apie 16 procentų, o mieste jos daug didesnės.

Skolos nemažėja

Vandens tiekėjams kliuvo pylos dėl prasto nuotekų išvežimo rajono seniūnijų kaimuose. Seniūnai ne kartą yra skundęsi, jog žmonėms sudėtinga prisikviest „Radviliškio vandens“ techniką, jog paslaugos yra brangios.

„Radviliškio vandens“ administracija gynėsi: neva visose naujose valyklose yra numatytos nuotekų išpylimo vietos – Šiaulėnuose, Šaukote, kitur. Tai atpigins paslaugą, o bendrovei paslauga bus mažiau nuostolinga.

Kaip dar vieną problemą J. Jučas paminėjo vartotojų skolas. Kai kurios iš jų siekia ir 5–6 tūkstančius litų. Didžiules sumas yra skolingi Savivaldybės butų savininkai, su kuriais sudėtinga ir bylinėtis, nes jie paprastai neturi jokio turto.

Kaip vieną iš drausminimo priemonių J. Jučas paminėjo galimybę skolininkui atjungti vandens tiekimą, jei šis už paslaugą nesusimoka per 60 dienų.

Skaudžiausia pernykšte problema J. Jučas įvardijo naujų vartotojų paieškas vietovėse, kuriose buvo įgyvendinti vandentvarkos projektai. Esą šiemet tam bus skiriamas ypatingas dėmesys, kadangi darbai vėl bus vykdomi kitose rajono gyvenvietėse.

„Radviliškio vanduo“ su gyventojais žadėjo sudarti preliminarias sutartis, kuriose bus numatyta, per kiek laiko būsimasis vartotojas planuoja prisijungti prie tinklų. Taui esą drausmins potencialius vartotojus.

Tarifai per maži?

Pagrindinė keleivių vežėja rajone – bendrovė „Emtra“ – nepajėgė dirbti be nuostolių. Pasak „Emtros“ vadovo Vlado Milkono, labiausiai bendrovę smukdo brangstantys degalai, kylančios detalių kainos ir brangimo neatitinkantys tarifai.

Tarifus būtų galima peržiūrėti, – teigė Savivaldybės Turto ir vietinio ūkio skyriaus vedėjas Stanislovas Martynovas. Anot jo, kitur moksleiviai, kurie ir yra pagrindiniai keleiviai, vežami brangiau.

Pavyzdžiui, Šiauliuose moksleivio nuvažiuotas vienas kilometras yra įvertintas 32 centais, o Radviliškyje – 22. Pasak S. Martynovo, tiek, kiek Šiauliuose minimaliai turėtų kainuoti ir rajono moksleivių pavežėjimas. Bendrovei pasiūlyta atlikti realius paskaičiavimus ir pateikti juos Savivaldybei.

Dėl nuostolių, pasak V. Milkono, ne kartą teko atsisakyti papildomų maršrutų, kurie buvo atidaryti paprašius gyventojams.

„Gyventojai parašų surenka daug. Savaitę pavažinėja nauju maršrutu ir važiavimai baigiasi. Darėm vakarinį maršrutą Baisogala-Grinkiškis – vėl kritom į nuostolius. Nepasiteisino ir kiti nauji maršrutai“, – tvirtino V. Milkonas.

Autorės nuotr.

MARŠRUTAI: Bendrovės „Emtra“ direktorius Vladas Milkonas: „Papildomi maršrutai paprastai būna nuostolingi, nes keleivių važiuoja mažai“.

POKYČIAI: UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis: „Nuostolingiausia šildyti Raudondvario gyvenvietę. Čia būtini kardinalūs pokyčiai“.

NETEKTYS: UAB „Radviliškio vanduo“ vadovas Juozas Jučas: „Vandens netektys tebėra didelės“.

SKAITIKLIAI: Seni vandens skaitikliai neapsaugoti nuo magnetų, suspaudimų ir kitų galimų vandens parodymų klastojimų. Tai didina nesąžiningų vartotojų galimybes sukčiauti.

NUOSTOLIAI: UAB „Radviliškio vanduo“ nuotekų tvarkymas pelningas tik Radviliškio miesto valykloje. Kaimo vietovėse ši paslauga nuostolinga.