Sąvartynuose karaliauja plastikas

Sąvartynuose karaliauja plastikas

Są­var­ty­nuo­se ka­ra­liau­ja plas­ti­kas

Į są­var­ty­nus vis dar pa­ten­ka daug at­lie­kų, ku­rios tu­rė­tų bū­ti rū­šiuo­ja­mos. Tą pa­ro­dė VšĮ „Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ro“ (ŠRATC) at­lik­ta miš­rių ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­dė­ties ana­li­zė.

Rad­vi­liš­kie­čiai, kaip ir ki­tų ap­skri­ties ra­jo­nų gy­ven­to­jai, dau­giau­sia iš­me­ta plas­ti­ko at­lie­kų. Į kon­tei­ne­rius iš­ke­liau­ja ir ne­ma­žai mais­to at­lie­kų.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Tik­ri­no at­lie­kų su­dė­tį

Spa­lio pa­bai­go­je at­li­ku­si iš­sa­mią at­lie­kų, pa­te­ku­sių į re­gio­ni­nį ne­pa­vo­jin­gų­jų at­lie­kų są­var­ty­ną, ana­li­zę ste­bė­ji­mo ko­mi­si­ja, į ku­rios su­dė­tį įė­jo ir ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vas, nu­sta­tė, ko­kių rū­šių at­lie­kos pa­ten­ka į są­var­ty­ną.

Iš vi­so bu­vo iš­tir­ta 0,4 to­nos miš­rių ko­mu­na­li­nių at­lie­kų, ku­rias į kon­tei­ne­rius iš­me­tė dau­gia­bu­čių bei in­di­vi­dua­lių na­mų gy­ven­to­jai.

Pa­sak Sa­vi­val­dy­bės Sta­ty­bos sky­riaus vy­riau­sio­jo spe­cia­lis­to Vy­tau­to Va­ra­na­vi­čiaus, at­ski­rai bu­vo iš­rū­šiuo­tos vi­sos at­lie­kos, net iki sal­dai­nių po­pie­rė­lių.

Ste­bė­ji­mo ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kės, ŠRATC eko­lo­gės In­gos Gri­ga­liū­nie­nės tei­gi­mu, gy­ven­to­jai į kon­tei­ne­rius vis dar dau­giau­sia iš­me­ta plas­ti­ko, tarp jų – ir pa­kuo­čių, at­lie­kų. Šios at­lie­kos vi­sa­me kie­ky­je su­da­rė be­veik 38 pro­cen­tus.

Ne­ma­žai (17 pro­cen­tų) ras­ta iner­ti­nių at­lie­kų: ke­ra­mi­kos, be­to­no, ak­me­nų. Teks­ti­lės at­lie­kos su­da­rė 16 pro­cen­tų. Bio­lo­giš­kai skai­džios mais­to ir vir­tu­vės at­lie­kos su­da­rė apie 11 pro­cen­tų, ki­tos ko­mu­na­li­nės at­lie­kos (hi­gie­nos at­lie­kos, ava­ly­nė, gu­ma) – apie 9 pro­cen­tus. Stik­lo at­lie­kos su­da­rė 4 pro­cen­tus, me­ta­lų – per 3 pro­cen­tus ir taip to­liau.

To­kie at­lie­kų su­dė­ties pa­tik­ri­ni­mai ren­gia­mi jau ke­le­rius me­tus, se­zo­niš­kai – pa­va­sa­rį, va­sa­rą, ru­de­nį ir žie­mą, to­dėl ŠRATC at­sto­vai jau ma­to ir tam tik­rų ten­den­ci­jų.

Mais­to li­ku­čiai ke­liau­ja į są­var­ty­nus

Pa­sak I. Gri­ga­liū­nie­nės, Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne stip­riai su­ma­žė­jo ža­lių­jų at­lie­kų kie­kis bend­ro­je miš­rių ko­mu­na­li­nių at­lie­kų ma­sė­je – jei anks­čiau bū­da­vo 10-15 pro­cen­tų, tai da­bar jis sie­kia apie 3 pro­cen­tus, o tam tik­ru lai­ko­tar­piu vi­sai ne­bu­vo.

„Pas­ta­ro­jo tik­ri­ni­mo me­tu ža­lių­jų at­lie­kų vi­sai ne­bu­vo, ta­čiau stip­riai dau­gė­ja mais­to ir vir­tu­vės at­lie­kų. Pa­vyz­džiui, ge­gu­žės mė­ne­sį šios at­lie­kos su­da­rė net 30 pro­cen­tų vi­sų tik­rin­tų at­lie­kų kie­kio, o tai jau yra la­bai daug. Spa­lį šios at­lie­kos su­da­rė per 10 pro­cen­tų, va­sa­rą – apie 20 pro­cen­tų“, – dė­lio­jo skai­čius eko­lo­gė.

Pa­sak jos, šie skai­čiai ro­do aiš­kiai di­des­nį var­to­ji­mą, kai ne­ma­ža da­lis mais­to pro­duk­tų yra ne­be­su­var­to­ja­ma ir tie­siog iš­me­ta­ma.

Anot I. Gri­ga­liū­nie­nės, at­si­ra­dus už­sta­to sis­te­mai, plas­ti­ki­nės ir ki­tos ta­ros jau ne­be­si­mė­to, ta­čiau bend­ra­me kie­ky­je išau­go vir­tu­vės at­lie­kų kie­kis, ku­ris nė­ra kau­pia­mas ir su­ren­ka­mas at­ski­rai.

Ne­ma­žė­ja są­var­ty­ne plas­ti­ko ir pa­kuo­čių at­lie­kų, nors jos tu­rė­tų bū­ti me­ta­mos į at­ski­rus tam skir­tus kon­tei­ne­rius.

„Gal re­zul­ta­tas bū­tų pa­lan­kesns, jei neim­tu­me in­di­vi­dua­lių na­mų, ka­dan­gi šių na­mų gy­ven­to­jai dau­giau rū­šiuo­ja. Ru­de­nį pa­pras­tai bū­na dau­giau iš­mes­tų teks­ti­lės at­lie­kų“, – var­di­jo eko­lo­gė.

Pa­sak I. Gri­ga­liū­nie­nės, var­to­ji­mas da­bar yra be­sai­kis – pa­kuo­tė de­da­ma į ki­tą pa­kuo­tę, mai­še­lis – į mai­še­lį, nors bū­tų ga­li­ma ei­ti ap­si­pirk­ti su vie­nu mai­še­liu, o ne kas­kart juos pirk­ti vis ki­tus.

Anot I. Gri­ga­liū­nie­nės, ti­ki­ma­si, kad si­tua­ci­ja pa­ge­rės, kai 2019 me­tų pa­bai­go­je bus pra­dė­tas įgy­ven­din­ti pro­jek­tas, ku­rio me­tu kon­tei­ne­rių aikš­te­lės bus įren­gia­mos ar­čiau gy­ve­na­mų­jų na­mų. Esą tuo­met gy­ven­to­jams at­lie­kas nu­neš­ti bus pa­to­giau.

Au­to­rės nuo­tr.

Į są­var­ty­nus iš­ve­ža­mų ža­lių­jų at­lie­kų ma­žė­ja, ta­čiau stip­riai dau­gė­ja mais­to ir vir­tu­vės at­lie­kų. Spa­lį jos su­da­rė de­šim­ta­da­lį tik­rin­to at­lie­kų kie­kio. Pa­va­sa­rį – net treč­da­lį.