Savaitė su latvių ir estų mokiniais

Savaitė su latvių ir estų mokiniais

Savaitė su latvių ir estų mokiniais

Lykšilio pagrindinė mokykla dalyvauja tarptautiniame Lietuvos, Latvijos ir Estijos etnokultūriniame projekte „Etnokultūros paveldo išsaugojimas ateities kartoms“. Projektą koordinuoja Latvijos Meiranu Kalpaka pagrindinės mokyklos direktorė Lana Kunce, o Lietuvoje ir Estijoje jam vadovauja Lykšilio pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Gedminienė bei Kivimae pagrindinės mokyklos direktorė Maie Sepp.

Neseniai Lykšilyje viešėjo 20 moksleivių, projekto dalyvių, su savo mokytojomisiš Latvijos Meiranu Kalpaka bei Estijos Kivimae pagrindinių mokyklų. Visą savaitę svečiai gyveno lykšiliškių moksleivių šeimose ir, lydimi moksleivių bei mokytojų, vyko į ekskursijas po Lietuvą, dalyvavo edukacinėse programose. Bendravome anglų ir rusų kalbomis. Vertėjavo anglų kalbos mokytoja A. Labanauskaitė bei rusų kalbos vyr. mokytojas V. Norkus. Moksleiviai tarpusavyje susikalbėjo angliškai.

Pirmoji diena buvo skirta susipažinimui ir įsikūrimui šeimose. Svečiai jautėsi kukliai, dar buvo nedrąsūs, nekalbūs.

Jau antradienį didžiulis autobusas leidosi į kelionę po Kelmės kraštą. Pirmiausia apsilankėme puošniame dvare įsikūrusiame Kelmės krašto muziejuje. Muziejaus darbuotoja supažindino su ekspozicija, vedė edukacinę pamokėlę.

Įdomu buvo šaudyti iš lanko, vaikščioti kojūkais, ragauti paprastų baudžiauninkų maisto – virtų bulvių su lupenomis ir trintomis kanapėmis. Bulvės ypač patiko latvių moksleiviams. Kelmės J. Graičiūno gimnazijos technologijų centre lipdėme iš molio.

Papietavę vykome į Tytuvėnus. Pasigrožėjome miško muziejaus eksponatais – paukščių, žvėrelių iškamšomis, klausėmės įdomaus gidės pasakojimo.

Atvykę į senąjį Žemaitijos kultūros centrą – Kražius, apžiūrėjome garsųjį kolegijos pastatą, kopėme į legendomis apipintą Medžiokalnį.

Kitą dieną vykome į Šiaulius. „Aušros“ muziejaus Žaliūkių vėjo malūno sparnai jau sukosi – mūsų čia laukė. Labai įdomu buvo sužinoti apie duonos kelią iki mūsų stalo, įspūdinga patiems pabandyti išsikepti gardžios senoviškos duonelės. Aplankėme ir unikalųjį Kryžių kalną. Kvapą gniaužė gausybė kryžių kryželių, kurių kiekvienas reiškia begalinį žmonių tikėjimą ir viltį. Vienuolyne, įsikūrusiame greta Kryžių kalno, mus pasitikęs vienuolis pranciškonas papasakojo Kryžių kalno ir vienuolyno istoriją.

Ketvirtadienis – viena laukiamiausių dienų – ekskursija į sostinę. Vilniuje žygį po senamiestį pradėjome nuo Trijų Kryžių kalno. Lankėmės Nacionaliniame muziejuje, dalyvavome edukacinėse programose. Smalsiai apžiūrėjome senamiesčio įžymybes: Rotušės bei Katedros aikštes, jų puošnius pastatus, senąsias bažnyčias, garsiųjų Lietuvos valdovų paminklus, aplankėme Užupio Angelą, keliavome iki Aušros vartų.

Penktoji diena Lykšilio mokykloje buvo įdomiausia. Salėje savo mažąsias dirbtuves įkūrė svečiai iš Kelmės – tautodailininkai, audėjai, pynėjai, akmens ir medžio meistrai, taip pat ir lykšiliškė auksarankė Z. Lisenkova.

Kiekvienas projekto dalyvis galėjo imtis patrauklios veiklos. Buvo galima pasimokyti įvairiaspalvių juostų pynimo meno, patiems išsikalti akmeninį amuletą – sėkmės ženklą, pasidirbdinti medinę švilpynę ir čia pat ją išbandyti, nusipinti karoliukų apyrankę ar šiaudelių papuošalą kalėdinei eglei. Daugiausia moksleivių tuoj susibūrė aplink akmens ir medžio meistrus.

Po pietų pertraukėlės mokyklos stadione vyko draugiškos sporto varžybos. Šeimininkai ir svečiai entuziastingai mėtė baudas į krepšį, šokinėjo per šokdynę, varžėsi mėtydami smiginio strėlytes. Labiausiai sekėsi lykšiliškiam dešimtokui S. Jankui – jis laimėjo prizines vietas kiekvienoje rungtyje ir apdovanotas net trimis padėkomis.

Galiausiai sportininkai išbandė jėgas traukdami virvę. Čia jau nusileido šeimininkai... Svečiams iš Estijos atiteko nugalėtojų laurai, o latviai liko antri.

Paskutinę dieną, šeštadienį, nuo pat ryto vyko tautinių šokių pamokėlės. Svečiavosi ir šokių bei žaidimų mokė V. Rutkūno vadovaujamas folkloro ansamblis iš Kelmės. Grojo tranki muzikytė, salėje šoko trypė poros, moksleiviai ėjo ratelius... Buvo daug linksmo jaunatviško šėlsmo!

Vėliau prasidėjo nuotaikingas atsisveikinimo renginys. Kaimo parke uždegėme draugystės laužą, laikydamiesi senųjų tradicijų lenkėmės ugnelės deivei Gabijai.

Vėliau mokyklos salėje svečiai ir šeimininkai pasakojo apie savo mokyklas, dalijosi šios viešnagės įspūdžiais, rodė programėles, keitėsi dovanėlėmis. Klausėmės latviškų, estiškų ir lietuviškų liaudies dainų, šokome nacionalinius šokius. Vyko diskoteka. Dabar jau nesimatė susikausčiusių, drovių veidų.

Sunku buvo skirtis sekmadienio rytą. Lydėjome svečius su gailesčiu ir būsimų susitikimų viltimi. Juk jau vasario mėnesį 10 mūsų moksleivių, lydimi mokytojų, vyks į Estiją, o birželį vėl susitiksime projekto vadovų, latvių krašte.

Dainora ŠIDLAUSKIENĖ

Lykšilio pagrindinės mokyklos mokytoja

DARBELIAI: Kelmės tautodailininkai projekto dalyvius mokė dailiųjų darbelių.

SOSTINĖ: Latvių ir estų moksleiviai drauge su lykšiliškiais aplankė sostinę Vilnių.

DUONA: Svečiai mokėsi kepti ruginę duonelę.

Autorės nuotr.