Šaukėnų Kalėdų eglutė pretenduoja į Lietuvos rekordų knygą

Šaukėnų kultūros ir amatų centro nuotr.
Miestelio centrą papuošė originali vietos auksarankių sukurta eglutė.
Praėjusį penktadienį Kelmės rajono Šaukėnų miestelyje įžiebta viena iš unikaliausių ir originaliausių Kalėdų eglučių Lietuvoje. Stilizuota apie penkių metrų aukščio gražuolė sukurta iš įvairiausiais raštais suraišiotų virvių, taip vadinamu pinikų arba macrame, kurios apgaubė iš plastikinių vamzdžių sumontuotą karkasą. Eglutę per du mėnesius sukūrė Šaukėnų kultūros ir amatų centro būrelio „Mezgu – rezgu“ lankytojos, vadovaujamos šio centro tradicinių amatų koordinatorės Almos Meškienės. Šaukėniškių sukurta eglutė pretenduoja patekti į Rekordų knygą.

Idėja seniūnijos specialistės

Praėjusį penktadienį įžiebta Kalėdinė Šaukėnų eglutė jau spėjo užkariauti socialinių tinklų lankytojų širdis. Daugelis savaitgalį ruošėsi vykti į Šaukėnus, kad pažiūrėtų įspūdingą kūrinį– iš prislopintos žalios spalvos virvių suraišiotais įspūdingais raštais, kurie simbolizuoja lietuvių moterų kūrybingumą, kruopštumą, meilę amatui ir dalį identiteto. Kas penkiolika minučių besikeičiantis eglutės apšvietimas sukuria ypatingą, magišką reginį ir stebuklų laukimo nuotaiką.

Idėja Šaukėnų miestelį papuošti originalia, lietuviškas auksarankių amatininkių tradicijas atspindinčia eglute kilo seniūnijos vyriausiajai specialistei Jūratei Mačernienei. Ji dar rudenį paklausė Šaukėnų kultūros ir amatų centro tradicinių amatų koordinatorės Almos Meškienės ar būtų įmanoma įgyvendinti tokią idėją. Ponia Alma tuomet nesvarstydama atsakė :“Nieko neįgyvendinamo nėra. Viskas įmanoma.“

Du mėnesiai darbo

Buvo sutarta, jog seniūnija skirs lėšų visoms reikalingoms medžiagoms. Karkasą sumontuos seniūnijos darbininkai. O žaliaskarę savo rankdarbiais papuoš būrelio „Mezgu – rezgu“ moterys.

Eglutės karkasas sumontuotas iš plastikinių vamzdžių su metaliniais sutvirtinimais.

„Darbo ėmėmės būrelio „Mezgu – rezgu“ branduolys, penkios laisvesnės moterys, – pasakoja Alma Meškienė. – Pirmiausia reikėjo įsigyti tinkamų medžiagų. Kadangi eglutė stovės lauke, nusprendėme panaudoti sintetines virves. Jos atsparios šalčiui, sniegui ir lietui. Nekeičia spalvos. Suraišiojome daugybę kilometrų. Daugiausia jų suraišiojo šaukėniškės Aldona Bacevičienė, Sigita Gudaitytė, Zita Nagevičienė, Sofija Blažienė. Tos kelios moterys du mėnesius kasdien eidavo į kultūros ir amatų centrą tarsi į darbą. Laisvesniu nuo darbo ir šeimos rūpesčių laiku padėdavo ir kitos būrelio narės.“

Eglutės karkasas papuoštas savotiškais piniko ratais. Kiekvienas ratas suraišiotas vis kitu raštu. Tačiau kiekviename rate kartojasi kai kurios detalės, kurios jungia ir vienija visą kūrinį. Raštus dažniausia koreguodavo pati būrelio vadovė. Tačiau ir tą patį raštą kiekviena auksarankė raišioja savaip. Vienos rišinys stangresnis, kitos – laisvesnis. Suraišiojusios viršutinę eglutės dalį ir pamačiusios , kiek daug darbo, moterys jau galvojo, jog teks pasikviesti pagalbon talkininkių iš seniūnijos bendruomenių. Tačiau jaunesnės ir ambicingesnės būrelio narės užsispyrė: užduotį įveiks ir pačios. Juolab, kad raišiojant didesniam būriui moterų, raštai būtų pernelyg skirtingi.

Kaip ir pasiryžo, „Mezgu – rezgu“ būrelio narės užduotį įveikė. Kartais įskausdavo nugaras. Seniūnijos darbininkai gelbėjo darbštuolėms sukaldami specialius rėmus, kad galėtų raišioti keisdamos kūno padėtį – ir sėdėdamos, ir atsistojusios.

Miestelį puoš ir kitais metais

Pasak A. Meškienės, nepaprasta buvo ir apgaubti penkių metrų karkasą pinikais. Vos neprireikė bokštelio. Tačiau seniūnijos darbininkai rado išeitį.

„Reikėjo viską iki smulkmenų apgalvoti. Darbą atlikti taip, kad tuos pačius pinikus ir karkasą galėtume panaudoti ir kitais metais. Juk vien medžiagos kainavo apie porą tūkstančių eurų. O kur darbas, sugaištas laikas ir kūrybiniai ištekliai!“– svarsto A. Meškienė.

Šaukėniškiai džiaugiasi ir didžiuojasi unikalia, niekur daugiau nematyta savo miestelio Kalėdų eglute. Dalijasi jos nuotraukomis socialiniuose tinkluose. Kviečia atvažiuoti į Šaukėnus. Daugelis socialinių tinklų lankytojų pasiryžę savaitgalį aplankyti originaliąją šaukėniškių eglutę. O šaukėniškiai sieks, kad jų auksarankių kūrinys patektų į Lietuvos rekordų knygą.