
Naujausios
KAIP GYVENI ŽMOGAU?
Rojaus gyventojams reikia ir duonos
Kelmės kraštas stebina užsienio svečius gražia gamta, daugybe upių ir ežerų, dar išlikusių miškų, švariu oru, turtingu kultūros paveldu, įdomia ir vertinga istorija. Ne vienas lietuvis, pabuvojęs svetur, savo šalį su keturiais metų laikais, ir savo kraštą pamilsta iš naujo. Vietos gyventojai Kelmės kraštą vadina rojaus kampeliu. Tačiau ir rojuje gyvenantiems žmonėms reikia darbo, geresnių atlyginimų ir didesnių pensijų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Lietuvoje padeda tik "ubagas ubagui"
Ankstyvas rytas Kelmėje. Pensininkė Olga Gudjonienė jau traukia į kitą miesto galą. Aplanko marčią, pašeria savo augintinį, kurio negalėtų laikyti bute. Tai kasdieninis moters pasivaikščiojimas.
Vasarą daugiabutyje gyvenanti Olga sodina daržus. Nenori valgyti chemijos iš parduotuvių. Tausoja savo ir vaikų bei anūkų sveikatą. Jos valstybė – tai jos šeima. Tokia moters gyvenimo taisyklė. Per Velykas ir kitas šventes prie bendro stalo susirenka visi vaikai ir anūkai – 13 žmonių.
„Normaliai gyvenam. Bet reikia labai daug dirbti. Jeigu neturėtume žemės, iš pensijų pragyventi būtų labai sunku. Turime sodą ir šiltnamį. 82 metų vyras dar sėda ant dviračio ir važiuoja darbuotis į sodą. Jei atlieka koks obuolys, parduodame. Aš pati stengiuosi kuo mažiau pirkti. Viską gaminu namuose, darau net tortus. Bet vis tiek turime labai spaustis. Iki jūros 150 kilometrų. Bet nesvajok ten nuvažiuoti“ , – savo gyvenimo aritmetiką dėsto ponia Olga.
Iš kitos pusės jai baisu, kai per televizijos laidas parodo murzinus, susivėlusius žmones. Neįsivaizduoja, kaip šitaip apsileidus gyventi. Juk reikia tik muilo, vandens ir šiek tiek pamiklinti rankas. Gal nepajėgia net nusiprausti iš nevilties? Vienas pažįstamas kelių vaikų tėvas prageria paskutinius penkis eurus. Sako: „Nors valandą pabūnu laimingas.“
„Atgavom laisvę, darykim vieni kitiems gera“, – tokia logika vadovaujasi ponia Olga. Tačiau žmonės, anot jos, tapę kažkokie pavydūs, pikti. Jos vaikystėje ir jaunystėje buvo geresni. Moteris dirbo Mažūnų trikotažo fabrike. Kartais ten įdarbindavo iš kalėjimo grįžusius vyrus. Kiti darbininkai juos auklėdavo. Dabar išauklėtas žmogus nepaprotins paklydusio, turtingas nepadės vargšui.
„Tik ubagas padeda tokiam pat ubagui. Jie dar moka dalintis. Amerikoje milijonieriai per Padėkos dieną išbarsto kokį maišelį pinigų vargšams. Lietuvoje turtuoliai žiūri tik savęs.“
Kelmiškė piktinasi visokiais raginimais aukoti, televizijos rengiamomis akcijomis. Nežinai, kur tos lėšos nueina ir kam atitenka. Olga elgiasi kitaip. Padeda pažįstamiems, kuriems tikrai reikia paramos. Penkiolika metų šefuoja vieną kaime gyvenančią šeimą. Žmonės daug dirba. Laiko gyvulių. Ir vaikai daug padeda, nelaidokauja. Parduoda gyvulį – perka malkų, sumoka mokesčius. Bet gerovės vis tiek nėra. Tik, tik pragyvena. Krito karvė – Olga paskolino pinigų, kad nusipirktų kitą. Dovanoja drabužių, daiktų, be kurių pati gali apsieiti.
„Lietuva – rojaus kampelis. Švari gamta. Bet valdininkai – nekokie, – sako moteris. – Metai iš metų provojasi, kaltina vieni kitus prastu palikimu. Kol jie ginčijasi, ką statyti Lukiškių aikštėje – Vytį ar bunkerį, lietuviai ištisomis giminėmis traukia į užsienį. Lietuvoje nepragyvena. Mano sesers vaikai jau penkiolika metų gyvena užsienyje. Ten anūkai ir proanūkiai eina į mokyklą. Jeigu ilgiau taip bus, Lietuvą paliks paskutiniai darbingi žmonės. Emigracija – Lietuvos tragedija.“
O. Gudjonienės sūnus dirba tolimųjų reisų vairuotoju. Kai po ilgų kelionių grįžta namo, atsisėda pavėsinėje ir grožisi savo gimtine. Nėra niekur geriau kaip Tėvynėje. Užsieniečiai tau šypsosi, bet ten tu niekuomet nebūsi toks kaip jie ir tokių pat teisių neturėsi.
Vilties, kad sugrįš, yra
Užvenčio pašonėje prisiglaudęs Girnikų kaimas. Buvęs tarybinio ūkio centras. Būrelis daugiabučių namų. Viename daugiabučių gyvenantis buvęs tremtinys Algis Rimkus viliasi, kad kaimas nenunyks. Nors daug ženklų, pranašaujančių visišką kaimo griūtį.
Algis ūkininkauja. Laiko keturias karvutes. Parduoda pieną. Tačiau kelių daugiabučių tvartuose tik jis ir dar vienas gyventojas laiko gyvulių. Kiti tvartai – tušti. Pusėje butų irgi – nė gyvos dvasios. Tačiau jie turi šeimininkus. Šeimininkai uždarbiauja užsienyje.
„Jeigu neparduoda butų, vadinasi, sugrįš“, – viliasi sulaukti kaimynų A.Rimkus.
Jį džiugina ir tai, kad ir parduodamus butus Girnikuose greitai nuperka. Už juos moka nedaug, po keturis – penkis tūkstančius. Perka jaunos šeimos. Remontuoja. Gyvens. Tik gyvulių jauni jau nebelaiko.
Rimkų vaikai taip pat liko kaime. Vienas sūnus jau vedęs, gyvena atskirai. Šeima remontuoja butą ir dukrai. Čia pat, šešiabutyje. Su tėvais kol kas liks gyventi tik jaunesnysis sūnus.
„Mūsų vaikai – lėti, nenori emigruoti. Geriau jaučiasi gimtinėje, šalia savų. Abu turi darbo pas ūkininką. Mes tokia kapitalinė šeima, – pasakoja Algis. – Kai reikia, vieni kitiems padedame. Galbūt vieni su žmona sunkokai pragyventume. Už pieną moka mažai, o sušienavimas ir žemės dirbimas brangiai kainuoja. Presuoto šieno ritinys atsieina apie 13 eurų. Savaitei reikia beveik dviejų tokių. O kur dar burokai, miltai? Pardavę pieną turbūt ne visuomet atsiimame, ką išleidom. Vaikai iš savo atlyginimų prisideda prie šeimos išlaidų. Pardavę gyvulį ar gavę pinigų už deklaruotus pasėlius mes padedame jiems.“
Ūkininkas džiaugiasi, kad vaikai – šalia, tik baiminasi, kad jie nesukurs šeimų. Trūksta padoresnių merginų ir vaikinų. Daugelis „velnių prisišveitę“. Merginos nori „šustrų“ bernų, turtingų, kad pavežiotų mašinomis. Vyrukai išvažiavę į užsienius, dauguma kaime likusių – „bambaliniai“.
Rimkai turi 20 hektarų nuosavos žemės. Dar šiek tiek nuomojasi. Tačiau pajamos iš ūkelio – kuklios. Baiminasi, jog greitai nepajėgs dirbti. Artinasi pensinis amžius. Tačiau nei jis, nei žmona neturi reikiamo stažo. Kiek sukaupė sovietiniais laikais, tiek ir turi. Aplink nėra darboviečių. Algis keletą metų dirbo ir Nepriklausomybės laikais. Tačiau – tik ketvirčiu etato. Taigi, per ketverius metus susikaupė tik metai darbo stažo.
A. Rimkaus tėvai buvo tremtiniai. Jis į Lietuvą grįžo būdamas pusketvirtų metų. Viliasi, jog mažą senatvės pensiją kiek kompensuos 65 eurai tremtinio pensijos. O savas ūkelis, pasak A. Rimkaus, vis tiek maloniau negu nugaros lenkimas svetimiems.
Kas – į žemę, kas – į užsienį
Rytas Kelmės darbo biržoje. Žmonių antplūdžio nėra. Nors nedarbas Kelmės rajone didžiausias apskrityje – 14,5 procento.
Ramiai savo eilės pas tarpininkę laukia Tadas Sankauskas iš Butkiškės. Prieš ketverius metus vaikinas baigė ekonomikos studijas Šiaulių universitete. Išsiuntė dešimtis CV Kelmės ir Šiaulių bendrovėms, bankams, biudžetinėms įstaigoms. CV siuntė dešimtys tokių kaip jis. Darbdaviai nepriėmė – sakė, jog reikia patirties.
Patirties teko semtis užsienyje. Tik ne ekonomikos. Porą metų dirbo kavinėje, Vokietijoje. Vieną sezoną kasė sniegą Švedijoje.
Vieną dieną galvoje plykstelėjo mintis grįžti į savo kaimą ir kabintis į žemę. Juolab, kad paveldėjo senelio namą.
Įsidarbino tėvo ūkyje. Darbo birža pusmetį mokėjo subsidijas. Dabar subsidijavimo laikas baigėsi, todėl ir atvažiavo į darbo biržą.
Tadas savo kaime suprato, jog geba daug ką – ir dirbti su technika, ir tvarkyti buhalterinę apskaitą. Plės tėvų ūkį, po to perims. Ateities perspektyva – aiški. Vedė, žmona dirba Vijurkų vaikų globos namuose. „Man patinka kaimas. Gaila tik, kad mažai jaunų žmonių. Beveik visi mano bendraamžiai išrūkę į Norvegijos žuvų fabrikus.“
24 metų kelmiškis Linas į darbo biržą atėjo kitu tikslu – užsiregistruoti kaip bedarbis. Trejus metus dirbo dažytoju – smėliuotoju vienoje Kaune įsikūrusioje užsienio firmoje.
„Niekas ten ilgai neištveria. Daug chemijos. Pradėjo skaudėti nugarą“, – pasakoja vaikinas. Kol kas užsiregisitruos darbo biržoje. Kurį laiką pailsės. Jeigu negaus tinkamo darbo, važiuos į Daniją. Ten jau dirba pažįstamų.
Senatvė yra bestija
Šiuos Galinos Dauguvietytės žodžius kartoja Pašiaušės kaimo šviesuolė, eilėraščių knygos autorė, buvusi medikė Janina Gvazdauskienė.
82 metų moteris sako, jog jos senatvė tarsi dviguba, nes kenčia ir metų naštą, ir negalią. Rytais nuvažiuoja savo ratukais į virtuvę, vaizduojasi, jog tai jos darbas, virtuvė – jos kabinetas. Vakare parvažiuoja į miegamąjį, tariasi, jog sugrįžo namo. Taip fantazuojant, iš savęs pasišaipant lengviau iškęsti vienatvę ir sunkią ligą.
Janinos gyvenime buvo daug kančios. 1941-aisiais, kai jai buvo ketveri metukai, jos tėvelių šeimą ištrėmė į Sibirą, Altajaus kraštą. Vien todėl, kad tėvai buvo tarnautojai.
Po karo jos mama sugebėjo pabėgti iš tremties. Sugrįžo į Kuršėnus, kur turėjo savo namus. Bet namą jau buvo užėmę kiti gyventojai. Motina su vaikais per žiemą glaudėsi malkinėje. 1948- aisiais ištrėmė antrą kartą. Sibire ponia Janina baigė 10 klasių ir medicinos mokyklą. Būdama 22 metų viena grįžo į Lietuvą. Mama iliko, kol brolis baigs mokslus.
„Gal nuo tų tremties negandų ir pašlijo sveikata?“ – svarsto Janina.
„Turiu vaikų, bet drauge ir neturiu, – realybę dėsto moteris. – Dukra Vilniuje. Sunkiai atitrūksta nuo darbo. Reikia stažo, kad gautų pensiją. Kai tik gali, atvažiuoja, kiekvieną vakarą paskambina. Sūnus Airijoje. Grįžta tik vieną kartą per metus. Galėčiau pas dukrą važiuoti. Bet kad toks mielas savas lizdelis, kurį drauge su vyru lipdėme. Čia mano skuduriukai. Mano daikčiukai. „
Kol buvo jaunesnė ir sveikesnė,Janina apsitarnaudavo ir susitvarkydavo pati. Sėdėdama neįgaliojo vežimėlyje plaudavo grindis, nusišluodavo kiemą ir nusipjaudavo žolę. Dabar senatvė daro savo. Kurį laiką padėdavo kaimynė. Dabar pašlijo ir jos sveikata. Atvažiuoja mobili pagalbos grupė iš Liolių senelių namų. „Labai mielos mergaitės, prie jų prisirišau. Laukiu, kol atvažiuos. Bet atvažiuoja tik kartą per savaitę. Prineša malkų, atveža vandens. Mano šulinys užšalo.“
J. Gvazdauskienė yra daug padėjusi Pašiaušės krašto žmonėms. Tačiau pati nemoka ir nemėgsta sau nieko prašyti. Nedrįsta...
Geriau, kai kas nors paskambina, apsimeta linksma, ką nors pafantazuoja. Pavyzdžiui, kad važiuoja paspirtuku, kad įlipo į medį ir neišlipa arba, kad turi lašiukų į nosį laboratoriją. Kartais žmonės jos fantazijomis ir patiki. O ponia Janina turi progos pasijuokti ir praskaidrinti sau dieną.
Dirbti ir uždirbti
Tytuvėnų regioniniame parke kultūrologe dirba šiame mieste gimusi ir užaugusi Agnė Buchaitė. Ar darbas Lietuvoje jaunam žmogui garantuoja visus poreikius patenkinantį gyvenimą?
„Atlyginimas žinoma, galėtų būti didesnis. Aš gyvenu normaliai. Bet tik todėl, kad esu viena. Skaičiuoti reikia. Negaliu taškytis pinigais. Jeigu išvažiuoju į kokią kelionę, grįžus tenka gerokai pasispausti. Tačiau labai džiaugiuosi turėdama darbą savo gimtinėje. Tytuvėnai – labai gražus miestas. Čia mano tėvai, daug artimų žmonių. Nėra atstumų. Miestą gali pereiti pėsčias. Be to, darbas labai įdomus, įvairus. Sutinku daug įdomių žmonių“ , – sako Agnė.
Ne per seniausiai mergina įsigijo savo būstą. Iš savo atlyginimo nebūtų galėjusi sau to leisti. Turėjo santaupų, nes prieš keletą metų uždarbiavo užsienyje. Šiek tiek padėjo seneliai ir kiti artimieji.
Laisvalaikį mergina skiria savo pomėgiams. Dalyvauja festivalyje „Kilkim žaibu“. Dažnai atvažiuoja į Kelmės kultūros centrą pasimokyti amatų.
Žodžiu, daro viską, kas jai įdomu. „Reikia džiaugtis mums duotu laiku. Jo ištekliai labai riboti“, – tokia filosofija vadovaujasi mergina.
Ar padės regionus atgaivinti valstybės žadama parama jaunoms šeimoms įsigyti būstą?
Agnė mano, jog jaunos šeimos tikrai apsigyventų Tytuvėnuose, kur tokia graži gamta ir toks švarus oras, tik su viena sąlyga, jeigu čia būtų ir darbo.
Bet tiki, jog atsiras viena kita šeima, kuri pasinaudos parama. Dirbti galbūt važinės į miestą. „Tytuvėnams ir viena jauna šeima – didelis pliusas“, – įsitikinusi Agnė.
Autorės nuotr.
Kelmiškė Olga Gudjonienė dieną pradeda nuo rytinio pasivaikščiojimo.
Aukštuosius mokslus baigusi Agnė Buchaitė (viduryje) po ilgų paieškų gavo darbo gimtinėje. Kultūrologės darbas Tytuvėnų regioniniame parke – įdomus. Mergina džiaugiasi pažintimis su padirbėti čia atvykstančiais savanoriais iš įvairių šalių.
Girnikų kaimo ūkininkas Algis Rimkus dar viliasi, jog bent dalis emigrantų sugrįš, nes kaime tebelaiko būstus.
Nedarbas Kelmėje šiuo metu siekia 14,5 procento.
Kai žmonės pasiskundžia, kad blogai gyvena, kai kurie skeptikai rėžia kontraargumentą: „Pažiūrėkite, kiek automobilių. Aikštelėse nėra vietos.“
Ne vienas rajono gyventojas užsiima automobilių verslu. Šią savaitę į Kelmę iš užsienio parkeliavo dar aštuoni naudoti automobiliai, kuriuos kas nors nupirks.