
Naujausios
KAIP GYVENI ŽMOGAU?
Rikantuose nėra tamsių langų
Netoli Kelmės, šalia vingiais bėgančios Kražantės, įsikūręs Rikantų kaimelis – gyvas kaip ir prieš kelis dešimtmečius. Daugelyje kiemų bėgioja maži vaikai. Vienintelis kaimo aštuonbutis pilnas gyventojų.
Prie vienbučių namų stovi žemdirbių technika ir lengvieji automobiliai. Atokiau esančioje ganykloje ganosi karvės. Priešais ganyklą – vienintelė rikantiškių darbovietė – bendrovės „Vėjovirpa“ lentpjūvė.
Tuščius namus palikusi tik viena emigrantų šeima, tačiau kartkartėmis į namus sugrįžta. Vadinasi, išvažiavo ne visam laikui. Tik ant vieno seno medinio namo sienos užrašas „Parduodama“.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nebaigti asfalto reikalai
Į Rikantus nuo Kelmės – Raseinių kelio suka neplatus vieškelis. Šimtas metrų ir prasideda asfaltas. Vėliau rikantiškiai sakys, jog asfaltą išsikovojo per kraują. Kur tik nesikreipė! Ir į seniūną, ir į savivaldybės merą, ir į Seimo narę, ir į „Šiaulių krašto“ redakciją.
Pinigų pagaliau surasta. Per gyvenvietę ėjęs žvyrkelis asfaltuotas. Tačiau mažam, iki plento likusiam gabaliukui išsafaltuoti pritrūko lėšų.
Žmonės džiaugiasi bent į kiemus ir namus pro langus nedulka. Svarsto – gal bent kitais metais valdžia skirs pinigų ir užbaigs ką pradėjusi.
Vėliau pakalbintas Liolių seniūnas Vytautas Mikalauskas sakys, jog kelias bus pabaigtas asfaltuoti kitais metais.
Seniūnas džiaugiasi, kad kaimas neištuštėjo. Tik viena sodyba tuščia. Kiti namai pilni gyvybės. Yra ir jaunų šeimų, ir vaikų. 2001 metais kaime gyveno 87 žmonės. Dabar apie 80. Nepavadinsi jo nykstančiu.
Aštuonbutis išvadavo nuo būsto nuomos
Pirmasis Rikantų gyvenvietės namas, ties kuriuo prasideda asfaltas, aštuonbutis. Vienintelis daugiabutis gyvenvietėje. Jis ir dar keletas apgriuvusių gamybinių pastatų dar primena čia buvus kolūkio gyvenvietę.
Tik plastikiniai aštuonbučio langai ir aplink žydinčios gėlės byloja apie pasikeitusius laikus.
Priešais namą – kolektyviniai tvartai, bet nesimato nei mėšlo krūvų, nesklinda nemalonus kvapas. Nors kaip vėliau sužinosiu, yra gyventojų, kurie dar laiko gyvulių. Kieme stovi ir pora traktorių.
Skambinu į pirmas pasitaikiusias duris. Atidaro jauna moteris. Butą jos šeima čia nusipirko prieš aštuonerius metus. Du kambariai, dalis ūkio pastato ir rėželis žemės atsiėjo 20 tūkstančių litų. Jau porą metų negyvenamas butas buvo apleistas. Turėjo įdėti dar antra tiek, kad susiremontuotų.
Iš pradžių slėgė ir gyvenvietės mikroklimatas. Senbuviai čia buvo susigyvenę. Į naujokus žiūrėjo pro padidinamąjį stiklą. Jie nori vienas apie kitą žinoti viską. Net kas sudėta krepšelyje grįžtant iš parduotuvės.
Nesigaili. Iki tol nuomavosi butą Kelmėje. Ir vis dairėsi kokio įperkamo būsto kaime. Kad būtų bent keli arai žemės, tvartas gyvuliams. Rikantai tiko. Netoli miestas. Vyras gavo darbo čia pat esančioje lentpjūvėje. Susigyveno su kaimynais, apsiprato.
Tačiau jauna šeima neatsisakė svajonės turėti savo namą ir savo kiemą. Todėl vyras ryžosi važiuoti uždarbiauti į užsienį. Šiuo metu dirba Norvegijoje. Grįžta tik kartą per porą mėnesių.
Odos gaminių siuvėjos specialybę turinti moteris šeimininkauja namuose. Reikia nuvežti į mokyklą ir po pamokų parsivežti sūnų. Laiko gyvulių, augina daržovių. Visur reikia rankų. Todėl darbo neieško. Jo užtenka ir namuose.
Ar nesunkūs jaunai šeimai tokie ilgi išsiskyrimai?
„Dažnai iš pašalinių žmonių išgirstu: gerai, vyras dirba užsienyje – turi pinigų. – pasakoja rikantiškė. – Bet nesupranta, jog nei vyrui labai smagu išvažiuoti, atsiskirti nuo šeimos, nei man pasilikti vienai. Išsiverčiu. Pati vairuoju. Netoli gyvena tėvai. Su vyru susiskambinam. Mes turim tikslą. Kai sutaupysime namui, vyras ir Lietuvoje galės dirbti už mažesnę algą. Dabar yra galimybė per tris dienas uždirbti lietuvišką atlyginimą. Mums tai stebuklas. Nei mūsų tėvai, nei mes patys niekuomet neprašėme pašalpų. Stengiamės uždirbti patys.“
Neturi pinigų žiedams
Aukštu žemiau į svečius draugiškai pakviečia jauna pora – Egidijus ir Aušrinė. Šešerius metus draugavusi ir jau dveji metai drauge gyvenanti pora svajoja kada nors susituokti. „Bet ir paprasčiausiam susirašymui reikia pinigų, – svarsto Egidijus. – Žiedai, suknelė, kostiumas, automobilio nuoma, mokestis už santuokos įforminimą.“
Jiedu gyvena iš neįgalumo pašalpų. Gauna šiek tiek daugiau kaip po šimtą eurų. Neišlaidauja. Bet sutaupyti malkoms sunku. Kai prireikia kokio drabužio ar apavo, vieną mėnesį perka vienam, kitą – kitam. O jeigu netikėtai baigiasi dujos ar sugenda kompiuteris, turi skolintis iš kaimynų.
„Džiaugiuosi, kad tokie geri kaimynai. Pasitiki mumis, paskolina ir gerų patarimų negaili. Jie už mus turi daugiau patirties“, – džiaugiasi Egidijus.
27 metų vaikinas butą Rikantuose paveldėjo iš močiutės. Kol buvo sveikas, sunkiai dirbo. Nesibaidė statybų. Kilnodavo akmenis.
Buvo išvažiavęs ir į užsienį. Anglijoje nešiojo skrajutes. Bet ir ten nepavyko praturtėti. Draugui teko plauti automobilius degalinėje, kad abiem sukrapštytų pinigų grįžti į Lietuvą.
Aušrinė – taip pat neįgali. Norėtų mokytis profesijos. Bet jos nepriima į Kelmės profesinio rengimo centrą, nes baigusi tik specialiąją mokyklą. „Specialiojoje mokykloje daug ko išmokau – ir siuvinėti, ir dainuoti, naudotis kompiuteriu. Mokslas pagal palengvintą programą gerai sekėsi. Bet gaila, kad nemokė užsienio kalbų“, – savo gyvenimo realijomis dalijasi mergina.
Pora turi daržą, augina daržovių savo poreikiams. Į miestą nusipirkti maisto dažniausia eina pėsti, nes automobilio neturi, o autobusų labai nedaug. Sudėtinga prisitaikyti.
„Diena – nuobodi. Kartais nueiname pas draugus, kurie turi mažą vaiką. Pasidžiaugiame. O šiaip kaime nėra kas veikti. Panaršome po internetą. Pažiūrime televizorių. Galėtume tvarkyti daug svarbių reikalų. Bute nėra vandens nė kanalizacijos, reikėtų remonto. Tačiau tiems dalykams neturime pinigų“, – apgailestauja Egidijus.
Karvutė duoda 45 litrus pieno
Kaime yra pieno punktas. Ganykloje ganosi karvių banda. Vadinasi, yra ir ūkininkų. Suku į Gražinos Samuilienės kiemą.
„Rikantai – puikus kaimas. Žmonės – labai geri. Skuba vienas kitam padėti. Atvažiavę giminės stebisi, sako, jog jų kaime vyrai geriau iš "bambalio" alų triūbys, bet kaimynui nepadės“ – giria savo gimtinę Gražina.
Prieš 25 metus moteris su šeima grįžo gyventi pas tėvus. Dalį savo gyvenimo praleido Šiauliuose. Tačiau, kai pašlijo tėvų sveikata, sugrįžo pagelbėti ūkyje. Taip ir pasiliko.
Dabar po vienu stogu gyvena keturios kartos. Sergantis Gražinos tėtis, jos šeima, sūnus Lukas, dažniausiai būna ir sūnaus Vytauto vaikai. Jų tėvas – tolimųjų reisų vairuotojas. Mama dirba pamaininį darbą. Tomis dienomis anūkėliais turi pasirūpinti močiutė Gražina. Mums kalbantis jau žvilgčioja į laikrodį. Tuoj reikės važiuoti į Kelmę paimti anūkėlę iš mokyklos.
Ant moters pečių krenta ir didžioji ūkio darbų našta. Vyras kasdien važinėja į darbą vandens tiekimo įmonėje.
Samuiliai dirba 25 hektarus žemės, laiko devynias melžiamas karves. Kasdien Vilkyškių pieninei parduoda po 160 litrų pieno.
„Dabar moka po 20 centų už litrą. Visai neblogai. Turiu tokią karvutę, kuri per dieną duoda 45 litrus pieno. Pati ją išsiauginau. Dabar auginuosi jos telyčaitę. Užtektų trijų tokių produktyvių karvių vietoj devynių. Žinotumėt, kaip smagu tokią karvę melžti. Bakelis kaip mat prisipildo“, – džiaugiasi ūkininkė.
Rikantuose didesnę karvių bandą laiko dar vienas ūkininkas. Dar kelios šeimos – po vieną – dvi karvutes. Kai kurie ir laikydami vieną karvę, dar atneša į pieno punktą parduoti pieno.
Kaip keitėsi Rikantai Gražinos akyse?
Sugrįžusi į Rikantus, darbavosi parduotuvėje. Kai išėjo dekretinių atostogų, parduotuvę jos savininkas uždarė. Dabar stovi tas pastatas užkaltais langais prieš Samuilių namus. Likęs tik užrašas „Parduotuvė“. Iš pradžių į Rikantus dar atvažiuodavo auto parduotuvė. Dabar ir jos jau nebėra. Visi rikantiškiai pirkti važiuoja į Kelmę.
„Anksčiau buvo daugiau geriančių, plavinėjančių po kaimą. Dabar tokių beveik nėra. Kas mirė, kas pateko į kalėjimą, – pasakoja G. Samuilienė. – O šiaip gyventojai mažai keitėsi. Mirusiųjų trobas nupirko nauji. Tik jaunimo Rikantuose mažoka. Baigia mokyklą ir šauna tai į užsienį, tai į didmiestį mokytis. O mokyti jau nebegrįžta. Dauguma rikantiškių dirba. Važiuoja į Kelmę. Čia pat yra lentpjūvė. Mano pačios vyresnysis sūnus ne vienerius metus čia dirbo. Tik vienas kitas stovi darbo biržoje.“
„Anksčiau dirbo valdžiai, dabar – sau“
84 metų Genovaitė Liutkienė sėdi prie televizoriaus. Žiūri indišką serialą. Ji jau penkiasdešimt metų gyvena Rikantuose. Dirbo kolūkyje lauko darbininke. Pensija – tik pora šimtų eurų.
„Rėk, kauk, daryk, ką nori, o turi ir iš tokios pensijos pragyventi. Viskas išeina vaistams. Vargstu su akimis. Lašiukai labai brangiai kainuoja. Dar gerai, kad vaikai turi darbus, paremia“, – pasakoja trijų vaikų mama.
Nors kasdien apie save primena sąnariai, moteris dar išeina į savo kiemą. Kartais ir daržo lysvelę nuravi. Obuoliukus iš po obelų surenka. Buvo atgavusi ir savo tėvų žemę. Bet pardavė, neturėjo sveikatos ūkininkauti.
G. Liutkienė sako, jog jos bendraamžių kaime daug. Vyriausia – jos vyro sesuo Stefanija. Jai jau 90 metų.
„Pavydžiu kaimynei. Pas juos gyventi sugrįžo dukra. Nereikia pačiai tvarkytis nė valgio gaminti. Po kiemą bėgioja anūkai, – šypsodamasi pasakoja ponia Genovaitė. – Bet ir man ne bėda. Kiekvieną savaitgalį vaikai atvažiuoja.“
Paklausta, kaip keitėsi Rikantai per pusšimtį jos gyvenimo metų, moteris atsako filosofiškai: „Anksčiau žmonės dirbo valdžiai, dabar – sau“.
20 darbo vietų
Rikantuose vienintelė įmonė – bendrovės „Vėjovirpa“ lentpjūvė. Joje dirba 20 žmonių. Savininkas Romualdas Navickas išvykęs. Bendraujame su gamybos meistru Virginijumi Janušausku. Su medienos apdirbimu savo verslą turėjęs jaunas vyras į Rikantus dirbti važinėja iš Kelmės. Sako, jog samdomu darbuotoju būti ramiau.
Iš miesto į Rikantus važinėja ir darbininkų. Kai kas atvyksta ir iš Vaiguvos, Maironių. Darbininkai gamina padėklus. Vieni pjauna medieną, kiti daro ruošinius, treti kala padėklus. Žmonės patenkinti – gauna atlyginimus, be eilės ir mažesne kaina nusiperka kuro.
Autorės nuotr.
„Vėjovirpos“ bendrovės gamybos meistras Virginijus Janušauskas sako, jog bendrovėje darbą turi 20 Rikantų, aplinkinių kaimų, Maironių, Kelmės , Vaiguvos gyventojų.
Rikantų senbuvė Genovaitė Liutkienė džiaugiasi, kad į kaimą pas tėvus sugrįžta vaikai.
Vieninteliame kaimo aštuonbutyje nėra nė vieno tuščio būsto.
Pagrindinė Rikantuose Alyvų gatvė išasfaltuota. Iki Kelmės – Raseinių plento liko šimtas metrų žvyrkelio.
Rikantų gyventojai dar neišsižadėjo nei šiltnamių, nei karvių, nei vištų.
Parduotuvė uždaryta, bet pieno punktas dar veikia.
Rikantų kaimas nenyksta.