
Naujausios
Redo svajonės pagaliau tapo tikrove
Birutė ČIŽIENĖ
Praėjusią savaitę Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos bendruomenę aplankė neeilinė šventė – čia buvo pristatyta iš prigimties turinčio regėjimo negalią šios mokyklos moksleivio Redo Olšausko pirmoji eilėraščių knygelė „Jeigu aš matyčiau“. Ją 80 egzempliorių tiražu išleido „Verslas ar Menas“ leidykla, išspausdino S. Jokužio leidykla-spaustuvė. Knygelė išleista reginčiųjų ir Brailio raštu, o iliustracijas sukūrė patys Redo klasės draugai. Jai išvysti dienos šviesą padėjo mokyklos bendruomenė, rajono gyventojai, Jono Avyžiaus viešoji biblioteka, kurios surengtoje Pyragų dienoje surinkti pinigėliai taip pat buvo skirti šiam kilniam tikslui. Prieš Kalėdas „Saulės“ pagrindinėje mokykloje buvo paskelbta Gerumo akcija „Neregio berniuko svajonė“, į kurią įsijungė ir lėšas knygai išleisti rinko visa šios mokyklos bendruomenė.
Knygelė išleista labdaros ir paramos fondo regintiems ir neregiams „Matau kitaip“ iniciatyva. Šis fondas kaip tik ir padeda atskleisti regos negalią turinčių vaikų gabumus ir įgyvendina jų svajones. Šios knygelės anotacijoje rašoma, jog šio neregio berniuko kūryba skatina vaikus labiau pamąstyti apie šalia esančius, padeda suprasti, kad mes visi skirtingi, kiekvienas esame savitas. O mokytojams tai gali būti edukacinė priemonė, kuri paskatins kalbėti su mokiniais apie toleranciją, empatiją ir juose sužadins norą prisidėti prie gerų darbų.
Susirinkusieji ypač daug šiltų žodžių skyrė Redo mokytojai Vijolei Vedeckienei, labiausiai padėjusiai atsiskleisti jo kūrybiniams sugebėjimams. „Neregio berniuko nebuvau mokiusi, todėl nežinojau, nuo ko pradėti...Bet supratau, kad kelio atgal nėra. Palengva ir mama, ir aš, ir Redukas išmokome Brailio raštą. Jam lietuvių kalba puikiai sekėsi, klasės draugai noriai klausydavosi jo atmintinai išmoktų eilėraščių ir poemų. Šiandien jis rašo Brailio mašinėle, laisvai kalba rusiškai, yra sukūręs daugiau kaip 20 eilėraščių. Visi tapome tarsi viena šeima, – apie Redo Olšausko kūrybinius sugebėjimus šiltai kalbėjo visur jį lydinti mokytoja Vijolė Vedeckienė, per tą dešimtmetį tapusi antrąja Redo mama. Neatsitiktinai knygelėje mokytojai Vijolei Vedeckienei yra skirtas ir Redo eilėraštis „Mano antroji mama“.
Išleidusį pirmąją knygą Redą Olšauską pasveikino ne tik artimieji, bet ir jo mokytojai, klasės draugai, mokyklos direktorius Tomas Armonavičius, pavaduotoja Irena Bartašiūnienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Joniškio filialo vadovė Ina Sakalauskienė, „Audruvės“ klubo literatai, Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojos, rajono meras Gediminas Čepulis, Seimo narys Vitalijus Gailius. Pastarasis pažadėjo šią Redo knygą padovanoti visoms rajono mokykloms. Pasak renginyje dalyvavusios leidyklos atstovės Eglės Jokužytės, tai – jau antroji prieš metus įsteigto Labdaros ir paramos fondo „Matau kitaip“ išleista regos negalią turinčio vaiko knyga, o per metus fondas padėjo įgyvendinti jau septynių tokių vaikų svajones.
Susirinkusiesiems geriau suprasti didžiąją Redo svajonę padėjo renginio pradžioje parodytas Leono Karaliūno ir Ričardo Norkaus sukurtas filmas „Iš tamsos į šviesą“, kuriame išsamiai pasakojama apie Redo gyvenimą nuo mažų dienų, dideles artimųjų pastangas berniuką išgydyti ir jam suteikti regėjimo džiaugsmą, iki šiol neprarastą viltį ir tikėjimą medicinos mokslo pažanga iki sėkmingos adaptacijos „Saulės“ pagrindinėje mokykloje, kur jau 10 metų jį supa nuoširdūs, visada pasirengę padėti pedagogai ir bendraamžiai. Filmas palydėtas šiltais plojimais jo kūrėjams.
Nuotraukose: Redas Olšauskas su savo mokytoja Vijole Vedeckiene bei filmo „Iš tamsos į šviesą“ apie jį autoriais Leonu Karaliūnu ir Ričardu Norkumi.
Galbūt kitas Redo svajones padės išpildyti po renginio mokyklos sporto aikštyne kartu su mokytojais ir draugais į dangų jo paleisti oro balionai.
Asmeninės nuotr.