Rašytojo J. Marcinkevičiaus namą pardavinės aukcione

Rašytojo J. Marcinkevičiaus namą pardavinės aukcione

Ra­šy­to­jo J. Mar­cin­ke­vi­čiaus na­mą par­da­vi­nės auk­cio­ne

Ra­jo­no po­li­ti­kai pri­ta­rė tam, kad bū­tų pri­va­ti­zuo­ta da­lis pa­sta­to, ku­ria­me gy­ve­no ra­šy­to­jas Jo­nas Mar­cin­ke­vi­čius ir ku­ria­me prieš ke­lis de­šimt­me­čius vei­kė jo me­mo­ria­li­nis mu­zie­jus.

Mu­zie­jaus eks­po­na­tai prieš ke­lio­li­ka me­tų bu­vo per­kel­ti į mies­to bib­lio­te­ką ir te­be­lai­ko­mi jos sau­gyk­lo­se. Iki šiol nė­ra įsteig­to ir Rad­vi­liš­kio kraš­to mu­zie­jaus, ku­ria­me tu­rė­jo įsi­kur­ti au­ten­tiš­ki J. Mar­cin­ke­vi­čiaus mu­zie­jaus eks­po­na­tai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Vie­tos mu­zie­jui ne­li­ko

Rad­vi­liš­ky­je, Lais­vės alė­jo­je, sto­vin­tis 13-asis na­mas pa­pil­dys vie­ša­me auk­cio­ne par­duo­da­mo Sa­vi­val­dy­bės tur­to są­ra­šus.

Rad­vi­liš­kie­čiams šis pa­sta­tas ge­riau­siai ži­no­mas kaip čia gy­ve­nu­sio ra­šy­to­jo Jo­no Mar­cin­ke­vi­čiaus na­mas, nors ant jo ir nė­ra me­mo­ria­li­nės len­tos. Da­bar da­lis šio na­mo pri­klau­so Sa­vi­val­dy­bei, ki­ta da­lis yra pri­va­čių as­me­nų nuo­sa­vy­bė.

1975 me­tais, mi­nint ra­šy­to­jo 75-ąsias gi­mi­mo me­ti­nes, na­me bu­vo ati­da­ry­tas J. Mar­cin­ke­vi­čiaus me­mo­ria­li­nis mu­zie­jus. Po tri­jų de­šimt­me­čių jo eks­po­na­tai bu­vo per­kel­ti į re­konst­ruo­tos Rad­vi­liš­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos sau­gyk­las, o pa­tal­pos iš­nuo­mo­tos Lie­tu­vos sa­ma­rie­čių drau­gi­jai, ku­ri jo­se lai­kė lab­da­rą.

Mu­zie­jui įkur­ti bib­lio­te­kai bu­vo per­duo­ta da­lis ki­to pa­sta­to, esan­čio Va­sa­rio 16-osios gat­vė­je, va­di­na­ma­ja­me „rau­do­na­ja­me res­to­ra­ne“. Čia tu­rė­jo įsi­kur­ti ne tik J. Mar­cin­ke­vi­čiaus mu­zie­jaus eks­po­na­tai, bet ir pra­dė­ti veik­ti Rad­vi­liš­kio kraš­to mu­zie­jus. Bent jau to­kią idė­ją puo­se­lė­jo tuo­me­ti­nė bib­lio­te­kos di­rek­to­rė, da­bar­ti­nė ra­jo­no ta­ry­bos na­rė Al­do­na Ja­nu­še­vi­čie­nė.

Ta­čiau ir čia Rad­vi­liš­kio kraš­to mu­zie­jus neat­si­ra­do – pa­sta­to re­mon­tui ne­bu­vo lė­šų, o jo iš­lai­ky­mas bran­giai kai­na­vo. To­dėl ir šios pa­tal­pos bu­vo iš­nuo­mo­tos, o ne­se­niai – ir pri­va­ti­zuo­tos: vie­tos ro­ma­no „Kra­žių sker­dy­nės“ au­to­riaus me­mo­ria­li­niam mu­zie­jui ne­be­li­ko.

Eks­po­na­tai dū­lė­ja sau­gyk­lo­se

Da­bar­ti­nė Rad­vi­liš­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Vio­le­ta Šu­kai­tie­nė „Kraš­to ži­nioms“ pri­pa­ži­no, jog ra­šy­to­jui J. Mar­cin­ke­vi­čiui pri­klau­sę daik­tai nie­kur nė­ra eks­po­nuo­ja­mi.

„Pa­čių eks­po­na­tų nė­ra daug – au­ten­tiš­ka lo­va, ra­šo­ma­sis sta­las, sek­ci­ja, spin­te­lė, ra­te­lis, kny­gų, fo­tog­ra­fi­jų. Sau­go­me juos at­sa­kin­gai, pa­tal­po­je, kur yra ne­kin­tan­ti tem­pe­ra­tū­ra.

Tu­rė­jo­me įvai­rių min­čių, kaip bū­tų ga­li­ma eks­po­na­tus pa­ro­dy­ti vi­suo­me­nei. Gal­vo­jo­me apie Bur­biš­kio dva­rą, ta­čiau konk­re­čiau to neap­ta­ri­nė­jo­me. Yra min­čių juos ku­riam lai­kui per­kel­ti į bib­lio­te­kos ma­žą­ją dai­lės ga­le­ri­ją, kad su jais ga­lė­tų su­si­pa­žin­ti ir rad­vi­liš­kie­čiai, ir mū­sų sve­čiai. Pa­ruoš­tu­me trum­pą edu­ka­ci­nę pro­gra­mė­lę. Tą ruo­šia­mės pa­da­ry­ti ar­ti­miau­siu me­tu, gal­būt jau pa­va­sa­rį, – re­dak­ci­jai sa­kė V. Šu­kai­tie­nė.

Mu­zie­jus – tik kal­bų ly­gy­je

Ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dy­je prieš pa­sta­to Lais­vės alė­jo­je pri­va­ti­za­vi­mą bal­sa­vo ke­li Ta­ry­bos na­riai. Ta­ry­bos Kul­tū­ros, švie­ti­mo ir spor­to ko­mi­te­tas pri­va­ti­za­vi­mui pri­ta­rė.

Ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Jo­nas Pra­vi­lo­nis su­ti­ko, kad mies­tui kraš­to is­to­ri­jos mu­zie­jaus rei­kia, ta­čiau pri­kel­ti se­ną­jį J. Mar­cin­ke­vi­čiaus jau­nys­tės me­tų na­mą ant­ram gy­ve­ni­mui esą bū­tų per bran­gu, juo­lab, kad tam nė­ra lė­šų.

„Apie pa­tal­pas mu­zie­jui kal­ba­me jau ne vie­ne­rius me­tus, ta­čiau konk­re­taus spren­di­mo vis dar nė­ra“, – tei­gė J. Pra­vi­lo­nis.

Bu­vęs Sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros sky­riaus ve­dė­jas, Rad­vi­liš­kio mies­to gar­bės pi­lie­tis Au­ge­ni­jus Jur­gaus­kas pri­si­me­na mu­zie­jaus ati­da­ry­mo ir jo eg­zis­ta­vi­mo die­nas ir su liū­de­siu kal­ba apie jo už­da­ry­mą.

J. Mar­cin­ke­vi­čiaus mu­zie­jų ati­da­riu­si ir dėl jo iš­li­ki­mo il­gą lai­ką ko­vo­ju­si bu­vu­si il­ga­me­tė mies­to bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Al­do­na Ja­nu­še­vi­čie­nė pri­pa­ži­no dėl mu­zie­jaus jau nu­lei­du­si ran­kas ir bal­sa­vu­si už pa­sta­to pri­va­ti­za­vi­mą.

To­kio ap­si­spren­di­mo mo­ty­vas: 1940 me­tais pa­sta­ty­tą ir jau nu­gy­ven­tą pa­sta­tą re­konst­ruo­ti ir pri­tai­ky­ti mu­zie­jui esą bū­tų nee­ko­no­miš­ka, o leis­ti jam to­liau smeg­ti že­mėn nie­ko ne­da­rant, ne­leis­ti­na.

A. Ja­nu­še­vi­čie­nė yra sa­kiu­si, jog ra­jo­ne bū­ta daug gra­žių vi­zi­jų dėl J. Mar­cin­ke­vi­čiaus mu­zie­jaus, ypač kai bib­lio­te­kai bu­vo per­duo­tas „Lie­tu­vos ge­le­žin­ke­liams“ pri­klau­sęs ant­ra­sis na­mo ga­las. Bu­vo su­re­mon­tuo­ti trys pa­sta­to kam­ba­riai, gal­vo­ta li­ku­sią pa­sta­to da­lį iš­pirk­ti, pa­sta­tą re­konst­ruo­ti, jo kie­me­ly­je reng­ti ren­gi­nius.

Ta­čiau su­si­tar­ti su da­lies pa­sta­to sa­vi­nin­ke dėl kai­nos ne­pa­vy­ko, pa­sta­to lan­gus ne kar­tą bu­vo iš­dau­žę chu­li­ga­nai, bro­vę­si ir kai ku­riuos daik­tus su­nio­ko­ję va­gys.

Au­to­rės nuo­tr.

Pas­ta­tas, ku­ria­me bu­vo įkur­tas ra­šy­to­jo Jo­no Mar­cin­ke­vi­čiaus me­mo­ria­li­nis mu­zie­jus, pa­te­ko į vie­šo­jo auk­cio­no są­ra­šus.

Šia­me pa­sta­te ke­tin­ta kur­ti Rad­vi­liš­kio kraš­to mu­zie­jų. Jis ir­gi jau pri­va­čio­se ran­ko­se.