Rasta kaukolė sustabdė svirno rekonstrukciją

Rasta kaukolė sustabdė svirno rekonstrukciją

Rasta kaukolė sustabdė svirno rekonstrukciją

Pakruojo dvare svirno rekonstrukciją praėjusią savaitę sustabdė netikėtas radinys. Keisdami grindis smėlio perdangoje darbininkai aptiko žmogaus kaukolę. Visuomenėje imta spėlioti, kokia šio radinio istorija.

Andrius KVEDARAS

Prisimintos ir legendos

Kaukolę aptiko dvaro svirną rekonstruojančios vilniškės įmonės darbininkai. Apie radinį buvo pranešta policijai, įvykį nušvietė ir šalies žiniasklaida.

Radinys visuomenėje sukėlė susidomėjimą dvaro istorija, juolab, kad apie jį įvairiai komentavo ir pareigūnai, ir paveldosaugos specialistai.

Būta manančiųjų, kad kaukolė gali būti susijusi su vieno iš žiauriausių dvarininkų laikyto Hermano fon Ropo valdymo laikotarpiu, apie kurį sklando įvairiausių baudžiavos laikų legendų.

Kiti mano, jog ji po rekonstruojamo svirno grindimis galėjo patekti su atvežtu smėliu užpilant perdangą statybų metu ar vėlesniais laikais, keičiant grindis.

Kokio laikmečio kaukolė, nustatys ekspertai. Ji šiuo metu perduota tirti.

Prie svirnų – kapavietės

Pakruojo dvaro sodybos teritoriją tyrinėję archeologai patvirtino ankstesnę hipotezę, kad dalis pastatų galėjo būti pastatyti ant senųjų dvaro kapinių.

Dvaro teritorija intensyviau imta tyrinėti nuo 2006-ųjų, prasidėjus pirmiesiems jos pritaikymo turizmui darbams.

Kaip rodo archeologinių tyrimų ataskaitų duomenys, 2008 metais archeologai aptiko ne tik senąją medinę dvarvietę, bet ir senųjų dvaro kapinių vietą.

Kapavietės aptiktos prie pat dabar rekonstruojamų dvaro svirnų ir yra atsidūrusios po dabartinės automobilių stovėjimo aikštelės dalimi.

Pagal čia rastas įkapes – Rygos biloninius šilingus bei kalvio darbo vinis, kapinaitės datuojamos XVI–XVII amžiaus laikotarpiu – pirmosios medinės dvarvietės laikais.

Kelias į Linkuvą buvo kitas

Archeologai atskleidė dar vieną įdomų faktą. Palyginę dabartinius ir senuosius kartografinius duomenis išsiaiškino, jog senasis kelias į Linkuvą ėjo palei pat dvaro sodybą Kruojos pakrante.

Naujieji mūriniai dvaro rūmai buvo pastatyti ant senojo kelio į Linkuvą, o prie buvusių kapinių – svirnai.

Tai iš dalies patvirtino ir 2011 metais vykdyti archeologiniai tyrimai, kurių metu palei svirnus kastuose šurfuose archeologai fiksavo kapų duobes bei palaidojimus. Tikslios kapinių ribos nėra nustatytos, tam prireiktų papildomų tyrimų.

Autoriaus nuotr.

ARCHEOLOGIJA: Tik papildomi tyrimai gali atskleisti tikslias kapinių ribas ir ar dabar rekonstruojamas svirnas buvo pastatytas ant kapinių.

RADINYS: Po rekonstruojamo svirno grindimis rasta kaukolė perduota tirti ekspertams.