Rajonų ligoninėms prognozuojamas bankrotas

Rajonų ligoninėms prognozuojamas bankrotas

Ra­jo­nų li­go­ni­nėms pro­gno­zuo­ja­mas bank­ro­tas

Ko­kia atei­tis lau­kia ra­jo­ni­nių li­go­ni­nių ir ko ti­kė­tis, jei jo­se ne­bus ima­ma­si ra­cio­na­laus val­dy­mo, dis­ku­tuo­ta Re­gio­no plėt­ros ta­ry­bos po­sė­dy­je. Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka, pa­teik­da­mas praė­ju­sių me­tų ap­skri­ties ra­jo­nų li­go­ni­nių fi­nan­si­nę ata­skai­tą pro­gno­za­vo, kad kai ku­rios jų dėl sa­vo iš­lai­dų ne­skai­čia­vi­mo jau lei­džia­si prie bank­ro­to ri­bos.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ

pa­kruo­jis@sk­ras­tas

Nuos­to­liai pa­ska­ti­no per­mai­nas

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos duo­me­ni­mis, praė­ju­sius me­tus su nei­gia­mu fi­nan­si­niu re­zul­ta­tu bai­gė Jo­niš­kio li­go­ni­nė, tu­rė­da­ma 108 tūks­tan­čius eu­rų nuo­sto­lių, Rad­vi­liš­kio – 109 tūks­tan­čius, Pak­ruo­jo – 102 tūks­tan­čius, Kur­šė­nų li­go­ni­nė – 34 tūks­tan­čius.

Pa­sak R. Ma­žei­kos, įver­ti­nus šių li­go­ni­nių mo­ku­mo koe­fi­cien­tą (kai gau­ti­nos su­mos vir­ši­ja fi­nan­si­nius įsi­pa­rei­go­ji­mus) ga­li­ma teig­ti, kad šios įstai­gos yra su­dė­tin­go­je si­tua­ci­jo­je ir tu­ri di­džiau­sių fi­nan­si­nių grės­mių.

„Fi­nan­si­niai re­zul­ta­tai pa­laips­niui ge­rė­ja Rad­vi­liš­ky­je – kur ne­be­bu­vo pa­cien­tų Aku­še­ri­jos ir Vai­kų sky­riuo­se, pa­slau­gas nu­trau­kė“,– apie šios li­go­ni­nės pa­stan­gas ma­žin­ti nuo­sto­lius sa­kė R. Ma­žei­ka.

Di­rek­to­rius in­for­ma­vo, kad ir Jo­niš­kio li­go­ni­nė pa­su­ko pa­na­šiu ke­liu – nuo ko­vo 31-sios at­si­sa­kė vai­kų gy­dy­mo li­go­ni­nė­je ir šią pa­slau­gą per­da­vė Šiau­lių res­pub­li­ki­nei li­go­ni­nei.

Apž­velg­tos prie­žas­tys

Fi­nan­si­nių me­tų ana­li­zė pa­ro­dė, kad ra­jo­nų li­go­ni­nėse, „ku­rios dir­ba į mi­nu­są“, nė­ra tin­ka­mai su­ba­lan­suo­tos iš­lai­dos (ar­ba są­nau­dos). At­ly­gi­ni­mai yra vie­na di­džiau­sia iš­lai­dų da­lis.

Pa­sak R. Ma­žei­kos, kai ku­rio­se li­go­ni­nė­se at­ly­gi­ni­mai gy­dy­to­jams yra la­bai so­li­dūs. Štai Nau­jo­sios Ak­me­nės li­go­ni­nė­je gy­dy­to­jo dar­bo už­mo­kes­tis per mė­ne­sį (už eta­tą) sie­kė 1719 eu­rų, Pak­ruo­jo li­go­ni­nė­je – 1017 eu­rų, Kel­mės – 1601 eu­ras, Kur­šė­nų – 986 eu­rai, Rad­vi­liš­kio 1722 eu­rai.

Tuo tar­pu slau­gy­to­jų dar­bo už­mo­kes­tis šio­se li­go­ni­nė­se dvi­gu­bai ar net tri­gu­bai ma­žes­nis. R. Ma­žei­ka už­da­vė re­to­ri­nį klau­si­mą: „Jei gy­dy­to­jo at­ly­gi­ni­mas yra tris kar­tus di­des­nis nei slau­gy­to­jos, klau­si­mas, ar jis nė­ra per di­de­lis? Ar tai nė­ra vie­na prie­žas­čių, ko­dėl slau­gy­to­jos va­žiuo­ja iš Lie­tu­vos?“

Dar vie­na prie­žas­tis, va­ran­ti link bank­ro­to li­go­ni­nes, – di­džiu­lės pa­tal­pos ir jų iš­lai­ky­mas.

R. Ma­žei­ka Pak­ruo­jo li­go­ni­nę ly­gi­no su vie­no di­džiau­sių ra­jo­nų – Ma­žei­kių – li­go­ni­ne. Jo­je yra 9,5 tūks­tan­čiai kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to, vie­nai lo­vai ten­ka 49 kvad­ra­ti­niai met­rai. Pak­ruo­jo li­go­ni­nės plo­tas yra 7,2 tūks­tan­čio kvad­ra­ti­nių met­rų, o vie­nai lo­vai ten­ka 82 kvad­ra­ti­niai met­rai. Pa­gal uži­ma­mą Rad­vi­liš­kio li­go­ni­nės plo­tą, praė­ju­siais me­tais vie­nai lo­vai bu­vo skir­tas 81 kvad­ra­ti­nis met­ras. Ma­žiau­siai – 31 kvad­ra­ti­nis met­ras lo­vai – skir­ta Kur­šė­nų li­go­ni­nė­je.

Vie­na iš ne­ra­cio­na­laus li­go­ni­nėms ski­ria­mų lė­šų nau­do­ji­mo prie­žas­ti­mi Te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius nu­ro­dė au­to­mo­bi­lių pir­ki­mą.

Ta­čiau ko­kius ir už kiek li­go­ni­nių va­do­vai pir­ko au­to­mo­bi­lius, di­rek­to­rius neatsk­lei­dė ir Sei­mo na­rių, da­ly­va­vu­sių po­sė­dy­je pra­šy­mu, pa­ža­dė­jęs šią in­for­ma­ci­ją jiems per­siųs­ti as­me­niš­kai.

Kas tre­čias vai­kas – į li­go­ni­nę

R. Ma­žei­ka at­sklei­dė kai ku­rių sun­kiai paaiš­ki­na­mų fak­tų. Štai Jo­niš­kio li­go­ni­nė, at­si­sa­kiu­si Vai­kų li­gų sky­riaus, šiam iš­lai­ky­ti tu­rė­da­vo už­dirb­ti apie 60 tūks­tan­čių eu­rų per me­tus, kai kas­dien sky­riu­je gu­li 2 ar 3 vai­kai. Sky­riui iš­lai­ky­ti lė­šas tu­rė­jo už­dirb­ti te­ra­peu­tai.

Dar įdo­mes­nių fak­tų ap­tik­ta Pak­ruo­jo li­go­ni­nė­je. „Kai ra­jo­ne – 3124 vai­kai, o 1128 kas­met gy­do­si li­go­ni­nė­je – sun­kiai su­vo­kia­mi skai­čiai. Čia kas tre­čias ra­jo­no vai­kas tem­pia­mas į li­go­ni­nę“, – ste­bė­jo­si R. Ma­žei­ka.

Pa­nag­ri­nė­jęs, dėl ko­kių su­si­rgi­mų vai­kai at­si­du­ria Pak­ruo­jo li­go­ni­nė­je, di­rek­to­rius tei­gė, jog dau­gu­ma at­ve­jų vai­kai tu­rė­jo bū­ti gy­do­mi na­muo­se, o kai ku­riais, kaip ūmi­nė kvė­pa­vi­mo ta­kų in­fek­ci­ja, iš vi­so ne­tu­rė­jo bū­ti ga­be­na­mi į li­go­ni­nę.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Šiau­lių Te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka tei­gė, jog no­rint ra­jo­nuo­se iš­sau­go­ti li­go­ni­nes, bū­ti­na im­tis rim­tų per­mai­nų.