Rajono vadovai didžiavosi savo darbais

Rajono vadovai didžiavosi savo darbais

Ra­jo­no va­do­vai di­džia­vo­si sa­vo dar­bais

Kel­mė­je įvy­ko vie­nas iš pa­sku­ti­nių­jų ra­jo­no me­ro ir Ta­ry­bos na­rių su­si­ti­ki­mų su gy­ven­to­jais. Apž­velg­ti dar­bai ir pro­ble­mos, at­sa­ky­ta į gy­ven­to­jų klau­si­mus. Į su­si­ti­ki­mą atė­ju­siems kel­miš­kiams iš­da­lin­tos Sa­vi­val­dy­bės iš­leis­tos kny­ge­lės „Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės 2015 me­tų at­lik­tų dar­bų pa­no­ra­ma“.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Rū­pes­tis – ke­liai ir gat­vės

Kel­mės se­niū­nas Ro­mas At­ko­čai­tis pa­brė­žė, jog dau­giau­sia lė­šų iš­leis­ta nau­jų gat­vių sta­ty­bai ir se­nų­jų re­mon­tui. Išas­fal­tuo­ti P. Cvir­kos ak­li­gat­vis, Nau­jo­sios gat­vės skers­gat­vis, Ra­sos gat­vė.

Iš Ke­lių plėt­ros ir prie­žiū­ros pro­gra­mos lė­šų mies­te ap­švies­tos 6 pės­čių­jų pe­rė­jos. Sut­var­ky­tas pės­čių­jų liep­tas per Vil­bė­no upe­lį. Ne­ma­žai lė­šų pri­rei­kė as­fal­to dan­gų tai­sy­mui ir šiurkš­ti­ni­mui, ke­lių ly­gi­ni­mui ir žvy­ra­vi­mui.

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis kė­lė Vy­tau­to Di­džio­jo gat­vės re­konst­ruk­ci­jos pro­ble­mą. Mies­to cent­ras su­tvar­ky­tas. Ta­čiau nuo švie­so­fo­ro link tur­gaus ei­nan­ti gat­vė – duo­bė­ta, iš­si­klai­pę ša­li­gat­viai. Vaiz­das ir pa­to­gu­mas – sun­kiai su­de­ri­na­mas su at­nau­jin­tu mies­to cent­ru.

Šį pro­jek­tą vyk­dys Šiau­lių re­gio­no ke­liai. Ta­čiau lė­šo­mis tu­rės pri­si­dė­ti ir Sa­vi­val­dy­bė. Per­nai biu­dže­te ne­pa­vy­ko ras­ti lė­šų, to­dėl pro­jek­tas ne­star­ta­vo.

Pir­ma­ja­me eta­pe Vy­tau­to Di­džio­jo gat­vė tu­rė­tų bū­ti su­tvar­ky­ta nuo cent­ro – san­kry­žos iki tur­gaus.

Il­giau švie­tė ži­bin­tai, dau­gės gė­lių

Se­niū­nas tvir­ti­no, jog praė­ju­sią žie­mą bu­vo pail­gin­tas mies­to ap­švie­ti­mo lai­kas. Tai kai­na­vo 44 tūks­tan­čius eu­rų.

Daug lė­šų pa­rei­ka­lau­ja gė­ly­nų įren­gi­mas. Kel­mė at­vy­kė­lių akį trau­kia gė­lių ir žel­di­nių gau­sa. Kiek ny­kes­nis iki šiol bu­vo A. Mac­ke­vi­čiaus dau­gia­bu­čių kvar­ta­las. Se­niū­nas pa­ti­ki­no, jog atei­nan­čią va­sa­rą ir ten bus įreng­ta gė­ly­nų, vi­sa­me mies­te bus dar dau­giau ka­ban­čių va­zo­nų.

Įgy­ven­din­ti su­ma­ny­mus pa­dės tai, kad ra­jo­nas me­tus bai­gė ge­rai – su­ma­žė­jo sko­los. Mo­kes­čiai su­rink­ti 103 pro­cen­tais.

Pla­nuo­ja­ma su­tvar­ky­ti aikš­tę prie Kel­mės kul­tū­ros cent­ro. Ji tu­rė­tų tap­ti rep­re­zen­ta­ci­ne aikš­te, ku­rio­je vyk­tų mies­to ren­gi­niai.

Ra­jo­no va­do­vai džiau­gė­si ir jau pa­sta­ty­tu dau­gia­funk­ciu spor­to cent­ru. Be­li­ko įreng­ti tik jo vi­dų.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Sir­suie­nė pa­si­da­li­jo min­ti­mis apie bū­si­mus ener­ge­ti­nius pro­jek­tus. Pa­si­tei­si­no geo­ter­mi­nis šil­dy­mas Kel­mės kraš­to mu­zie­ju­je. Ke­ti­na­ma pa­nau­do­ti sau­lės ba­te­ri­jas kai ku­rio­se švie­ti­mo įstai­go­se.

Ke­tin­ta sta­ty­ti dau­gia­bu­tį so­cia­liai rem­ti­noms šei­moms. Ta­čiau pa­skai­čiuo­ta, jog la­biau ap­si­mo­ka pirk­ti bu­tus. Pla­nuo­ja­ma nu­pirk­ti 23 būs­tus.

Me­ras pa­ti­ki­no, jog jau pa­dė­tas taš­kas dėl Kel­mės mies­to ka­pi­nių plė­ti­mo. Nup­ręs­ta, jog ka­pi­nės bus ple­čia­mos ša­lia jų esan­čiuo­se so­duo­se. Iš gy­ven­to­jų že­mė bus pai­ma­ma vi­suo­me­nės po­rei­kiams, jiems su­mo­kant rin­kos kai­ną. Kol kas ne­bus per­ka­mas la­bai di­de­lis plo­tas. Ma­no­ma, jog už­teks 5 hek­ta­rų.

Gy­ven­to­jai daž­niau­sia krei­pia­si dėl mo­kes­čių

Ra­jo­no Ta­ry­ba svars­ty­mui pa­ren­gė 360 spren­di­mų pro­jek­tų. 350 iš jų pa­tvir­tin­ti. Per me­tus su­reng­ta 14 ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­džių.

Iš gy­ven­to­jų gau­ta 1300 pra­šy­mų. Daž­niau­sia jie krei­pia­si dėl mo­kes­čių, dėl lei­di­mų sta­ty­boms, kraš­tot­var­kos klau­si­mų.

Šie­met gy­ven­to­jų pra­šy­mų ga­li dar pa­dau­gė­ti. Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė in­for­ma­vo, jog dėl taip va­di­na­mo var­tų mo­kes­čio ir bio­lo­gi­nio rū­šia­vi­mo įren­gi­nių at­lie­kų tvar­ky­mas ga­li brang­ti 30 pro­cen­tų.

Gy­ven­to­jų si­tua­ci­ją ga­li pa­blo­gin­ti ir dvi­na­rė at­si­skai­ty­mo sis­te­ma. Teks mo­kė­ti pa­sto­vią­ją kai­ną už šiukš­lių su­rin­ki­mą ir kai­ną už rea­lų šiukš­lių kie­kį. Pas­to­vio­ji kai­nos da­lis ga­li pri­klau­sy­ti ne nuo gy­ven­to­jų skai­čiaus, o nuo būs­to plo­to.

Gy­ven­to­jai apie re­no­va­ci­ją, van­den­tie­kį ir al­ko­ho­liz­mą

Kel­mė – ly­de­ris pa­gal re­no­vuo­tų ir re­no­vuo­ja­mų dau­gia­bu­čių skai­čių. Ta­čiau su pir­mą­ja ban­ga re­no­vuo­ti pa­sta­tai jau tu­ri bė­dų. Iš­len­da sta­ty­bi­nin­kų dar­bo trū­ku­mai.

Nors dar­bus at­li­kę ran­go­vai tu­rė­tų juos tai­sy­ti, su­si­tar­ti su jais sun­ku. Pa­vyz­džiui, pra­stai su­tvar­ky­tas „Au­ku­ro“ pa­grin­di­nės mo­kyk­los fa­sa­das. Sa­vi­val­dy­bė ke­ti­na at­lik­ti dar­bus iš nau­jo už sa­vo lė­šas, o po to kreip­tis į teis­mą ir iš­leis­tą su­mą pri­si­teis­ti iš bro­ką pa­da­riu­sių ran­go­vų.

Tą pa­tį da­ry­ti pa­tar­ta ir dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jams. Ta­čiau dau­gia­bu­čio Bi­ru­tės gat­vė­je at­sto­vė tvir­ti­no, jog bend­ri­ja ne­tu­ri tiek lė­šų, kad ga­lė­tų iš­tai­sy­ti sta­ty­bi­nin­kų trū­ku­mus ir dar by­li­nė­tis teis­me.

Gy­ven­to­jai klau­sė, ka­da ne­to­li Kel­mės dva­ro esan­čio­je te­ri­to­ri­jo­je bus nu­ties­ti van­den­tie­kio ir ka­na­li­za­ci­jos tink­lai. Jiems at­sa­ky­ta, jog pir­miau­sia rei­kia pra­plės­ti van­dens va­ly­mo įren­gi­nius. Kol kas jie ne­pa­jėg­tų iš­va­ly­ti vi­so mies­to nuo­te­kų.

Dau­gia­bu­čių gyv­gen­to­jai skun­dė­si, jog jų kie­muo­se pra­ša­lai­čiai pa­si­sta­to au­to­mo­bi­lius, nes mies­te trūks­ta au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lių. Gy­ven­to­jai pa­guos­ti, jog ki­tą­met Kle­mės pie­ni­nė įsi­rengs sa­vo aikš­te­lę. Jos dar­buo­to­jai čia ga­lės lai­ky­ti au­to­mo­bi­lius. Ma­žiau jų sto­vės pa­ke­lė­se, prie pre­ky­bos cent­ro, ban­ko ir Lais­vės gy­nė­jų aikš­tė­je esan­čio­je aikš­te­lė­je. Kai at­liks vie­tų aikš­te­lė­se, at­va­žia­vė­liams ne­be­rei­kės grūs­tis į sve­ti­mus kie­mus.

Kel­miš­kis Jo­nas Kmi­ta pri­mi­nė Sa­vi­val­dy­bės me­ro ir ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rės au­to­mo­bi­lių nuo­mos is­to­ri­ją. Klau­sė, kas nau­din­giau – pirk­ti ar nuo­mo­ti. Juo­zas Kli­ma­šaus­kas klau­sė, kas bus da­ro­ma ma­ži­nant al­ko­ho­liz­mo pro­ble­mą.

Ta­ry­bos na­rys Ze­no­nas Ma­čer­nius kė­lė per di­de­lės oro tar­šos Kel­mė­je ir so­cia­li­nio būs­to bei ki­tų at­nau­jin­tų pa­sta­tų eksp­loa­ta­ci­jos pro­ble­mą, tvir­ti­no, jog at­nau­jin­ti ob­jek­tai kar­tais grei­tai ap­lei­džia­mi, ne­tgi su­nio­ko­ja­mi, siū­lė gerb­ti ki­tų dar­bą ir iš­leis­tas lė­šas.

Pa­si­sa­kė Ta­ry­bos na­riai Emi­li­ja Kviet­ku­vie­nė, Egi­di­jus Ūk­sas, Ri­mas Ber­ta­šius, Al­ber­tas Bra­zas, Pet­ras Rač­kaus­kas.

Au­to­rės nuo­tr.

GRE­TOS: Iš­re­tė­ju­sios kel­miš­kių gre­tos. Apie treč­da­lį su­si­rin­ku­sių su­da­rė pa­tys val­di­nin­kai ir Ta­ry­bos na­riai.

EN­CIK­LO­PE­DI­JA: Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis at­krei­pė dė­me­sį į kas­met iš­lei­džia­mą kny­ge­lę apie ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės at­lik­tus dar­bus. To­kios kny­ge­lės lei­džia­mos jau de­šimt me­tų. Tai sa­vo­tiš­ka ra­jo­no en­cik­lo­pe­di­ja.

AP­GAI­LES­TA­VI­MAS: Me­ro pa­va­duo­to­jas Izi­do­rius Šim­kus ap­gai­les­ta­vo dėl kel­miš­kių emig­ra­ci­jos ir ne­švie­čian­čių tuš­čių būs­tų lan­gų.

SIŪ­LY­MAI: Ta­ry­bos na­rys Pet­ras Rač­kaus­kas siū­lė re­konst­ruo­ti Sa­vi­val­dy­bės įmo­nei Kel­mės vie­ti­nis ūkis pri­klau­san­čią šar­vo­ji­mo sa­lę, ku­ri iš­nuo­mo­ta pri­va­čiam vers­li­nin­kui.