
Naujausios
KLAUSIAME
Rajono biudžetas pilnėja, o jūsų?
Praėjusią savaitę rajono vicemeras Romas Medzveckas konstatavo: gyventojų pajamų mokesčiu rajono biudžetas pilnėja labiau nei tikėtasi, sunkmetis iš Pakruojo traukiasi. Ar iš tiesų pakruojiečių pajamos ėmė didėti?
Albertas PILIPAUSKAS, dolomito uolienų sprogdintojų UAB „Detonas“ padalinio vadovas:
– Uolienų sprogdintojų algos priklauso nuo užsakymų iš skaldos gamyklų: daugiau gamina skaldos, mes daugiau sprogdinam, daugiau ir užsidirbam. Mes su skaldininkais priklausom vieni nuo kitų. Rugpjūtį, nors sprogdinimams orai buvo itin palankūs, užsakymų buvo mažai, o paskutiniu laiku darbas virte verda. Užtat ir įmonės darbuotojų piniginės papilnėja.
Sprogdintojų darbų sezoniškumas priklauso nuo oro – ėmus šalti, užsakymai baigiasi. Atostogaujame sausio mėnesį, kai darbų nėra. Grįžę po atostogų sprogdinti turime mažai ką, todėl remontuojame techniką. Algos tuo laiku būna mažesnės nei tuomet, kai darbai pačiame įkarštyje.
Aidas RIDIKAS, santechnika ir šildymo įranga prekiaujančios individualios įmonės „Mukas“ savininkas:
– Pagal apyvartą matyti, kad gyvenimas negerėja. Pirkėjų mažėja – gal dėl to, kad žmonės neturi pinigų naujai santechnikai, o gal tiesiog nebėra kas perka? Juk kiek gyventojų iš rajono išvažiuoja ir į užsienius, ir į didmiesčius. Užsidirbame tik mokesčiams ir algoms, plėsti įmonę nebelieka iš ko. Atlyginimų nemažiname, stengiamės nevėluoti juos sumokėti. Įmonėje padėtį vertinčiau kaip stabilią, o ne tokią kaip prieš kelis metus, kai teko ir nemokamai atostogauti.
Beje, nemažai pinigų lieka įšaldyta po sėkmingo dalyvavimo viešųjų pirkimų konkursuose. Įrangą biudžetinėms įstaigoms parduodame, o atsiskaitymai iš jų vėluoja ir po pusmetį. Iš vienos įstaigos pinigų tesulauksime tik kitais metais...
Ramūnas ŽIAUNYS, UAB „Pakruojo remontas“ apdailininkas:
-- Šiemet 50 litų minimali alga padidėjo. Bet tik ant popieriaus, o realiai algos padidėjimo nepasijuto. Statybininkams atlyginimas mokamas nuo darbų įkainių. Jie, neskaitant Vilniaus ir kitų didmiesčių, visoje Lietuvoje vienodi. O pas mus uždarbis fiksuotas: atidirbi aštuonias valandas ir gauni apie 45 litus per dieną. Mano pajamos šiemet kol kas nesikeitė. Svarbiausia, kad algą gaunam visad laiku.
Bet išlaidos jau šį mėnesį smarkiai keisis, prasidės mokėjimai už šildymą. Gyvename dviese, iki šiol netaupėm. Beveik kasdien išleisdavom po 50 litų vien maistui. Dirbant fizinį darbą taupyti maisto sąskaita neišeina.
Leonas GAŠKA, ūkininkas iš Pakruojo kaimo, konkurso „Metų ūkis“ rajono turo II vietos laimėtojas:
– Ūkininkams pelnas priklauso nuo žemės kokybės, oro sąlygų ir paties Dievo. Ir nuo paties norų – jei dirbi, netingi, tai ir turi. Pajamos – nuo supirkėjų, kainų, pasiūlos ir paklausos. Šiemet svarstyklės buvo pasvirusios į mūsų, ūkininkų, pusę: ir derlius geras, ir paklausa nemenka. Tačiau pats didesnio pelno neturėsiu, nes reikia keisti jau pasenusią techniką. O tam reikia nemažų investicijų. Darbininkų nesamdau, 160 hektarų dirbu pats.
Jei išmokos ūkininkams būtų tokios pat, kaip ir Europos Sąjungos senbuvių šalių žemdirbiams, tada ir darbo našumas bei derlius būtų didesni.
Anatolijus MOROZOVAS, individualios įmonės „Siūlas“ savininkas:
– Vertinant pagal Lygumų vilnos verpyklos gaminių pardavimus, šiek tiek gyventojų vartojimas didėja. Bet ne dėl to, kad žmonės uždirba daugiau pinigų. Pinigų buvo ir yra, jie bankuose. Kaupti santaupas už 0,3 arba 0,6 procento metinių palūkanų nebeapsimoka. Todėl žmonės ima santaupas ir leidžia. Nes banke būdami nieko žmogui neuždirba, o visos prekės brangsta.
Kita vertus, žmonėms nusibodo girdėti tą patį: „teks veržti diržus“, „sunkmetis“ ,"ekonominė krizė“. Tie žodžiai jau tapo bereikšmiai, atbuko ir klausa nuo jų. Aplamai, už visokių krizių eskalavimą sodinti reikėtų. Tai nusikaltimas visuomenei.
Prisimenu, pernai vasarą, kai šalies valdžia atostogavo, apie krizę niekas nebekalbėjo. Iš karto pirkimai padidino apyvartą, nors vilnos gaminiai paprastai populiaresni tampa rudeniop.
O gyvenantiems iš biudžeto pinigų, krizės niekuomet nebuvo ir nebus. Beje, kalbėjau su vienu Seimo nariu. Tas dejuoja: „Vai, kaip sunku gyventi, algas mažina. Ir mano alga 200 litų sumažėjo“. O aš jam tiesiai: „Klausyk, ar tau ne gėda apie sunkų gyvenimą šnekėti.“
Juk ponui 4 tūkstančių litų alga sumažėjo tik 200 litų. Ar tokias pajamas turintis politikas gali suprasti, kad paprastas žmogus už tuos 200 litų mėnesį pragyvena?
Kalbino Janina VANSAUSKIENĖ, Janina ŠAPARNIENĖ, fotografavo Stanislava VIČAITĖ