
Naujausios
Rajono biudžetas – mažesnis nei pernai
Praėjusią savaitę patvirtintas 2017-ųjų rajono biudžetas – beveik devyniolika milijonų eurų pajamų ir tiek pat išlaidų. Jis – kiek mažesnis, nei praėjusiais metais. Šiemetinį biudžetą komentuoja Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja Ingrida KOSTECKIENĖ.
– Šiemetinis rajono biudžetas – subalansuotas, bet pinigų gruodžio mėnesio algoms biudžetinių įstaigų darbuotojams jame nėra. Ar rajono piniginė nepristigs lėšų metų pabaigoje?
– Lėšos darbo užmokesčiui biudžete numatytos vienuolikai mėnesių. Biudžetinių įstaigų darbuotojų algoms šiemet skirta daugiau 8,3 milijono eurų (be socialinio draudimo mokesčių). Tai – keturiasdešimt keturi procentai visų išlaidų.
Pradiniame biudžeto projekte pajamų buvo numatyta dar mažiau – 17,9307 milijono eurų. Bet gauta papildomų lėšų iš Švietimo ir mokslo ministerijos – pedagogų darbo apmokėjimo sąlygoms gerinti, neformaliajam vaikų švietimui.
Patvirtintieji skaičiai – prognozuojami. Nes finansinei situacijai keičiantis, biudžetas ne kartą per metus tikslinamas, visada atsiranda pinigų ir darbuotojų algoms už paskutinį metų mėnesį.
Beveik du milijonai eurų skirta įsigyti ilgalaikį turtą – išpirkti iš savininkų Linkuvos gimnazijos katilinės ir šilumos tiekimo įrenginius, pastatyti gatvės šviestuvus Lygumų seniūnijos Bitaičių kaime, įsigyti autobusą Sporto centrui, kitokiam reikalingam smulkesniam turtui nupirkti.
Teks iš biudžeto sumokėti ir įsiskolinimą ŠRATC už komunalinių atliekų surinkimą – šiemet tam numatyta 40 tūkstančių eurų. Iš viso Pakruojo savivaldybė atliekų tvarkytojams buvo prasiskolinusi 374 tūkstančius eurų, dalį skolos atidavėme pernai.
– Kodėl 2017-ųjų biudžetas mažesnis, nei praėjusiais metais? Ar ne dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus?
– Faktiškai rajono biudžeto dydis pastaraisiais metais skiriasi nedaug. 2015-aisiais buvo gauta 19,4 milijono eurų pajamų, pernai – 21 milijonas. Didžiąją rajono pinigų dalį sudaro valstybės dotacijos savivaldybei perduotoms funkcijoms atlikti. Pernai buvo skirta 8 milijonų eurų dotacija. Šiemet ji numatyta kiek mažesnė – 7,195 milijono eurų. Šie pinigai priklauso nuo savivaldybei perduodamų atlikti funkcijų (jei jų priskiriama mažiau – mažesnis ir finansavimas) bei nuo surenkamo gyventojų pajamų mokesčio. Gyventojų skaičiaus kitimas dotacijos neįtakoja.
– Pakruojiečiai uždirba vis geriau, jei sumoka daugiau pajamų mokesčio?
– Pagal šį mokestį galima taip spręsti. Nes pernai jo buvo surinkta 600 tūkstančių eurų daugiau, negu planuota. Šiemet planuojama, kad bus sumokėta 8,370 milijono eurų gyventojų pajamų mokesčio.
– Viena aktualiausių nūdienos problemų – smurto prieš vaikus prevencija. Ar rajono biudžete nepadidintas finansavimas vaikų teisių apsaugai (šiemet skirta 66,2 tūkstančio eurų, iš jų 47,7 – darbo užmokesčiui – red.), socialinėms problemoms spręsti?
– Vaiko teisių apsauga ir su ja susijusi socialinė paslauga – rizikos šeimų priežiūra – savivaldybei deleguotos funkcijos, pinigai joms vykdyti skiriami iš valstybės biudžeto.
O kitų socialinių rajono reikalų sprendimo finansavimas matomas biudžeto projekto pakeitimuose. Taryba nutarė nepirkti „Pakruojo komunalininkui“ šiukšliavežės, „Pakruojo autotransportui“ – autobuso. Tam buvę numatyti pinigai, 60 tūkstančių eurų, skirti socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms už šildymą. Šioje biudžeto dalyje šiemet iš viso bus milijonas 380 tūkstančių eurų.
Kalbėjosi ir fotografavo Janina ŠAPARNIENĖ
Finansų skyriaus vedėja Ingrida Kosteckienė neabejoja, kad rajono piniginė šiemet lėšų nepritrūks.