Rajono biudžetą – kiekvienam gyventojui į krepšelį

Rajono biudžetą – kiekvienam gyventojui į krepšelį

Iniciatyva

Rajono biudžetą – kiekvienam gyventojui į krepšelį

Pakruojietis Gintautas Dūdėnas prieš kelias dienas pasiskelbė raginantis rajono merę Astą Jasiūnienę „savo noru palikti užimamas pareigas“, „sustabdyti Pakruojo rajono savivaldybės Tarybos darbą“ ir kuo greičiau stabdyti bet kokį niekam nereikalingų projektų iš biudžeto lėšų finansavimą (...)“.

„Pakruojo kraštas“ skelbimo autorių paprašė papasakoti, kaip jis įsivaizduoja tokį perversmą.

– Jūsų viešas pareiškimas – netikėtas, nes iki šiol viešus pareiškimus skelbė tik politikai. Prisistatykite plačiajai „Pakruojo krašto“ skaitytojų auditorijai.

– Esu paprastas žmogus, kaip ir daugelis pakruojiečių, skaičiuojantis kiekvieną centą. Esu sporto klubo „Cuba“ vadovas, baigęs Kauno kultūros akademiją, Šiaulių universitete studijavau istoriją.

Jokiai partijai ar visuomeniniam judėjimui nepriklausau ir tikrai už manęs jokia politinė jėga nestovi. Matau, kad ateina laikas permainoms. Bendraminčių yra, tačiau jų ratas turi plėstis, drauge galima nuveikti daugiau. Svarbu, kad sutaptų tikslai.

– Papasakokite apie juos plačiau.

– Pirmiausia, kad kiekvienas rajono gyventojas turėtų galimybę priimti sprendimus pats, kuriuos dabar už jį priima rajono Taryba.

Jei rinkimuose dalyvauja tik pusė tautiečių, o laiminčioji partija gauna tik 10 procentų rinkėjų balsų, tai , logiškai apskaičiavus, išeina, kad valdančiuosius palaiko tik 5 procentai rinkėjų.

Aš pats rinkimuose nedalyvauju ir neketinu dalyvauti. Esu vienas iš tų 50 procentų, kurie nebalsuoja. Manau, kad tokia yra žmonių protesto forma prieš partinį valdymą.

– Kokį valdymo modelį įsivaizduojate?

– Pakruojo rajono savivaldybės internetiniame puslapyje yra sudedami visi rajono Tarybos sprendimų projektai. Žmogui tereiktų paspausti mygtuką ir pažymėti sprendimo projekte atsakymą „taip“ arba „ne“.

Esu įsitikinęs, kad tokia ar panaši sistema ateityje tikrai bus. Čia tik laiko klausimas, nes partijos susikompromitavo.

Jos gal ir egzistuos, tačiau tik tokiomis pat sąlygomis, kaip ir visi gyventojai – turėdamos vieną sprendimo balsą. Dabar sprendžia 25 žmonės, o turėtų – visi 23 tūkstančiai rajono gyventojų.

Pakruojyje visiems yra žinoma, iš ko susideda partijos: iš artimųjų, giminių ir įmonių direktorių. Į politiką dabar eina garbėtroškos, siekiantys save iškelti. Norint padėti Lietuvai, nebūtina būti politiku.

– Kaip jūsų įsivaizduojama savivaldos sistema veiktų?

– Esu pedagogas, todėl matau, kaip šią idėją įgyvendinti  praktiškai. Kiekvienas moksleivis turi savo krepšelį. Gali savo krepšelį turėti ir kiekvienas gyventojas. Kitaip sakant, visas rajono biudžetas turėtų būti paskirstytas visiems 23 tūkstančiams rajono gyventojų.

Sakykime, kiekvienam tektų 2–3 tūkstančiai litų. Kiekvienas žmogus galėtų spręsti, kur ir kokiam projektui tie pinigai turėtų atitekti ir savo valią pareikštų internetu. Taip žmonės įgyvendintų savo teisę patys nuspręsti kur, kokiems projektams leisti biudžeto pinigus.

Kalbino Janina VANSAUSKIENĖ

Autorės nuotr.

NUSIVYLIMAS: Pakruojietis Gintautas Dūdėnas tvirtina nusivylęs partine valdžia, todėl sumanė telkti bendraminčius kitokiai savivaldos sistemai kurti.