
Naujausios
Raginama gelbėti paveldo pastatą
Seimo narys Stasys Tumėnas redakcijai persiuntė žurnalisto Domijono Šniuko laišką šiauliečiams parlamentarams. Laiške atkreipiamas dėmesys į iškilusią grėsmę paveldo pastatui Gruzdžiuose.
Kreipiuosi į Jus, iškilius Lietuvos politikus, kultūros ir paveldo puoselėtojus, dėl iškilusios grėsmės paveldo pastatui Gruzdžiuose. Kreipiuosi ir todėl, kad Jūsų atstovaujama partija rinkimų programoje deklaravo didelį dėmesį Lietuvos periferijai.
Gruzdžiai nėra labai senas miestelis, tačiau turi garbingą praeitį, savitą urbanistiką. Jis buvo vienas iš Šiaulių karališkosios ekonomijos centrų, Naryškino Gruzdžių–Žagarės dvarų sostinė. XVII a. suformuota jų aikštė kartu su užstatytu perimetru išliko iki šių dienų ir kelia daugelio kitų miestelių pavydą. Aikštė neseniai buvo rekonstruota, sutvarkyta. Labai svarbų vaidmenį šioje aikštėje vaidina du pastatai, tarsi vartai, atidarą S. Dariaus ir S. Girėno gatvę. Abu jie buvo naudojami viešiems bendruomenės reikalams, viename iš jų ir šiandien yra parduotuvė.
Problema atsirado dėl kito, kur kas įdomesnę istoriją turinčio namo (S. Dariaus ir S. Girėno g. 1). Jame 1835 m. buvo įrengta ligoninė Gruzdžių dvaro, priklausiusio Zubovui, vėliau Naryškinui, baudžiauninkams. Baudžiavą panaikinus, pastatą Naryškinas norėjo atsiimti, bet Gruzdžių valstiečiai ryžtingai pasipriešino ir sulaukė valdžios pritarimo. Naryškinui mirus, jo našlė ligoninės pastatą dovanojo Gruzdžių bendruomenei. XIX a. pabaigoje miestelyje pastačius mūrinę ligoninę, medinė atiteko privatiems asmenims, pastatas buvo vadinamas „Grėbliauskų namu“, „Kampine“. Čia įvairiu metu veikė arbatinė, traktierius, valgykla, skirtingo pobūdžio parduotuvės.
Dabar šis namas yra avarinės būklės, įkeistas bankui. Suprantama, jo likimą reikėtų spręsti. Šiaulių rajono savivaldybė eina lengviausiu keliu: rengiasi namą išpirkti, nugriauti ir toje vietoje įrengti skverelį. Įstatymų ji nepažeidžia, nes pastatas, deja, nėra įtrauktas į paveldo sąrašus. Maža to, aktyvioji miestelio visuomenės dalis , kurią sudaro atvykėliai (tarp jų ir seniūnė , kunigas) ir kuri miestelio praeičiai abejinga, rajono valdžios sušauktame susirinkime lengva ranka nubalsavo už projektą.
Kuo šis projektas yra ydingas?
Visų pirma jis sudarkys istorinę miestelio aikštę, nes ji neteks „vartų“ į pagrindinę gatvę (kokie vartai, kai nugriaunamas vienas iš varčią laikančių stulpų). Antra, šalia erdvios aikštės dar bus priklijuotas architektūriniu požiūriu nelogiškas skveras. Trečia, atsivėrusi erdvė apnuogins nepatrauklius miestelio užkaborius. Ketvirta, bus sunaikintas svarbus miestelio istorijos liudininkas.
Išpirkus pastatą iš banko, logiškiausia būtų jį rekonstruoti ir panaudoti visuomenės reikmėms. Miestelis turi du visuomeninius muziejus – Gruzdžių gimnazijos A. Dereškevičienės kraštotyros ir buvusio Gruzdžių technikumo. Pirmasis jų glaudžiasi gimnazijoje, antrasis – technikos pastate, kuris priklauso Joniškio ž. ū. mokyklai. Pastebėsiu, kad pastarasis aprėpia ir Gruzdžių aukštesniosios gyvulininkystės mokyklos, Lietuvos veterinarijos akademijos pirmtakės, laikus. Taigi rekonstruotame pastate galėtų įsikurti susijungę šie du visuomeniniai židiniai. Žinoma, galima paieškoti ir kitų alternatyvų. Pavyzdžiui, parduoti privačiam ar juridiniam asmeniui su privalomais apribojimais. Galima įrengti socialinį būstą.
Panašiu raštu kreipiausi į Šiaulių rajono vadovybę. Gavau biurokratiniu požiūriu korektišką atsakymą, kad viskas įstatymų požiūriu daroma teisingai, vietos visuomenei pritarus. Suprantu, kad mano intervencija kiša pagalius į palaimintą projektą, trukdo „įsisavinti“ iš kažkur, gal Briuselio, nuleistas lėšas, kad aš rajono valdžios požiūriu esu donkichotiškas skundikas. Tačiau kas daryti, jeigu esu gruzdietis, jeigu šešerius metus paskyriau dvitomės „Gruzdžių“ monografijos rengimui (Vilnius, 2009, 2010)? Naiviai tikėjausi, kad bet kuri valdžios instancija, imdamasi kokių nors veiksmų Gruzdžių atžvilgiu, visų pirma susipažins su toje monografijoje sukaupta moksline medžiaga (šiuo atveju akademiko A. Miškinio str. „Gruzdžių istorinė urbanistinė raida“, L. Poviliūno „Iš Gruzdžių krašto medicinos istorijos"), tačiau panašu, kad klydau.
Labai prašyčiau Jūsų, gerbiami politikai, padėti garbingai išspręsti šią koliziją, jeigu reikės, padėti Šiaulių rajono savivaldybei įveikti kai kurias biurokratines kliūtis. Gruzdiečiai autochtonai, o, neabejoju, ir atsikėlėliai, ir visa Lietuvos visuomenė Jums bus dėkinga. Juk iš tokių miestelių, kaip Gruzdžiai, iš jų paveldo sukurtas didysis mūsų tautos paveldas.
Pagarbiai,
Domijonas Šniukas,
Lietuvos nacionalinės žurnalistų meno kūrėjų asociacijos narys,
gruzdietis, monografijos „Gruzdžiai“ vyriausis redaktorius sudarytojas