Radviliškyje – pirmasis pasakų sekimo čempionatas

Radviliškyje – pirmasis pasakų sekimo čempionatas

Rad­vi­liš­ky­je – pir­ma­sis pa­sa­kų se­ki­mo čem­pio­na­tas

Rad­vi­liš­kio vie­šo­jo­je bib­lio­te­ko­je su­reng­tas tarp­tau­ti­nis pa­sa­kų se­ki­mo čem­pio­na­tas, ku­ria­me pa­sa­kas se­kė ir vai­kai, ir suau­gu­sie­ji. Po čem­pio­na­to gra­žiau­siai pa­sek­tos pa­sa­kos su­guls į kom­pak­ti­nę plokš­te­lę.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Pir­ma­sis „bly­nas“ ne­pris­vi­lo

Tarp­tau­ti­nis pa­sa­kų čem­pio­na­tas „Vie­ną kar­tą gy­ve­no“ ra­jo­ne su­reng­tas pir­mą kar­tą. Ja­me pa­čių pa­si­rink­tas pa­sa­kas po­ri­no be­maž dvi de­šim­tys pa­sa­ko­rių iš Rad­vi­liš­kio, Ak­me­nės, Ma­žei­kių, o taip pat Bal­ta­ru­si­jos ir Lat­vi­jos.

Pa­sa­kų se­kė­jai siū­lė pa­si­klau­sy­ti ir sa­vo kū­ry­bos, ir ži­no­mų liau­dies bei au­to­rius tu­rin­čių pa­sa­kų.

Vai­kų gru­pė­je pa­sa­kas se­kė try­li­ka įvai­raus am­žiaus pa­sa­ko­rių, suau­gu­sių pa­sa­ko­rių gru­pė­je pa­sa­kos skli­do iš še­šių pa­sa­ko­to­jų lū­pų.

Vis tik ko­mi­si­ja, ku­riai va­do­va­vo et­no­lo­gė, Lie­tu­vių li­te­ra­tū­ros ir tau­to­sa­kos ins­ti­tu­to jau­nes­nio­ji moks­lo dar­buo­to­ja Gra­ži­na Ka­džy­tė, ap­si­spren­dė iš­rink­ti vie­ną ge­riau­sią pa­sa­kų se­kė­ją. Juo ta­po Rad­vi­liš­kio Vin­co Ku­dir­kos pro­gim­na­zi­jos tre­čio­kas Bro­nius Ju­zu­ko­nis (mo­ky­to­ja L. Lai­šev­ce­vie­nė), pa­se­kęs ru­sų liau­dies pa­sa­ką „Pag­ran­du­kas“.

Ver­ti­na­ma bu­vo pa­sa­ko­riaus kon­tak­tas su au­di­to­ri­ja, ar­tis­tiš­ku­mas, bal­so temb­ras, raiš­ku­mas, kal­bos vaiz­din­gu­mas ir net ap­ran­ga.

Prieš čem­pio­na­to pra­džią su­trum­pin­tą Jur­gio Do­vy­dai­čio už­ra­šy­tą pa­sa­ką „Sau­lės va­duo­to­jas“ pa­se­kė ir ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė Gra­ži­na Ka­džy­tė.

Vieš­nia su čem­pio­na­to da­ly­viais pa­si­da­li­jo ir tu­ri­mo­mis ži­nio­mis apie pa­sa­ko­se su­kaup­tus tūks­tant­me­tės žmo­ni­jos pa­tir­ties lo­by­nus ir jų per­tei­ki­mo ak­tua­li­za­vi­mą mo­der­nio­je ap­lin­ko­je.

Anot G. Ka­džy­tės, prieš šim­tus me­tų tė­vai į žin­gei­džių vai­kų klau­si­mus ne­ga­lė­da­vo at­sa­ky­ti, kad šie pa­tys pa­si­žiū­rė­tų į „vi­ki­pe­di­jas“ ar en­cik­lo­pe­di­jas. Esą taip ir gim­da­vo iš lū­pų į lū­pas per­pa­sa­ko­ja­mos is­to­ri­jos, ku­rios, kad bū­tų įdo­mes­nės ir įtai­ges­nės, bū­da­vo api­pi­na­mos ste­buk­lais, iš­gal­vo­tais vaiz­di­niais.

„Pa­sa­kos ga­li bū­ti skai­to­mos, ga­li bū­ti vai­di­na­mos ir ga­li bū­ti se­ka­mos. O jei­gu jos se­ka­mos dar ir tar­miš­kai, tai joms pri­duo­da dar dau­giau šar­mo“, – sa­kė ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė.

Po ko­ji­nių mez­gi­mo – pa­sa­kų čem­pio­na­tas

Čem­pio­na­to me­tu bib­lio­te­ko­je skam­bė­jo ne tik pa­sa­ko­rių se­ka­mos pa­sa­kos. Jos sky­riuo­se tą­dien bu­vo pri­sta­to­mos ir pa­sa­kų kny­gos (suau­gu­siems, vai­kams, kri­ti­nė li­te­ra­tū­ra). Vei­kė ir kny­gų mu­gė.

Anot čem­pio­na­to su­ma­ny­to­jos, bib­lio­te­kos kul­tū­ri­nės veik­los va­dy­bi­nin­kės Jo­lan­tos Kve­da­rie­nės, šiuo pro­jek­tu no­rė­ta at­gai­vin­ti se­ną­sias lie­tu­viš­kas tra­di­ci­jas, pa­gerb­ti ge­riau­sius pa­sa­kų se­kė­jus, į ren­gi­nį pa­kvies­ti įvai­rių kar­tų žmo­nes, mo­kan­čius ir ga­lin­čius po­pu­lia­rin­ti šį pa­sa­ko­ja­mą­jį žan­rą.

„Kaip kaž­ka­da Rad­vi­liš­ky­je su­ma­nė­me reng­ti ko­ji­nių mez­gi­mo čem­pio­na­tus, ku­rie vė­liau išau­go į tarp­tau­ti­nius ir ži­no­mus ne tik kai­my­nams, bet ir už­jū­ry­je, taip da­bar ėmė­mės po­pu­lia­rin­ti šį šim­ta­me­tes tra­di­ci­jas tu­rin­tį žan­rą, ku­rio au­di­to­ri­ja yra itin pla­ti – nuo lop­šio, kai vai­kai klau­so­si pa­sa­kų, iki sen­jo­rų, se­kan­čių tas pa­sa­kas“, – kal­bė­jo J. Kve­da­rie­nė.

Pa­sak J. Kve­da­rie­nės, bib­lio­te­kos ži­nio­mis, ku­rioms pri­ta­rė ir et­no­lo­gė G. Ka­džy­tė, ša­ly­je kol kas nė vie­nas ra­jo­nas ne­ren­gė bū­tent pa­sa­kų čem­pio­na­tų. Yra reng­ti pa­sa­ko­to­jų, pa­sa­ko­rių čem­pio­na­tai, bet bū­tent pa­sa­kų – pre­li­mi­na­riais duo­me­ni­mis, ne­bu­vo.

Iš pra­džių, pa­sak J. Kve­da­rie­nės, čem­pio­na­to pa­sa­kų se­kė­jus no­rė­ta skirs­ty­ti į tris gru­pes – vai­kų, tė­ve­lių ir se­ne­lių, ta­čiau tė­ve­lių gru­pė­je neat­si­ra­dus no­rin­čių, te­ko ap­si­sto­ti ties dviem.

Iš Lat­vi­jos ir Bal­ta­ru­si­jos at­vy­kę pa­sa­kų se­kė­jai – bib­lio­te­kų, su ku­rio­mis drau­gau­ja Rad­vi­liš­kio vie­šo­ji bib­lio­te­ka, at­sto­vai.

Au­to­rės nuo­tr.

Pir­mo­ji pa­sa­ką pa­se­ku­si ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė, et­no­lo­gė, tau­to­sa­ki­nin­kė Gra­ži­na Ka­džy­tė „Pa­sa­ką ga­li per­skai­ty­ti, bet ją ga­li ir pa­sek­ti, o tai kur kas įtai­giau“.

Bib­lio­te­kos nuo­tr.

Čem­pio­na­to lau­rea­tu ta­po de­šimt­me­tis Bro­nius Ju­zu­ko­nis, ku­rį ap­do­va­no­jo ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė Gra­ži­na Ka­džy­tė. Ša­lia – Rad­vi­liš­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Vio­le­ta Šu­kai­tie­nė.

Vieš­nia iš Nes­vy­žiaus (Bal­ta­ru­si­ja) cent­ri­nės ra­jo­ni­nės bib­lio­te­kos Je­le­na Žuk pa­se­kė dvie­jų da­lių pa­sa­ką.