
Naujausios
Radviliškyje – Juodojo birželio aidai
Radviliškyje 75-ųjų pirmųjų masinių trėmimų ir 76-ųjų Lietuvos okupacijos metinių paminėjime surengta Juodojo birželio akcija, kurioje skausmu liejosi tremtinių prisiminimai.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Tragedijos atgarsiai
Birželio 14 dienos išvakarėse Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga surengė Juodojo birželio akciją, prie kurios prisijungė ir radviliškiečiai.
Prie Trijų kryžių paminklo iš degančių žvakelių buvo sudėliotas tremtiniams brangiausias žodis „Lietuva“, kad žvakelių šviesa liudytų ir primintų skaudžią mūsų tautos istorinę praeitį.
Degant žvakių liepsnelėms, susirinkę politiniai kaliniai, tremtiniai pasidalino savo prisiminimais.
„Kai 1951 metų rugsėjo 20-ąją trėmė mūsų šeimą, man buvo 14 metų. Nebuvo gaila Lietuvos, namų, tik mokyklos. Mama prieš pat išvežimą nusuko galvas žąsims – jas vėliau vagone pešėme. Rusų kareivis dar patarė seseriai pasiimti siuvimo mašiną. Prisimenu iki šiol jo žodžius: „Jūs su ja tremtyje užsidirbsite duonos kąsnį“. Į tremtį važiavome 16 parų, nei karto nebuvome išėję į lauką. Pakeliui, jau Rusijos teritorijoje, kelis kartus kibire buvo atnešta sriubos. Mus ištrėmė į Irkutsko sritį, Troicko kaimą. Ten išbuvome lygiai septynerius metus. Tremtyje abi su seserimi dirbome fermoje – mums labai pasisekė, nes galėdavome pasivogti miltų, skirtų galvijams šerti. Ir bent taip pasistengti išgyventi, nes maisto trūko“, – susirinkusiems pasakojo buvusi tremtinė Staselė Janušonienė.
Savo prisiminimais pasidalijo ir gydytoja Irena Palionienė, kuri į Sibirą buvo ištremta dar vaikas, o beveik po 70-ies metų vėl turėjo progą apsilankyti tremties vietose ir susitikti su ten dar tebegyvenančiais rusais, kurie prisiminė lietuvius ir minėjo juos geru žodžiu.
„Viena mano buvusi draugė, su kuria mes žaisdavome prie upės, sakė, kad lietuviai daug ko mus išmokė. Ji man sakė: „Jei ne jūs, mano tėvai nebūtų išmokę taip gerai išrūkyti mėsos“. Nereikia kaltinti rusų. Daugelis jų mums padėjo, užjautė, nes ir patys buvo patyrę tremtį, nes mes buvome ištremti į tokią vietą, kur buvo tremiami dekabristai“, – sakė gydytoja.
Radviliškietė Valerija Štankelienė prisiminė ir labai skaudžias kelionės akimirkas. Pasak jos, kai vagone mirdavo tremtinys, jį išmesdavo iš vagono, kai kada dar užklodavo kokia drobule.
Didžiausią įspūdį jai paliko kelionė per Uralo kalnus, kai buvo atidarytos vagono durys ir vežami tremti Radviliškio rajono gyventojai pirmą kartą išvydo didžiulius kalnus.
„Mus ištrėmė į Zimos miestą, kur netoliese taip pat buvo kalnai. Saulei tekant, jos spinduliai atsimušdavo į kalnų viršūnes ir vaizdas būdavo labai gražus, bet mums, vaikams, tai nelabai rūpėjo. Vasarą, kol tėvai dirbo taigoje – kirto medžius, plukdė sielius – dirbome ir mes. Tėvas uždėdavo mums ant kupros kibirus ir mes eidavome į mišką rinkti uogų ar parnešti ievos uogų, kurias išdžiovinę sumaldavome ir turėdavome miltų. Gyvenome barakuose, kur ant gulto net negalėjome apsiversti, kamavo įvairios ligos“, – pasakojo radviliškietė.
Ji prisiminė ir valdžios požiūrį į juos, kai grįžo po tremties: sunku buvo siekti aukštojo mokslo, rasti darbo ar net gyvenamąją vietą, nes tremtiniai nebuvo pageidaujami.
Gražinos pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Laima Škėmienė džiaugėsi, kad jaunoji karta neabejinga skaudiems lietuvių tautos istorijos įvykiams – domisi tremtinių prisiminimais, jų patirtais išgyvenimais.
Paminėta Gedulo ir vilties diena
Gedulo ir vilties dienai paminėti Radviliškio parapijos bažnyčioje dekanas Tadas Rudys aukojo šventąsias Mišias.
Po maldos, bažnyčioje sugiedojus „Tautinę giesmę“, šv. Mišių dalyvių eisena patraukė Trijų kryžių link.
Eisenos priekyje žengė Politinių kalinių ir tremtinių choro „Versmė“ (vadovė Rasa Gasiūnienė), choristai, apsirengę to laikmečio rūbais ir virtę ūkininkais, mokytojais, kariais, tarnautojais, paprastais Lietuvos žmonėmis, kurie gyvuliniais vagonais buvo ištremti iš savo namų.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Radviliškio skyriaus pirmininkė S. Janušonienė į renginio dalyvius kreipėsi eilėmis, pasidalijo savo tremties prisiminimais.
Mokinių apie tremtį sukurtais eilėraščiais į susirinkusiuosius prabilo Radviliškio miesto kultūros centro vaikų teatro grupės „Išdykėliai“ (vadovė Daiva Sirutienė) nariai.
Negrįžusiųjų iš tremties atminimas pagerbtas tylos minute, prie Trijų kryžių uždegta žvakučių, padėta gėlių.
Gedulo ir vilties dienos renginiai vyko ir kitose rajono seniūnijose.
Autoriaus nuotr.
ŽVAKELĖS: Prie Trijų kryžių ir šalia besidriekiančio simbolinio kančių ir skausmo tako iš uždegtų žvakelių buvo išdėliotas žodis „Lietuva“.
„Versmės“ choristai virto 1941-ųjų metų tremtiniais: ūkininkais, mokytojais, kariais, tarnautojais, paprastais Lietuvos žmonėmis.
PAGARBA: Prie Trijų kryžių buvo padėt gėlių, uždegta žvakelių.
VAIKAI: Prie Trijų kryžių ir šalia besidriekiančio simbolinio kančių ir skausmo tako skambėjo „Išdykėlių“ teatro grupės skaitomos mokinių eilės.