
Naujausios
„Radviliškio Vilties“ svajonės pildosi
Į naujas patalpas persikėlusi sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Radviliškio Viltis“ – užuovėja šeimoms, prižiūrinčioms intelekto ir psichikos sutrikimų turinčius artimuosius.
Savo jėgomis suremontuotose patalpose jau pradėta teikti dienos socialinės globos paslauga, nedrąsiai pasvajojama ir apie laikinojo atokvėpio paslaugas.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Bendrijoje – įkurtuvės
Atvirų durų dieną paskelbusios bendrijos „Radviliškio Viltis“ nariai neslėpė džiaugsmo – dvejus metus neturėję kur prisiglausti ir vos neišsivaikščioję kas kur, jie pagaliau turi ne tik kur rinktis.
Nuo gegužės 20 dienos čia jau pradėta teikti dienos socialinės globos paslauga penkiems bendrijos nariams. Atnaujintos patalpos turi ir didelę teritoriją, kuri irgi labai pravers neįgaliesiems.
Pasak Danutės Janušauskienės, bendrijos „Radviliškio Viltis“ tarybos pirmininkės, ateityje tikimasi sulaukti daugiau šia paslauga besinaudojančių lankytojų.
„Nežinau, kiek valandų čia praleidome kartu su šeimomis – daug darbų padaryta pačių, kadangi taupėme kiekvieną eurą“, – sakė pirmininkė, priminusi, jog patalpų remontui Savivaldybė bendrijai skyrė apie 40 tūkstančių eurų, dar keturis tūkstančius bendrija prisidėjo savo sutaupytų lėšų.
„Radviliškio Viltis“ – pirmoji nevyriausybinė organizacija rajone, iš kurios Savivaldybė nupirko dienos socialinės globos paslaugas.
„Atnaujinsim savipagalbos grupes, kurios labai sėkmingai dirbo, pakeliui – dienos socialinė globa namuose ir mūsų ateities svajonė – laikinojo atokvėpio paslauga“, – planuojamus įgyvendinti darbus vardijo D. Janušauskienė.
Mero Antano Čepononio teigimu, tokių centrų įkūrimas šalia namų bus akstinas šeimoms, globojančioms negalią turinčius asmenis, neišvežti jų toli nuo namų, o gauti kokybišką paslaugą šalia namų.
Svajonėse – laikinojo atokvėpio paslauga
Kad šios paslaugos yra labai reikalingos intelekto ir psichikos sutrikimų turintiems asmenims bei jų šeimoms, pritarė visi dalyvavusieji atvirų durų dienoje.
„Ištisomis paromis būti su tokių negalių kamuojamais savo vaikais, kitais artimaisiais, sunku ir fiziškai, ir psichologiškai.
Taip, retkarčiais mums pagelbėja giminaičiai, kaimynai, tačiau dažnai tai yra pačių šeimų rūpestis. Pailsėti nuo šių rūpesčių nors kelias valandas, galų gale susirasti darbą bent puse etato – kiekvieno iš mūsų svajonė“, – teigė bendrijos nariai.
Jų teigimu, ši problema yra be galo jautri ne tik dėl laikino atokvėpio: dažną šeimą kankina amžinas klausimas – kas bus su jų atžalomis, jiems pasenus, išėjus Anapilin?
Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Darius Brazys priminė: ne už kalnų 2030-ieji, kada nebeturės likti psichoneurologinių pensionatų – neįgalieji su psichine negalia bus integruojami į visuomenę, atsiras grupinio gyvenimo namai: nedidelės bendruomenės, kur neįgaliesiems bus ištisą parą teikiamos reikalingos paslaugos.
D. Brazys sutiko, kad iš esmės toks pokytis yra pažangus ir reikalingas, tačiau, anot jo, savivaldybes neramina tokių bendruomenių finansavimo klausimai – kam atiteks ši našta?
Socialinių paslaugų poreikis didėja
Pasak D. Brazio, neįgaliesiems reikalingos įvairios paslaugos, tik kai kurių dar prisibijoma. Kad ir dienos socialinė globa namuose.
„Kai mes prieš maždaug šešerius metus pradėjome teikti integralią pagalbą namuose, galvojome, iš kur rasime šia paslauga besinaudojančių senų, ligotų žmonių, kurie įsileistų svetimą žmogų į savo namus.
Dabar nebespėjame tenkinti poreikių. Ši paslauga teikiama 36-iems asmenims ir dar kokie aštuoni stovi eilėje, nes šeimos pamatė, kad galimybė kelias valandas skirti sau yra didelė pagalba. Pripras prie tokios pagalbos ir turintieji šeimos narių su psichine negalia“, – teigė D. Brazys.
Anot jo, gerai, kad atsirado konkurencija ir dabar dienos paslaugas žmonėms su intelekto sutrikimais teiks ne tik Dienos užimtumo skyrius, kuriame – 17 klientų, bet ir „Radviliškio Viltis“.
Savivaldybės atstovų teigimu, gerai, kai nevyriausybinės organizacijos suburia žmones dainai, šokiui, bet jau pats laikas joms plėsti paslaugas. „Radviliškio Viltis“ tą padarė pati pirmoji.
Pasak D. Brazio, socialinių paslaugų poreikis auga, vis daugiau lėšų prireikia ir socialinei paramai.
„2003 metais socialinės paramos išlaidos su visais senelių, vaikų globos namais buvo 6 milijonai litų. Pernai be senelių namų, be vaikų dienos centrų ir vaikų globos namų, be Radviliškio parapijos socialinių paslaugų centro, vien tik išmokos sudarė 16 milijonų eurų. Našta perkeliama savivaldybėms, o papildomų lėšų tam nepervedama“, – didėjančius poreikius vardijo D. Brazys.
Autorės nuotr.
Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Radviliškio Viltis“ vadovė Danutė Janušauskienė: „Išsipildė mūsų svajonė ne tik turėti patalpas, bet ir teikti paslaugas neįgaliesiems“.
Kad galėtų įsikurti atnaujintame pastate, bendrijos „Radviliškio Viltis“ nariai išsijuosę plušo ne vieną dieną.